Ravagiile gerului

Floria

Active Member
Vom prezenta aici toate pierderile suferite printre plantele si arbustii nostri datorate temperaturilor joase care au fost in iarna trecuta. Nu stiu care a fost cea mai joasa temperatura din timpul iernii dar daca in urma cu un an nu am pierdut nici-o planta , anul acesta am pierdut cateva iar la altele foarte vizibil le-a plesnit scoarta din cauza gerului. Voi prezenta cateva fotografii.
Albizia 2 ani , are rani adanci pe ramuri Salcie variegata decorativa , a murit de tot
Conifer 4 ani nu a murit de tot dar arata ca naiba Aucuba , i s-au parlit frunzele din varf
Trandafir pomisor - cred ca a murit Unul dintre Euoniumus - a patit-o cam rau

Din experienta mea din aceasta iarna , cam acestea sunt pierderile mele , astept sa aflu voi ce pierderi ati avut.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie mi-a murit smochinul, spunea cineva pe forum ca o sa dea din radacina, eu astept si sper dar, drept sa spun, nu am sperante prea mari. Si ma gandeam ca e rezistent, l-am adus din Italia, dar era pui de la smochinul cuiva care avea casa de-a dreprul pe panta muntelui, asa ca aveam mari sperante ca se va descurca si la mine dar... :(
 

Edelweiss

Active Member
Culmea e ca am eu langa bloc unul...nimeni nu mai are grija de el, nu-i acoperit la ger, la seceta nu se indura proprietarul sa puna o galeata de apa, copiii rup frunze, dar uite ca da semne de viata.
 

Floria

Active Member
Asa am citit si eu despre ei , trebuiesc plantati langa casa unde este adapost, vantul ii distruge.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu nu am unde sa-l pun langa casa sau, ma rog, langa un zid orientat spre sud, ca sa aiba suficient soare :( E in spatele casei la vreo 10 m distanta, dar terenul e in panta asa ca nu beneficiaza de nu stiu ce scut impotriva vanturilor :( In plus, am casa chiar langa un lac, deci poate asta inrautateste situatia... :?
 

Edelweiss

Active Member
Lasa ca pun eu smochin din seminte si iti trimit :oops:
Stiu ca la "fracturile" alea din pom, ai mei la tara puneau rumegus de lemn cu maclavais din ala pentru altoit si astupau gaura. Nu ca s-ar usca pomul, dar e mai sensibil la vant si il va darama.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Multumesc, Edel, esti un scump! :D Puteam sa iau unul de pe undeva dar nu am incredere in astia adusi de cine stie unde si traiti prin sere :|
 
Sus