Rog sfat

D

dyayzh

Guest
Tuturor gesneriaceae-lor mele li s-a uscat tulpina cam jumatate de cm de la pamant, desi planta parea sanatoasa. Aici includ, alsobia, episciile si kohleriile. Unde am gresit?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca e o problema de asociere intre udare si temperatura. Unde le-ai tinut si cum le-ai udat?
 

Simina

Active Member
Eu la smithiantha am patit asa din cauza ca am udat-o prea tare.
Insa am taiat partea de sus, neputrezita si am pus-o in apa, la inradacinat (dar in prealabil am folosit Atonik) si mai apoi am cautat rizomelul din pamant.
Deocamdata plantuta supravietuieste, iar rizomelul sunt sigura ca va forma o noua plantuta la anul.
 
D

dyayzh

Guest
Le-am tinut pe toate in camera la aproximativ 15- 17 grade si udare cand se usca pamantul.
 

popescu gp

Well-Known Member
gesneriacee

In general aceasta specie are nevoie de o perioada de repaus in iarna cand temperatura din camera sa fie mai scazuta si cu atmosfera umeda si se uda fgoarte putin pana in primavara cand isi reia activitatea.Eu asa procedez cu columnea ,aeschinanthus,episcia si nematanthus.Si pana acum nu am avut nici-un fel de probleme de ani buni.Temperatura este de cca 15 grade si umiditate mai mare caci am balconul cu termopan de aluminiu si face umiditate suficienta.
 
Sus