Rhododendron Catawbiense

aurel211252

New Member
Salut.Recent am primit un Rhododendron Catawbiense.Este inca in muguri,iar pe biletel are o culoare violet.Rugamintea mea ar fi->cum trebuie udata(deocamdata i-am pus apa de ploaie in farfurie),la ce inaltime poate ajunge,locul prielnic- in casa ma refer,temp. care ii place,la ce perioade sa adaug ingrasaminte in apa de udat,ii place sa fie pulverizat apa pe frunze,etc.multumesc...
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pai in primul rand NU e planta de interior!Nu va rezista in casa la caldura decat foarte putin timp!
 

aurel211252

New Member
Salut.Multumesc pt.raspuns iudit.Pai acum iarna cum sa o scot afara ca ingheata(mai ales cu gerurile astea) :eek:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Pai lasa-l acum in ghiveci,dar nu-l tine la caldura nici din greseala!Un 10-15 grade i-ar prinde numa bine!La primavara,il plantezi in gradina si acolo ramane!Ai mei si daca-s in ghivece,sunt afara,putin protejati.
 

aurel211252

New Member
Salut.M-am gandit sa-l las in ghiveci,mai ales ghiveciul este destul de mare si din ceramica.Acum o tin pe hol la 15 grade si astept ce va fi.In toamna, am colectat in cateva recipiente(dar este si zapada multa acum)apa de ploaie.Nu ai mentionat de ingrasamant.Tu le pui asa ceva si ce anume.Nu vreau sa am probleme cu"ea",deoarece e superba..multumesc pt.raspuns...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Din cate informatii am gasit, ar trebui sa reziste cu succes afara, e dat de zona climatica 4b, mi se pare ca e cel mai hardy dintre rhodo, rezista si in sudul Peninsulei scandinave, deci.... Daca ai o camera neincalzita, sau un balcon, cred ca ar sta foarte bine pana la primavara, doar sa nu inghete pamantul din ghiveci.
Ca inaltime ajunge pana la 3 m in mod obisnuit, si la aceeasi latime,

De unde a fost cumparat, mi-as dori si eu unul? :oops:
 

Pocalinda

Member
Da, si eu vreau, daca gasiti dati de stire.In curtea firmei sunt vreo trei, sunt superbi primavara, o sa va fac o poza :) Deocamdata au juma de metru de zapada peste ei.
 

aurel211252

New Member
Pocalinda a spus:
Da, si eu vreau, daca gasiti dati de stire.In curtea firmei sunt vreo trei, sunt superbi primavara, o sa va fac o poza :) Deocamdata au juma de metru de zapada peste ei.
:oops: Salut Pocalinda.Din nou te rog sa ma ajuti pt. a pune poze pe site.Nu stiu cum.Am cautat in FAQ si nu m-am descurcat.Pe alte site-uri exista atasare fisier+Browse si este mai usor.Multumesc.Cu stima Aurel... :D
 

bebe Iris

Active Member
Pocalinda a spus:
Da, si eu vreau, daca gasiti dati de stire.In curtea firmei sunt vreo trei, sunt superbi primavara, o sa va fac o poza :) Deocamdata au juma de metru de zapada peste ei.
Marcoteaza. Peste 2 ani il separi de mama. :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Nu stiu cum functioneaza webshots. :(
Din ce stiu nu are optiuni in romana, dar poti folosi Google translate. Nu e grozav, dar te ajuta.
Asteapta, poate ca utilizatorii de webshots citesc/posteaza si te descurca cumva. :nu stiu: :oops:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Aurel, deschide Webshots cu Google Chrome, are functia de traducere. Ca sa postezi in forum pozele incarcate pe webshots, dai clic pe poza, iar cand a marit-o o sa vezi in dreapta niste optiuni de postare, a 3-a este Post in a forum, marchezi acel link si dai copy in fereastra Reply deschisa la topicul in care vrei sa postezi :D
 

aurel211252

New Member
Buna dimi fratilor intru'ger.Rhododendronul meu are 10-15 grade pe hol,jos la intrare.Nu va pati ceva.Sa o introduc unde este ceva mai cald...Ce ziceti...
 
Sus