Quinoa

ana popa

Member

Am descoperit quinoa recent, am gasit de cumparat si am gatit o data, sunt foarte incantata de ea. Aici gasiti un articol despre quinoa. Poate va conving sa incercati si voi.
Am gasit ceva si despre cultivare:
http://oe.confolio.org/scam/49/resource/280
La primavara vreau sa pun cateva seminte, poate poate mananc quinoa din productie proprie.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Succes in ceea ce iti doresti,
si multumiri pentru informatie,voi cauta si eu.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nu am auzit niciodata de aceasta planta! Multumesc, o sa ma informez si eu! :D
 

mirela06

Active Member
Oauu. Multumesc Claude.
Trebuie sa am asa ceva, dar de unde.!? Daca stie cineva , rog sa ne dea amanunte.
Am urgenta nevoie de asa ceva pt. inlocuire deoarece am sa urmez o dezintoxicare drastica si fasole boabe nu pot folosi din cauza ca am mari probleme. Multumesc tuturor celor care-mi pot da o relatie sa aflu ce si cum stiu , mai ales din experiente proprii. Va saruta, anticipat, pe toti, Mirela :hug:
 

ana popa

Member
Eu am cumparat din Viena. Cauta in magazinele naturiste sau chiar pe net, am vazut ca unele au quinoa de la Solaris.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fiindca am citit si eu despre aceasta..........cereala,saminta in fine ceva de inlocuit carnea am cautat pe net si am dat de un site care m-a amuzat copios:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 40405.html
zau de nu imi vine a da crezare celor ce spun ca "singurul scop al acestor rahaturi e intrajutorarea africanilor... vezi eticheta de pe produs "fairtrade - guarantees a better deal for third world producers"... nicidecum inlocuitor de carne sau alte tampeni... "
dar cititi toate parerile.........
Iar 32 de lei/kg :eek: .......fac un gratar de peste de :salivat:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Gabiuta a spus:
Fiindca am citit si eu despre aceasta..........cereala,saminta in fine ceva de inlocuit carnea am cautat pe net si am dat de un site care m-a amuzat copios:
http://forum.softpedia.com/lofiversion/ ... 40405.html
zau de nu imi vine a da crezare celor ce spun ca "singurul scop al acestor rahaturi e intrajutorarea africanilor... vezi eticheta de pe produs "fairtrade - guarantees a better deal for third world producers"... nicidecum inlocuitor de carne sau alte tampeni... "
dar cititi toate parerile.........
Iar 32 de lei/kg :eek: .......fac un gratar de peste de :salivat:
Gabiuto...ai o logica de fier! :rofl:
 

sicamin

Member
Eu am cumparat azi un pachet de jumatate de kg. pentru testare. Maine va spun ce gust a avut :rofl: . Pretu a fost destul de mare 17,5 ron,dar avand in vedere ca vreau sa testez si daca va creste in gradina....merita. :wink:
 

ana popa

Member
Aseara am gatit iar quinoa, a mancat si sotul ca prima data i-am dat doar sa guste. In prima poza este doar fiarta iar in a doua era la mine in farfurie:
A mancat si cea mica un pic, cu lapte, miere si scortisoara.
 

mirela06

Active Member
Minunat. Ce gust are si sa ne dai si noua niste retete de preparare.
Chiar ma incinta cum arata. :)
 

mirela06

Active Member
:rofl: Asta sa fii sigura, Victoritoo.
Eu , una as papaaaaa orice care este bun si sanatos si mai ales inlocuitor de carne. Asta este. Pe mine , daca nu mai am bebe....nu ma lasa indiferenta :rofl:
 

mirela06

Active Member
Si pt.ca a venit vorba de asa ceva, multumesc tare mult dragei de Sicamin ca mi-a dat si mie seminte din aceasta planta.
Voi incerca experiment si sa pun in gradina.
La spital mi-a adus si gata preparat.
Nu am crezut ca pot fi atit de bune.
Gust de porumb si fasole. Minunate.
 

sicamin

Member
Eu am vrut sa experimentez (sa fac rasaduri) ,dar nu mi-a reusit. Au rasarit plantutele si dupa o saptamana au "cazut" toate.
Ramane sa plantez direct in gradina intre 1si 15 aprilie cand se incalzeste bine pamantul.
 

isabella

Active Member
mirela , are cojite ca si fasolea sau mazarea ? As incerca-o si eu dar numai in cazul in care nu are cojite pentru ca altfel fierea va face figuri :)
 

sicamin

Member
Isabella ,nu are coji deloc si fierbe foarte repede.
Cateva seminte iti dau eu cand ne mai intalnim.
 

mirela06

Active Member
:) Biata Sica, draga de ea.
Tu da...noi facem cultura si sa vezi ce papi cu noi bunatate din asta.
:)
 
Sus