schimbare pamant?

andraa

Member
daca am postat gresit imi cer scuze in avans dar sunt noua pe aici, si nu am gasit un raspuns cautand in forum

ce vreau sa stiu, si poate ma puteti ajuta, este daca trebuie schimbat pamantul in care cumpar floarea (de la florarie) sau pot sa o las asa. am cautat pe internet, unii zic sa-l schimbi, altii sa-l lasi, nu stiu ce sa fac. parca florilor nu le merge asa bine dupa ce le aduc acasa. stiu ca e perioada de adaptare, dar la unele din ele pamantul in care sunt puse e cam ciudat, si poate trebuie transplantate?

multumesc pentru ajutor
 

isabella

Active Member
andraa, pentru siguranta , in primul rand lasa plantuta sa se acomodeze 1-2 saptamani cu noul mediu , abia dupa aceea o poti ''bazai''. Nu transplanta planta de interior daca are boboci sau flori , ai sanse sa ii/le pierzi.
Pamantul de florarie se schimba dupa o perioada sau nu , depinde de calitate si de cat e de vechi .
Plantele au cerinte diferite in ceea ce priveste compostul , asa ca, daca iti permiti , te sfatuiesc sa ii cumperi un pamant care i se potriveste :D
Sper ca ti-am fost de folos :D
 

Sash

Active Member
Nu stiu cat de indicat este, dar eu de obicei cand vin cu planta acasa o pun intr-un ghiveci mai mare fara a-i deranja pamantul cu care a venit, deci radacinile. Pamantul cu care completez este evident in functie de cerintele plantei respective.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Exact asa fac si eu ca si Sash.Cum am ajuns acasa cu planta,cum am schimbat ghiveciul!
 

Fleur

Active Member
Eu il schimb numai daca radacinile au umplut ghiveciul, daca nu il mai las pana se intampla asta.
 

enya

Member
Eu am lasat cactusii mei in ghivecele acelea micutze in care au fost cind i-am cumparat...ar trebui sa-i pun in ghivece mai mari?
 

magda

Active Member
Moderator
cactusii trebuie schimbati intr-un amestec compus din pamant de padure de fag 1/3, 1/3 pietris si 1/3 nisip . Trebuie curatati de turba in care sunt plantati prin inmuierea coletului in apa. Se lasa cateva zile la uscat pe hartie intr-un loc la umbra si abia pe urma pot fi replantati intr-un ghiveci putin mai mare.
 

magda

Active Member
Moderator
nu stiu cum arata pamantul pt. cactusi, nu am folosit niciodata, dar cred ca ar trebui sa-l amesteci cu nisip si pietris.
 

Fleur

Active Member
Nu mai trebuie amestecat cu nimic, decat daca vrei s-o faci din considerente financiare :wink: Eu l-am folosit asa cum este in punga.
 

enya

Member
eu il incerc pe cel din punga sa vad cum este...daca le merge bine micutzilor mei...ramin la pam de cactusi...nu mai fac nici un amestec.
 

anca_brasov

Member
eu am cactusii intr-un pamant mai stancos asa, nu le-am cumparat pamant special ptr cactusi, si le merge bine surprinzator...

in schimb le pun un ingrasamant ptr cactusi un capacel la 2 l apa din cand in cand.. 8)

enya am cumparat ieri din real ghivece micute, negre, 10 buc cu 4.99 lei...mi s-a parut avantajos...
 

enya

Member
aha...trebuie sa dau si eu o fuga la real,am si eu nevoie de niste ghivece micutze...multzumesc pt informatzie.
 

ionascus

Active Member
Ok

As avea o intrebare...daca sunt off topic,va rog sa mutati intrebarea acolo unde considerati ca este locul ei...
De 2 saptamani,in toate ghivecele de la cabinet a aparut la suprafata pamantului un puf alb...sap pamantul,si la 2-3 zile apare iar...
Mentionez ca acasa nu am aceasta problema....ce este drept,am folosit pamant Compo acasa...
La cabinet am folosit pamant de flori universal luat de la Plus,dar nu am avut nisip sau perlit sa il amestec...
Mentionez ca le stropesc numai cu apa distilata,pe cand acasa folosesc apa din acvariu...
Trebuie schimbat pamantul "pufos"?Este de vina pamantul sau apa distilata?
 

Fleur

Active Member
Este de vina... pamantul :) Nu-ti face griji ionascus trece de la sine dupa o vreme. Nu-ti ramane decat sa ...sapi ca nu e estetic deloc puful ala :)
 

Fleur

Active Member
Da, un fel de mucegai cred ca este, doar ca unul mai uscat asa...Nu stiu cum sa explic dar si la mine se face dar numai la pamantul de cumparat, care este relativ proaspat.
Eu credeam ca este la mine multa umezeala, dar se pare ca apare si la altii cu mai putine plante in incapere.
 

ionascus

Active Member
Nu stiu Fabian ce este...dar ma calca pe nervi..oricum este numai de suprafata...nu in profunzime.
Ma gandeam sa schimb stratul superficial cu un pamant Compo...bun,
Ce spuneti...
Nu cred ca este apa in exces,dimpotriva...Us odata la saptamana,pt ca am inchis un calorifer si sunt 16-18 grade...
Florile arata super..mi-au inflorit si narcisele de Craciun,si freziile sunt mari 15 cm...
Hibili-i sunt ft incantati,le merge bine...si trompeta ingerilor..
 
Sus