Sarma

pork

Member
Salutari.
Cine ma poate ajuta cu niste sarma mai subtirica, ceva in genul a 0.5 mm ? Sau de unde pot cumpara?
In oras la mine am cautat si nici macar n-am gasit sarma de cupru, nici vorba de dimensiuni. Pana la urma am gasit acasa si i-am topic izolatia de plastic. Insa e de 1 mm.
 

sicora fabian

Active Member
Eu folosesc sarma de 0,8, nichelata! Merge un an fara probleme, abea dupa 2 -3 ani incepe sa rugineasca! Eu am gasit la un depozit de materiale langa rond Erra! Este foarte buna ca grosime, cred ca cea de 0,5 este prea subtire . . . Sau conductor electric de 0,75, dar trebuie sa-l dezizolezi!
Dar parca am vazut in Practiker sarma subtire cu invelis de plastic! Da, sigur era la articole de gradina!
 

pork

Member
Eu am sarma de 1 mm, tot cu izolatie era, dar am ars-o in foc si am scapat de izolatie.
Insa pentru unele ramurele mi se pare prae groasa, mi-e greu sa o modelez, nu pt ca rugineste, oricum nu o tin asa mult pe planta.
Am sa caut cand ajung in Iasi, multumesc pt idei :)
 

ghimpe--

Member
Sarma de Cupru emailat gasiti la magazinele de electronice/atelierele de bobinat.

Mai exista si varianta demonatarii unui transformator/motor electric :wink:
 

pork

Member
ghimpe-- a spus:
Sarma de Cupru emailat gasiti la magazinele de electronice/atelierele de bobinat.

Mai exista si varianta demonatarii unui transformator/motor electric :wink:
Am sa caut la magazinele de electronice. Motoare electrice nu prea am la indemana :giggle:
 

vali

Active Member
Moderator
Ghimpe are dreptate.
Orice bobina e buna. Ca e motor electric, alimentator, electromagnet, etc., nu conteaza. In timp, dai si peste diametrele care te intereseaza.
 

pork

Member
Va cred, dar nu stiu daca am asa ceva...Ma apuc sa caut prin magazii sa vad ce gasesc...Daca nu..scot banul ce sa fac :giggle:
 
Sus