Schimbare pamnat la bonsai

viio

New Member
In ianuarie am cumparat o carmona si din motive de "estetica " (mai degraba nerabdare) i-am schimbat pamantul si l-am tuns nitel.
Pamantul care l-am pus e un amestec de turba, nisip, pamant din padure(de la suprafata, mai mult frunze putregaite).
Dupa aceeasta operatiune au cam inceput sa ii cada frunzele. E drept ca a si inmugurit putin.
Mentionez ca am taiat si din radacini. Intrebarea mea e: acum am gasit pamant de bonsai in comert sa ii schimb pamantul din nou sau sa il mai las sa astepte?
Dupa schimbarea pamantului la doua zile am pus si ingrasamant de bonsai.
 

bandi87

Member
viio a spus:
In ianuarie am cumparat o carmona si din motive de "estetica " (mai degraba nerabdare) i-am schimbat pamantul si l-am tuns nitel.
Pamantul care l-am pus e un amestec de turba, nisip, pamant din padure(de la suprafata, mai mult frunze putregaite).
Dupa aceeasta operatiune au cam inceput sa ii cada frunzele. E drept ca a si inmugurit putin.
Mentionez ca am taiat si din radacini. Intrebarea mea e: acum am gasit pamant de bonsai in comert sa ii schimb pamantul din nou sau sa il mai las sa astepte?
Dupa schimbarea pamantului la doua zile am pus si ingrasamant de bonsai.
Mie mi-au murit doua carmone din cauza aceluiasi tratament (adica tundere si replantare iarna).

In legatura cu pamantul: cel pe care l-ai facut tu e mult mai bun ca si pamantul "de bonsai" din comert.
 

vali

Active Member
Moderator
viio a spus:
... si din motive de "estetica " (mai degraba nerabdare)
Deci si nerabdarea tot de estetica tine :) :p

Bandi are dreptate, acel "Pamant pt bonsai" care se comercializeaza, nu face nici cat o ceapa degerata. Dar, referitor la amestecul facut de tine: "Pamantul care l-am pus e un amestec de turba, nisip, pamant din padure(de la suprafata, mai mult frunze putregaite)" ti-as sugera sa inlocuiesti (pe viitor, bine-nteles) nisipul cu perlit, tuf vulcanic, argila expandata, caramida pisata. Nisipul are o granulatie mult prea fina, impiedica drenajul si nu ajuta schimbul de gaze in substrat. De asemenea, evita sa mai folosesti pamant (de orice fel). Il poti inlocui cu scoarta de pin, cu o granulatie de 3-6 mm (desi, nu-i obligatoriu, turba + un material granulat e suficient). E bine sa ai un substrat cat mai steril; pamantul adus de tine din padure (si mai ales frunzele in descompunere) nu stii ce daunatori pot contine.
 

viio

New Member
Se multumeste de sfaturi. Deocamdata am sa o las asa cum e. Ma bucur ca nu ii mai cad frunzele si sunt muguri pe fiecare crenguta.
Sper ca vor si creste.
In ceea ce priveste pamantul pentru bonsai luat din padure sper sa nu aiba "indivizi" ascunsi pe acolo. Cand l-am luat am mizat pe faptul ca inca era rece bine afara si e luat de la suprafata, unde cel putin teoretic, daca ar fi fost ceva indivizi ar fi inghetat.
Ce spuneti de un corcodos si/sau un mesteacan facut bonsai. De cateva zile ma tot gandesc la asta. Corcodusul suporta bine taierile si chiar ii plac, iar primavara cat sunt de frumosi infloriti, iar mesteacanul ma atrage prin coaja sa alba, nu degeaba e cel mai batran copac din padure.
 

stefanm

Member
Corcodusul ar fi bun pentru bonsai. Are doar un singur narav mai prost si anume ca isi ascunde radacinile foarte adanc in pamant. Am avut si eu ceva tentative de a colecta corcodusi dar cred ca aveau radacinile undeva prin China :D
 

vali

Active Member
Moderator
viio a spus:
In ceea ce priveste pamantul pentru bonsai luat din padure sper sa nu aiba "indivizi" ascunsi pe acolo. Cand l-am luat am mizat pe faptul ca inca era rece bine afara si e luat de la suprafata, unde cel putin teoretic, daca ar fi fost ceva indivizi ar fi inghetat
Viio, la "daunatori" nu intra numai insectele. In pamantul din padure pot fi spori ai unor ciuperci, sau iti poti aduce acasa cine stie ce bacterii sau virusuri. Iar pe astea iti garantez ca nici nu le vezi si nici nu le-a gonit frigul. De-aia ziceam ca e bine sa folosim substrat cat mai steril posibil.

La mesteacan, de acord cu Fabian.
In bonsai, sunt rare cazurile in care sa fi rezistat mai mult de 15-20 de ani in vas. Si ma refer la exemplarele aflate in posesia unor profesionisti.
Dar nu este "interzis" sa cochetezi cu ideea :)
 
Sus