regina noptii

blueheart_d

Member
anul trecut am primit niste plante de regina noptii alba de la o vecina, si sunt foarte parfumate noaptea, dar crestea mult in volum, multe crengi lungi si frunzis bogat, flori mai putine. am zis ca anul asta nu mai pun, dar acum am gasit la sem luca seminte de regina noptii colorata. eu o tin minte de cand eram copil de la vecine, dar acelea nu cresteau ca a mea. cu ce am gresit? care e amplasamentul ei corect?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
In general la soare.La umbra cresc mici si anemice.Daca au soare si apa pot ajunge si la un metru jumate inaltime.Dupa ploile din toamna trecuta asa mi-au crescut si mie in gradina :D Frunzele de la baza intr-adevar formeaza o adevarata padure :rofl: si devin in timp foarte late.Poti sa le tai.Eu asa am facut pentru a face loc intre ele.Desi stabilitatea plantei tocmai ele o dau.Dar nu a impietat cu nimic inflorirea abundenta.Si la o adica pot fi legate pentru a fi sustinute.

Seminte insa se gasesc si pe la alti producatori mult mai buni.
Nu inteleg ce v-ati napustit asupra astuia? :?
 

mirela06

Active Member
Regina noptii face parte din familia solanaceae grupul Nicotiana, deci sora tutunului sau Nicotiana tabago, planta originara din Tabago, Antile. Regina noptii, planta nepretentioasa ce-ti destinde simturile si-ti mingie mirosul,creste minunat la soare si nu-i trebuie o ingrijire speciala. Tinuta in ghivece trebuie udata si din cind in cind si cite putin ingrasamint .Sunt mai multe culori, cea mai des intilnita, fiind cea alba.
 

numauita

Member
Anul trecut am avut in vreo 3 locuri in curte regina noptii alba, acum vad ca a rasarit peste tot, si in ghivece. Ma bucur, ca imi place foarte mult.Am pus rasaduri si pt colorata.
 

Viovett

Member
Sunt curioasa sa aflu daca a fost si parfumata cea colorata. Experienta mea de anul trecut n-a fost satisfacatoare ... parfumul era "light", prin urmare am renuntat la ea.
 

v.cristina

Active Member
draga numauita cu riscul de a parea o mare nesim nu vrei sa-mi trimiti si mie cateva rasaduri din aceea romanesca cu miros puternic ce-mi aminteste de copilarie :oops: :oops: ca ce se gaseste pe piata sunt pitice si nemirositoare

cu cargus ca sa nu se ofileasca si cu plata ramburs......??

:rugaciune: :rugaciune: :rugaciune:
 

mirela06

Active Member
Pentru ca sunt colorate, deci, hai sa zic, prelucrate, nu au mirosul intens ca cea alba, dar daca o punem printre cele colorate, nici nu se mai stie care si cum :) Mie si cea albastra mirosea f. puternic, celelalte nu prea s-au omorit cu rasaritul, una doua, acolo, de aspect :(
 

v.cristina

Active Member
iti multumesc foarte multa pt buna intentie numauita dar panda mea de ceva saptamani bune se pare ca a luat sfarsit

in fiecare duminica dimineata mergeam la piata tocmai in speranta de a gasii rasaduri de regina noptii romaneasca, cum o numesc eu , iar astazi am gasit :) :) :) :) :) :) mi-am luat vreo 10 sa-mi ajunga :) :)

iti multumesc inca odata !! :rose: :rose: :rose: :rose: :rose:
 

IZA

Active Member
Eu sunt tare incantata de aceasta planta chiar daca ziua nu este inflorita ci doar seara si dimineata, am tot rupt florile trecute apoi tijele lor si am avut pana a dat bruma pe ele si parca mai stufoase si frumoase. Asa le-am aranjat eu anul trecut intr-un coltisor din curte.
 

v.cristina

Active Member
iza m-ai dat gata cum creste la tine canna :eek: :eek: :eek: :eek:
stratul si combinatia de flori arata minunat ..numai bun sa mai fur cate o idee :) :)
 

IZA

Active Member
v.cristina a spus:
iza m-ai dat gata cum creste la tine canna :eek: :eek: :eek: :eek:
stratul si combinatia de flori arata minunat ..numai bun sa mai fur cate o idee :) :)
:D ma bucur ca ti-a placut. Cana creste tare bine pe aici prin zona. La mama a crescut pana la 2 m si am vazut la cineva aici chiar peste 2 m. Ale mele erau in ghiveci saracele ca mai cresteau ele. Am pus si acum un rand destul de lung :) sa mascheze casa vecinei care nu e prea aratoasa :rofl: Am observat ca le place tare mult in sol in care a fost pus mult ingrasamant organic (atunci cresc foarte mari). :D si sa nu fie la umbra ca nu le place deloc.
 
Sus