Scarificare

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Este o operatiune care se practica cu multe seminte pentru a usura germinarea lor.Lotusul este un exemplu.
Numai ca eu as vrea sa intreb daca cineva a scarificat vreodata seminte de clitoria ternatea fiindca sunt taaaaaaaaaaaare micute.Micute pentru aceasta operatiune nu mici ca nisipul :mrgreen:
Asadar,a facut cineva asa ceva? :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Vrei poze cu semintele?Pun miine daca e ..........Scarificate :( ?
Ma sacrific si o sa le ciupesc ,na!Doar trebuie sa iasa planta :) Si daca zici si mataluta :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabi, doteaza-te cu o foita de smirghel, ceva manusi, pune semintele pe sminrghel si...freaca bine :mrgreen: :)
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pupa-te-as Sicora!!!Minca-l mama de baiat!!ce bineeeeeeeeee.......Yuhuuuuu............am scapat :rofl: :rofl: :rofl:
Fabian fii pe faza.O sa incerc sa pozez de aproape semintele sa vezi ca sunt usor lunguiete cu un virfulet cit o juma de gamalie de ac de culoare alba.Daca ar fi (zic!) daca ar fi sa le "shmirgheluiesc" (vorba Claudiei )
:x cum ar trebui sa procedez?
Eu am zis chestia cu scarificarea fiindca asa am citit pe instructiunile cu care le-am primit. :rofl:
 

sicora fabian

Active Member
Cum a spus si Claude, intre doua foi de smirghel foarte fine pui semintele si invarti foile in sens invers de cateva ori, dar fara sa apesi tare si te uiti la seminte - sunt gata cand devin mate (isi pierd luciul).
 
Sus