regina noptii

cris_tkp

Member
Nimeni nu are.... :(
Am incercat cu seminte....cresc micute si atat. SI nu am gasit nicaieri de cumparat....:cry:
 

victoria222

Active Member
Cris, eu am vazut ieri la piata sudului, 2sau 3lei parca, pe la mai multi vanzatori de petunii si muscate.
 

cris_tkp

Member
Am gasit....in sfarsit.....a cautat cineva pt mine. Eu as vrea sa le pun intr-o jardiniera mai mare....
Ce fel de pamant sa pun? Le place soarele. apa multa?
 

cris_tkp

Member
Asa arata Regina Noptii de la mine de pe balcon...numai ca e specia aceea pitica(luata din piata) si nu prea miroase deloc.....
 

cris_tkp

Member
Doar daca stai cu nasul in ele...si nici asa nu are cine stie ce parfum....Florile sunt spre verzui...nu sunt albe!
 

ghia_don

Active Member
Sint multi hibrizi cu flori divers colorate, dar nu se compara la parfum cu cele autohtone, care parfumeaza serile de vara.
Am avut acum multi ani regina noptii alba, dar cu anii si-a schimbat culoarea, si acum apare si mai movulie, si mai rozalie, dar parfumul e neschimbat...la fel de puternic si de placut.
 

v.cristina

Active Member
la mine nu a rasarit inca si am avut in gradina anul trecut si am si semanat seminte ; cred ca de la frigul asta care ne inebuneste de cap

:( :(
 

ghia_don

Active Member
Si la mine plantutele sint inca mici, poza asta e mai veche, mai am de asteptat pina simt parfumul lor :wink: .
 
Sus