Pyracantha angustifolia

zi_inflorata

Member
Moderator
Nasa mea l-a cumparat crezand ca va fructifica fructe de padure ( asa tine minte ca era eticheta). Are tepi, creste, dar nu face nici flori nici bobite. Cred ca are cel putin 3 ani. Stie cineva ce e?


 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Re: Arbust tepos

Cred ca e pyracantha - are el ceva de n-a facut flori si implicit si bobite. Nu-i place solul, poate ca vrea sa fie fertilizat...nu stiu sa-ti spun de ce.
Am si eu unul care anul trecut a fost plin de flori iar anul asta nimic :(:(
 

victoria222

Active Member
Re: Arbust tepos

La gradina botanica din Bucuresti este asa un arbust, nu cred ca e pyracantha. Se coloreaza foarte frumos frunzele toamna, din pacate nu-i stiu numele, si nici acolo, la grad.botanica nu scria nicaieri. Il stiu de vre-o trei ani si in nici un an nu a avut bobite.
 

nick1971

Active Member
Re: Arbust tepos

zi_inflorata a spus:
Nasa mea l-a cumparat crezand ca va fructifica fructe de padure ( asa tine minte ca era eticheta). Are tepi, creste, dar nu face nici flori nici bobite. Cred ca are cel putin 3 ani. Stie cineva ce e?


asa arata si pyracantha mea, sau cel putin asa am cumparat-o, ca pyracantha, nici la mine n-a facut pana acum vreo bobita, o am de 2 ani
 

mg

Member
Re: Arbust tepos

Nici vorba de berberis . Este Pyracanthia , planta vesnic verde . Singura indicatie pt inflorire si fructificare , tunderea masiva primavara devreme .
 

vali

Active Member
Moderator
Re: Arbust tepos

Dupa frunze, pare o P. angustifolia despre care se spune ca e varietatea cu cea mai mare rezistenta la frig.
 
Sus