Putin ajutor in identificarea unei plante noi...

Silviu0123

New Member
multumesc pt idee, sunt putin mai linistit acum...daca e ligustrum, nu cred ca pot sa ii fac foarte mult rau cu lipsa mea de experienta.
 

Silviu0123

New Member
aveti cumva o idee de unde as putea cumpara accesorii?
foarfeca, sarma, etc...ma refer la un pret mai acceptabil, am gasit unele site-uri din Romania care au preturi putin cam mari...sau poate nu sunt eu obisnuit cu ele...
stiu ca acest topic e discutat pe forum, dar am vazut ultimele mesaje de prin 2012, au aparut ceva magazine noi?
 

marq

Member
intradevar nu sunt ieftine, dar ca orice pasiune necesita si mici sacrificii. Nu cauta site-uri specializate ca sigur n-o sa gasesti chilipiruri. Eu am luat de pe net, daca te intereseaza iti zic de la cine, dar si din magazin, o sa razi dar o sa gasesti foarfece similare cu cele la 50 lei (un ex) la cativa lei la chinezi. Am laut si eu unul si am observat dupa folosire care e diferenta, chinezariile chiar daca au lamele bune, au manerele foarte moi si nu poti taia ceva mai gros cu el chiar daca la prima vedere te impresioneaza prin dimensiuni. Solutia ar fi sa-ti sudeze cineva altele.
In prima faza... si cu un singur copacel, nu cred ca ai nevoie de etc..., poti folosi orice foarfec ai la indemana, un cleste pe care poti sa-l mai ascuti daca nu taie, un patent, capete de sarma se mai gasesc aruncate, daca nu, cumperi la metru din orice magazin de instalatii, doar ca se recomanda a fi folosit fara izolatie (eu nu ma sinchisesc de aspectul asta, din contra mi se pare ca mai protezeaza ramurile).
...mi-am adus minte, foarfece bun mi se par asa numitele foarfece de electrician, am vazut in magazinele astea mari cu de toate, sunt solide, poti taia si crengi si sarma la fel de bine cu ele.
 

Mimi

Member
Mie imi par a fi depuneri fie de la apa prea calcaroasa fie ramasite de la fertilizator sau ingrasamant, in mod normal la alte plante as uda cu apa lasata peste noapte sa se adune calcarul si fara îngrășăminte pentru cateva udari, dar nu am e experienta cu bonsai...am doar unul si ala săracul chinuit :-)
 
Sus