Schinduf

A

Anonymous

Guest
Ma aflam in Ruse,intr-o duminica,la masa cu prietenii,intr-un restaurant traditional bulgaresc ,Civlica,a carei traducere este Boieroaica.
Pe masa,alaturi de sare si piper se afla un recipient ce continea o pulbere galbui-inchis.Curioasa,cum sunt am intrebat repede pe chelner ce este acel condimet.Am uitat sa scriu ca meniul era in engleza,bulgara si romana,iar ospatarii vorbeau romana.Asta da management si marketing !
Am primit raspuns ca este un condiment pe care ei il folosesc in multe mancaruri.Una din prietenele de la masa mi-a spus ca e schinduf,si ca mama ei il cultiva,undeva in Teleorman.
Dupa cautari am aflat detaliile de mai jos.
Schinduful,alias TRIGONELLA FOENUM GRAECUM,planta mediteraneeana,perena~60 cm,cu frunze verde gri,ovale, cu flori mici, albe,pastai mici,in forma de iatagan,~10 cm cu ~20 seminte,ajunge la maturitate in 4 luni,miros picant,grad de intensitate 3.Condimentul se obtine din seminte rasnite.Este un ingrenient folosit in realizarea pudrei de curry.
O legenda egipteana spune ca schinduful a fost adus pe pamant de zeita Isis pentru a readuce femeilor sanatatea,placerea de viata si puterea de a seduce.
Chinezii,eufemistici,ii zic planta tineretii vesnice.
Farmacologie:diabet,reducerea colesterolului,anorexie,menopauza,
previne eliminarile de calciu,colita,colon iritabil,in alaptare duce la cresterea cantitatii de lapte.
Are o singura contraindicatie-in perioada sarcinii este folosita cu moderatie.

Il folositi si voi,sunt amatoare mare de cateva semintele!
 

mihai63

Member
Schinduful,nu am auzit si nici macar nu am vazut plicuri cu astfel de seminte, o avea cineva din acest Forum?
 
A

Anonymous

Guest
O intrebare foarte intrebatoare,eu una mor de curiozitate,imi doresc asa de mult,macar una :? :oops:
 
A

Anonymous

Guest
...este pe Ceahlau...se toarna peste ea cel mai bun alcool si iese o bautura fabuloasa.Este foarte rara,sint doua maxim trei persoane care o culeg,deoarece stiu unde se gaseste.Una dintre ele este slvamontul din Durau,sta la CASA DE BIRNE,vopsita in maron inchis.Ei culeg radacina.
Anul trecut mi-au adus un pic.
 
A

Anonymous

Guest
am o prietena care are pensiune la Durau.Ea mi-a aratat totul,pot sa va dau numarul ei de telefon.Este extrem de serioasa.Problema este ca numai cei de la Salvamont stiu unde se gaseste radacina pe munte,cum sa o recunoasca.Nu ma laud ,nu spun prostii!Ea spunea ca acea planta se gaseste numai aici,o stie de cind era mica,aici s-a nascut,aici a crescut.(Grintzies)
Tot ea mai spunea,rizind,ca bautura obtinuta are printre altele un puternic efect afrodisiac.Nu va pot confirma decit ca aroma este fabuloasa.
(Am tinut mortis sa fiu serios.)
 
A

Anonymous

Guest
MIHAI63-nu intelegi,poate nici nu am spus,este foarte greu sa lamuresti pe cineva sa-ti dea radacina.Ma rog de trei ani
 
A

Anonymous

Guest
Eu m-am hotarat,daca este o asa de rara planta,mai trag o raita la Ruse,il ademenesc pe ospatar si umplu buzunaru*,dar nu va dau! :wink:
 

mihai63

Member
Eu am un prieten din Siria,am sa-l intreb,sa vedem ce spune......si sa va dau sau nu seminte??? Ma mai gandesc :rofl: :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cit este de rara aceata planta :? atita timp cit in zonele mediteraneene din Europa inca se mai cultiva ca planta furajera.

http://www.herbcollege.com/images_cust/ ... ecum-1.jpg
asta este planta.
Din acele pastai se scot semintele.


Si citeva linkuri pentru o mai buna cunoastere a acestui condiment.

http://en.wikipedia.org/wiki/Fenugreek
http://www.homeremediesweb.com/fenugree ... nefits.php
http://www.theepicentre.com/Spices/fenugree.html

Este foarte adevarat ca eu nu am auzit de ea pina acum.Si la fel de adevarat ca nu sunt prea buna prietena cu condimentele.Mai ales cele din bucataria asiatica :oops: Dar uite ca omul invata cit traieste :)
 

ACHIMENES

Member
am avut asa ceva in gradina pana mai acu 10ani, pe unde il vedeam il smulgeam, pt ca nu-i suportam mirosul :aoleu: :aoleu:
 
A

Anonymous

Guest
Gabiuta ,te declar si documentarist sef,esti asa de prompta cu informatiile,jos palaria,nu scriu in franceza,stii tu de ce :rofl: .
Mai bine bibliotecar sef,iubesti plantele precum bibliotecarul din Numele Trandafirului cartile.Te si vad in vasta biblioteca din abatie frunzarind ierbarele,ma cam ia valul,mai bine plec.
 
A

Anonymous

Guest
Eu chiar voiam sa propun un topic cu ierbare dar nu stiu unde la diverse?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Traiasca netul draga mea :) .
Nu este asa.Ti se pare.Ma uit dupa ce ma intereseaza si mai ales dupa ceea ce nu stiu nimic.Atit.Pur si simplu dau cautari.Nu e chiar asa de greu.
Nu mai am rabdarea necesara sa SI invat.Insa citesc cam ce ma intereseaza si ATIT! :D

Si da,iubesc plantele este adevarat ca altfel nu as fi aici cu voi :D
 
Sus