Robinia hispida

bemai

New Member
Am la livada salcam cu flori rosii, dupa cat am citit pe forum este Robinia hispida.
Va rog sa-mi spuneti daca/cum se inmulteste prin seminte si perioada de culegere a semintelor deoarece vreau sa-i inmultesc si sa donez seminte daca sunt doritori.
Eu am primit in 2008 doi puieti, din care unul a fost adoptat de un om de bine fara sa ceara voie :x , sper ca cel ramas sa faca anul aceste seminte pentru a-i putea oferii companie (se plictisete printre pomii fructiferi :) )
Multumesc.
PS doritorii sa dea un semn cand este perioada de recoltare a semintelor deoarece eu sunt uituc, drept recompensa vor primii gratuit seminte insotite de multumirile mele :wink:
 

sicora fabian

Active Member
Bemai, nu cred ca ai R. hispida. Pune o poza!
R. hispida drajoneaza, face foarte multi puiuti pe langa tulpina iar frunzele au un dintisor la varf!
Se inmulteste prin drajoni si butasi de radacina.
Bine ai venit! :D
 

bemai

New Member
In zona unde este plantata am si salcam clasic, R. pseudoacacia, deci se poate sa mai fi dat pui dar nu am fost atent, cred ca este r. hispida din cauza imaginilor gasite pe net.
PS multumesc pentru primire dar am venit de mai demult :wink: , nu am scris doar am citit deoarece este multa informatie pe acest forum.
 

bemai

New Member
A inflorit a doua oara anul acesta, scuze pentru caliatatea pozelor dar nu ma asteptam sa infloreasca iar, de aceea am avut doar telefonul la mine.
Deci ce este ?
PS. oferta ramane valabila, cine imi atrage atentia cand este perioada optima de recoltare a semintelor/pastailor primeste gratuit cota parte din ele ;-) restul le seaman eu


 

bemai

New Member
Florile anterioare au fost recoltate :x nu ma intrebati de cine, dar daca afluu ... se va stii :evil: :evil: :evil:
 

happy

Well-Known Member
Da bemai este robinia hispida,salcam roz,mai exista un tip care are alta perioada de inflorire.Este bun,la toamna cand se usuca pastaile sa aduni cat mai multe! :D
 

Floria

Active Member
Am desoperit trei Salcami cu flori roz in cartierul meu. I-am vazut in primavara plini de flori dar nu am putut opri sa-i fotografiez pentru ca eram in trafic. Azi m-am dus special sa-i vad si spre surprinderea mea aveau si azi flori dar mai putine. Imi amintesc ca i-am vazut si anul trecut spre sfarsitul verii si tot asa aveau flori. Sper sa faca si seminte, eu stau cu ochii pe ei.
 

happy

Well-Known Member
Daca poti uita-te sub salcami,nu se poate sa nu fie si puieti din radacina.Daca nu iti dau eu :rofl:
 

Floria

Active Member
happy a spus:
Daca poti uita-te sub salcami,nu se poate sa nu fie si puieti din radacina.Daca nu iti dau eu :rofl:
M-am uitat Happy, sunt plantati in spatiul public si au tuns iarba, nu am vazut pui.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
eu caut seminte sau pui de Robinia hispida...am postat aici ca sa nu deschid deocamdata topic...daca are cineva si vinde niste seminte sau un pui m-as bucura :D
Subliniez ca doresc hispida, salcam cu flori roz am, ca si cel postat de Floria mai sus
 

happy

Well-Known Member
claude a spus:
eu caut seminte sau pui de Robinia hispida...am postat aici ca sa nu deschid deocamdata topic...daca are cineva si vinde niste seminte sau un pui m-as bucura :D
Subliniez ca doresc hispida, salcam cu flori roz am, ca si cel postat de Floria mai sus
Claudia,ce a postat Floria este robinia hispida,vascosa are tepi http://www.horticultorul.ro/arbori-arbu ... -rosu-roz/
Am eu asa ceva ,puieti.Sunt mici ,din seminte puse in primavara!O sa ma uit maine la ei sa vad cum arata!
 

happy

Well-Known Member
Re:

happy a spus:
Da bemai este robinia hispida,salcam roz,mai exista un tip care are alta perioada de inflorire.Este bun,la toamna cand se usuca pastaile sa aduni cat mai multe! :D
Fac o mica precizare,robinia viscosa are tepi iar robinia hispida nu are!De aici este simplu de aflat! ;-)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aha, mersi Happy dragule, eu viscosa am, de aia cu tepi, tot de la tine :hug: Daca ai hispida si-mi vinzi un puiut iti raman recunoscatoare pe veci :rofl: Oare cand e mai bine de replantat, acum toamna sau la primavara? Ca de vine o iarna ca anul trecut mi-e sa nu o termine daca o plantez acum toamna :?
 

happy

Well-Known Member
Azi m-am uita la puietii de robinia si niciunul nu pare hispida desi am pus si seminte din pastai paroase :( La toamna o sa-i mai cer prietenului meu de pe Apiardeal sa-mi trimita iarasi!
 
Sus