Recapitulare: Hoya inflorite in 2009

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
Va invit sa postati cate 1 poza pentru fiecare varietate de hoya inflorita de la inceputul anului si pana acum. Daca pe parcurs va mai infloreste, intrati cu edit pe postul initial. Asa o sa stim la finalul anului care varietati sunt cele mai harnicute si care ne sunt cele mai dragi.

Recapitularea mea: lobbii, serpens, carnosa, multiflora, bella, lacunosa, wayetti, picta




 

dorinas

Member
Pun si eu dar in weekend, astept serpensul sa-si deschida bobocii si kentiana care este la al treilea rand de flori.
 

tinaM

Member
Hai sa recapitulez si eu. In ordinea pozelor: retusa, multiflora, davidcummingii, compacta, lacunosa, lacunosa si DS70, bella si compacta.
***

***

******
 

Sash

Active Member
Asa... omorati-ne "definitiv".
Sa va traiasca, ca tare frumoase sunt!!
Miha, callistophilla cum miroase? E pretentioasa? Ca... specia asta ma "bantuie" de ceva timp...
 

lelia

Well-Known Member
Dupa aceasta recapitulare ,ii inteleg perfect pe colectionarii si pasionatii ,aceste flori deosebite :)
Sa aveti parte de ele ,sunt irezistibile !
 

miha

Member
Sash a spus:
Miha, callistophilla cum miroase? E pretentioasa? Ca... specia asta ma "bantuie" de ceva timp...
Sash...din pacate , nu miroase... Si floarea a tinut destul de putin , cam 3-4 zile, in prima faza aratand asa... si in ultima zi asa...

Oricum mi s-a parut deosebita prin cromatica culorilor si prin cum arata...a trebuit sa pun mana pe ea sa ma conving ca e reala...desi crescuse sub ochii mei... :rofl: Vestea buna e ca dupa aproximativ 20 de zile dupa ce s-a trecut floarea, vad ca incepe sa se formeze din nou, pe acelasi peduncul...ea fiind foarte micuta, cu numai 4 frunze... Asa ca nu-mi ramane decat ...sa o astept din nou sa ma rasfete cu florile ei... :wink:
 

dorinas

Member
Sash daca vrei o hoya cu miros atunci poti sa alegi H. finlaysonii care are frunzele aproape ca H. callistophilla dar floarea are miros de vanilie. Eu am ratat inflorirea la a mea ca eram plecata la mare dar astept din nou flori pentru ca infloreste de mai multe ori in acelasi an pe acelasi peduncul
 

Sash

Active Member
Foarte interesant, florile seamana chiar foarte bine. Dar tocmai am citit ca floarea tine numai 12-24h...
 

dorinas

Member
Mai am doua care au inflorit de curand, amandoua plantele sunt din butasi cumparati anul trecut in august. Au incercat de mai multe ori sa infloreasca si in sfarsit au reusit.
H. obscura longipedunculata

Seamana cu H. lacunosa la flori doar ca au o tenta mai galbuie dar frunzele difera mult:

H. wayetii (doar 3 floricele dar e de inteles ca e micuta)
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus