ravenala madagascariensis - arborele calatorului

gabiee

Active Member
am semanat semintele in 8 noiembrie , dupa ce le-am tinut 2 zile in apa calduta
semintele sunt de la siebers
nu prea am avut mare speranta , ca va iesi ceva .... , dar uitati totusi una mi-a rasarit :(

http://gabiee.sunphoto.ro/arborele_calatorului

nu stiu cum a ajuns samanta acolo la marginea caserolei , ca nu acolo am pus , poate cand am mai scormonit pamantul .....

am tinut tot timpul caserola pe calorifer , nu direct , am pus tavita pe un stergar de bucatarie , deci avea mereu caldura de la baza
am avut 5 seminte , una stiu ca mi-a putrezit , am vazut cand am verificat odata semintele - deci mai trebuie sa am 3 - poate poate incoltesc si astea

nu stiu ce sa fac daca mai creste putin ... nu mai pot acoperi caserola cu folie - poate ar trebui sa scot plantuta si s-o pun separat intr-un ghiveci - dar mi-e teama sa nu o omor - voi ce spuneti cum sa fac ?
 

ghia_don

Active Member
Nici o problema daca mai creste, pune in colturile caserolei niste "inaltatoare" pentru folie, facute de ex din niste crengute si eventual schimba folia daca nu mai ajunge sa acopere complet caserola. In felul acesta plantuta mai poate creste si-si formeaza radacini mai viguroase si abia dupa ce-i apar doua frunze adevarate poti s-o scoti din caserola. Atunci poti s-o scoti cu pamint cu tot, folosind ...o lingura :wink: ...
Succes!!
 

gabiee

Active Member
multumesc pentru sfat ghia_don , asa voi face , ca si mie imi era teama sa scot planta acuma ,
desi stiam ca la palmieri timpul de incoltire e mare si o samanta poate germina de la 1 luna pana la 4-5 luni , nu m-am gandit cand le-am semanat sa le pun in paharute separate
 

elenafles

Active Member
Iti multumesc ,in sfarsit am aflat si eu cum se numeste acest palmier pe care l-am intalnit si admirat intr-un album vizitat pe sunphoto.
Sa ai mare grija cu el si nu te grabi cu transplantatul.Lasa-l sa prinda putere.Iti spun din experienta mea.Eu am avut palmieri Washingtonia semanati si rasariti in pahare din plastic si in caserola.Cei din caserola m-am grabit si i-am transplantat dupa ce au rasarit, in pahare de plastic si i-am pierdut.Cei pe care i-am plantat direct in pahare ii am si acum si s-au dezvoltat niste palmieri vigurosi. :D
 

michaela

Active Member
gabiee ravenala are o crestere foarte rapida...si eu m avut cateva si cresteau precum...."Fat-Frumos" :rofl:
Am oprit una pt ca daca le pastram pe toate sigur in 2-3 ani nu mai aveam loc de ele :wink:
Asa cum ai observat iubeste -cel putin cat sunt micute -umiditatea si caldura, poti sa-i pui un pet pentru a-i pastra in continuare aceleasi conditii :wink:
 

gabiee

Active Member
ce ma bucur , ca mai are cineva :D
ca mai departe chiar nu stiu ce sa fac cu ea , pana la insamantare am avut instructiuni de la siebers , dar mai departe .......
nu ai o poza cu a ta ?
cat de mare e ? si cum o ingrijesti ?
 

michaela

Active Member
O sa-i fac si poze.... eu am oprit una nu foarte mare cam 50cm are :gandit: ... pe cele mari le-am dat sa fie prietenii multumiti :wink:
De ingrijit nu mi s-a parut pretentioasa ca planta zau!
Vara eu le-am tinut afara si se topeau de placere asa cum am zis au crescut..... :wink:
 

gabiee

Active Member
merci , michaela
ii voi pune un pet in cap
sper sa iasa si celelalte 3 seminte care le mai am in pamant :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
E superba si asa cum este Michaela!
am incercat si eu cu seminte dar ori am gresit pe undeva ori nu erau proaspete...
si tare mi-ar place sa am si eu unul.

Sa ai parte de el si sa ne mai spui cum evolueaza!
 

gabiee

Active Member
e foarte frumoasa !
nu stiu ce ne facem daca creste asa de mare :?
sper ca nu va creste foarte repede , sa ne bucuram catva ani de ea :D
 

elenafles

Active Member
E foarte frumos palmierul Mult timp l-am admirat fara sa stiu cum se numeste. :eek: Dar ce veti face cand va ajunge asa:
 

gabiee

Active Member
ne mutam cu ele cu tot in tarile calde :)
ca sotul meu si asa zice ca nu mai are loc in casa de florile mele :rofl:
 

gabiee

Active Member
eu am cumparat semintele de la siebers , in toamna cand am comandat si alte plante
am mai vazut si la greensystems , dar astia nu mai raspund la nici o comanda , nici un mail :(
 
Sus