Prosteli nevinovate

caed

Member
Dupa cum am zis, am facut niste poze cu ce am incercat eu.., Ce vroiam sa fac, e ca si cum ar fi o a 2-a coroana, dar cred ca am dat gres. Calitatea pozelor nu e prea buna pentru ca le-am facut cu telefonul si nu are caera prea performanta.
Sa-mi spuneti va rog ce as putea sa fac ca sa-i redau o forma placuta. Sau cum sa fac ca sa ajunga la forma pe care o vreau eu, daca e posibil.




 

marq

Member
Ce incalcit e, una din regulile din bosaistica zice ca ramurile n-ar trebui sa se intersecteze, ii trebuie o tundere drastica.
Unde ai vrut sa-i formezi o a 2-a coroana? ai vrut sa faci 2 "globuri" distincte unul peste altul?

Cu intarziere, vreau sa te felicit Vali pentru ultimele poze, superba alternanta de fundaluri pentru forma inainte si dupa cosmetizare.
 

caed

Member
Exact Marq. 2 globuri unul peste altul. Sincer, asa l-am cumparat si avand in vedere ca am omorat cativa inainte, m-am temut sa-l tund sau sa-i fac altceva, decat sa-i ofer lumina, apa si dragoste :rofl:. Ce ma sfatuiesti sa fac?
 

marq

Member
Sa-l iubesti in continuare :) O sa-ti raspunda persoane mai avizate decat mine, dupa mine daca tot vrei sa formezi acel glob va trebui sa reduci mult acea ramura solitara mai groasa pana aproape de acel punct in care face acea curbura cam inestetica (adica sa reiei ideea) iar celalat mai subtire care iese din "glob" sa o reduci pana la nivelul coroanei.
 

caed

Member
Am inteles. Inainte sa le tau astept inca o parere macar ca stii cum e. 2 parerei sunt mai bune decat una :). Si cum a stat asa pana acuma, mai poate sta :)
 

vali

Active Member
Moderator
robo a spus:
Cum au evoluat cele 2 radacini ? au fuzionat ? din ce se vede in poza se pare ca a functionat metoda.
Pana acum pare ok. Ramane de vazut dupa replantare, pt ca riscuri inca exista.
marq a spus:
Legat de ultimul vas, care are o suprafata mare de ... evaporare, cred ca si muschiul Vali isi are rolul sau important in mentinerea umiditatii si o uscare mai lenta a substratului. Gresesc?
Nu gresesti. Muschiul ajuta si el. Insa, chiar si cand nu era acolo, vasul acela nu-mi facea probleme la udare.
caed a spus:
dar totusi poate ma veti ajuta sa ii redau o forma sau macar sa arate ceva frumos...
M-as rezuma la a pastra conturul preexistent al coroanei, taind acele ramuri care s-au extins. Si m-as axa pe sanatatea plantei.

Materiale noi.
Cateva plante recuperate dintr-un spatiu verde anul trecut:
Juniperus chinensis Plumosa Aurea
Acer palmatum var. ? Este de fapt o marcota luata dintr-o planta mult mai mare.
Si un Acer palmatum Atropurpureum cumparat din MrBricolage. Am asteptat sa scada pretul de la 1200 la 300 lei si apoi l-am luat. Adevarul e ca am asteptat ceva...
Asa cum l-am luat din magazin si ce am pastrat
 

marq

Member
Sper sa merite investitia, mi unul mi se pare mult si 300 lei dar ce nu face omul ca sa mai sara cativa ani.
La acea marcota de artar cat timp mai lasi ramurile asa lungi, nu le reduci mai mult?
 

MariusR

Member
Marq, iti propun sa te gandesti la urmatorul lucru: creste un artar japonez pana ajunge la dimensiunile celui din poza. Scoate-l la vanzare. Cere pe el 300 lei. Asculta cum ti se spune ca e prea mult. Ce justificari ai da, pentru pretul cerut, daca ti le-ar cere cineva?


Vali, te rog, artarul este altoit sau nu? Nu reusesc sa-mi dau seama.
 

vali

Active Member
Moderator
Salut, Marius!
Sa stii ca primul lucru pe care l-am facut cand l-am vazut in magazin a fost sa... zgarm la radacina :) . Nu sunt semne de altoire nici in primii 3-4 cm de sub nivelul substratului, deci nu cred ca-i altoit. Doar daca nu voi avea vreo surpriza la replantare si sa dau peste o cicatrice chiar deasupra punctului din care emerg radacinile... Dar nu cred.
Referitor la modul de achizitionare si la preturi, eu am o tactica: daca vad ceva ce-mi place, astept! Stiu ca la retaileri pretul este mult umflat fata de cel al producatorului (dovada ca-si permit sa faca reduceri de necrezut! 300 lei este 1/4 din pretul initial, iar in conditiile in care legea interzice vanzarea sub pretul de achizitie, este clar ca diferenta de 900 lei nu era altceva decat adaos comercial). Dupa ce planta intra in regres si cei de la magazin nu mai stiu ce sa faca cu ea, pretul incepe sa scada (e garantat!!!). Din momentul acela, astept sa apara o cifra pe care o consider rezonabila.
Cu artarul in cauza, recunosc ca am avut si noroc: a fost initial la 1200 lei si a stat asa ceva timp, apoi a scazut pana la 600 dupa care a stagnat; am fost tentat sa-l iau la pretul acela, dar nu eram pregatit financiar la momentul respectiv. Dupa un timp, trecand pe-acolo l-am vazut la 300 lei si n-am mai stat! Nici nu mai era de stat! :)

Personal nu vad achizitiile astea ca pe niste "investitii"... Adica, nu ma gandesc la cat am bagat si cat voi scoate. Pur si simplu, astept pana vad niste preturi care sa reflecte munca depusa, dar cat mai dezbracate de adaosuri comerciale.

Revenind la lemnosii mei, azi am facut primele replantari ale anului in curs.
Fiind cam frigut afara, mi-am mutat "laboratorul" in bucatarie Substratul era pregatit asa ca l-am luat la intrebari pe primul: siberianul shohin Scos din vas gadilat la radacini si pus in asteptare Pregatit vasul si replantat
Altul la rand: siberianul maturica. Scos din vas prelucrat radacinile atat am aruncat si-atat am pastrat Pus in asteptare pregatit vasul montat pe noul substrat si replantat Cam trage un pic spre dreapta, dar se rezolva.
A urmat siberianul inclinat. Am inceput cu demontarea muschiului si-a buruienii Apoi, cu ajutorul a doua sarme, am stabilit inclinatia la care e plantat Scos din vas "usurat" la radacina pus in asteptare timp in care l-am mai scarmanat la o scorbura pregatit vasul montat pe noul substrat la aceeasi inclinatie replantat
A urmat artarul al carui soi nu-l cunosc. In imagine e deja la final N-am facut decat sa-i "pieptan" un pic radacinile si sa-l pun intr-un vas mai mare.
Iar referitor la intrebarea ta, marq,
marq a spus:
La acea marcota de artar cat timp mai lasi ramurile asa lungi, nu le reduci mai mult?
in imaginea urmatoare se vede ce va ramane Toate cele patru ramuri vor fi marcotate la randul lor, deci vor mai ramane ceva timp.

PS: Multumesc, Ovidiu!
 

marq

Member
Ca la farmacie e acolo al tine Vali, eu m-am intins in toata casa, zilele astea m-a amenintat sotia ca ma scoate pe balcon ca las dupa mine numai pamant :)
Frumosi copaceii, esti un artist.

Marius nu zic ca nu merita un copacel un anumit pret, spun ca n-as da eu atat. Am observat si eu ca majoritatea artarilor japonezi care au aparut prin oras sunt altoiti.
 

MariusR

Member
Vali, nici eu nu cred ca mai poate fi vorba de altoire. ' Atropurpureum' este un cultivar cu crestere viguroasa, frunze mari, internodii lungi si ramificatie destul de slaba. Dar al tau pare a fi din seminte. Se obisnuieste ca descendentii din varietatile palmate cu frunze rosii sa fie botezati 'atropurpureum'. Din acest motiv ai sa observi diferente intre doi 'Atropurpureum'. Vad ca nu 'sangereaza', deci l-ai taiat de ceva vreme. Oricum, asteapta-te la internodii enervant de lungi, greu de controlat cu un container asa mare. Partea buna e ca acum conteaza mai putin. Despre strategia ta de achizitionare ce sa zic, e buna atata vreme cat esti singurul vanator per exemplar :D

Marq, am crezut ca vorbesti despre planta, nu despre tine :D
 

vali

Active Member
Moderator
MariusR a spus:
Vad ca nu 'sangereaza', deci l-ai taiat de ceva vreme. Oricum, asteapta-te la internodii enervant de lungi, greu de controlat cu un container asa mare.
Da, a fost taiat la inceputul iernii. Despre restul, ce sa zic... voi invata din mers, ca si pana acum :) .
Abia astept sa infrunzeasca celalalt, al carui soi nu-l cunosc, sa ti-l arat. Poate ma ajuti si pe mine cu identificarea. La artari merg cu incredere pe mana ta. ;-)
 

MariusR

Member
Vali, la identificari e greu si cu Vertrees pe genunchi, adesea imposibil. Chiar daca imi imprumuti lentilele tale. :rofl: Dar, cine stie, poate avem noroc. Unele soiuri sunt inconfundabile, altele usor confundabile. Pana si sus-numitul se balbaia uneori. Dupa scoarta( si deloc sigur) pare a fi palmatum verde, mai lucrabil pentru bonsai. Dar poate fii si dissectum verde, nu stiu acum.
 

marq

Member
Am scris dar nu-mi vad mesajul, unde o fi disparut :?:
Marius ziceam despre mine ca-s cam zgarcit si cum am impresia ca mai multi copaci imi pier decat supravietuiesc nu prea ma avant sa investesc.
Ultimele investitii le-am facut in 2 azalele, a 2-a dupa ce a murit prima :D
In MR Bricolaje vazusem multi copaci, dar acum in primavara era zero, cred ca le-au facut retur in loc sa-i ieftineasca, urmaream si eu un gutui japonez, vorba vine urmarea ca nici nu stiu cand au disparut.
 

caed

Member
Eu, n-am mai zis nimic, dar azi am taiat acele 2 crengi crescute si inca vreo 2 de la baza. Nu-mi placeau cum arata si am lasat doar forma de sus, dar nici aia nu e prea rotunda, o sa fac niste poze mai spre seara sau maine dimineata sa vedeti cum e acum :).
Uitasem sa intreb. Cam cat ma costa o trusa de aia pentr bonsai? Cleste, foarfeca si de alea? Ca eu ma chinui cu o foarfeca de aia mare de curatat copacii :rofl: si e cam incomod sa ma bag intre crengutele astea firave.
 

marq

Member
Am facut ieri o scurta plimbare si am constatat ca n-au facut retur la copaci, doar ca i-au bagat inauntru pe cei care au supravietuit caci multi erau aruncati, uscati.
Sunt si reduceri, un artar ca cel cumparat de Vali e la 199 lei, dar cred ca mai tinere.
In rest ficusi ginseng incepand de la 29 lei si la cei mai scumpi reduceri de cateva zeci de lei.
 

vali

Active Member
Moderator
MariusR a spus:
Dupa scoarta( si deloc sigur) pare a fi palmatum verde
Mai degraba...
MariusR a spus:
Dar poate fii si dissectum verde, nu stiu acum.
In niciun caz! Frunzele arata asa http://www.summerhillgardencentre.co.uk ... Dream1.jpg cu irizatii rosu-portocaliu pe varfurile lobilor cand sunt crude si verzi la maturitate. Dissectumu' e... decupat rau :)
In fine, vedem cand infrunzeste.
caed a spus:
Cam cat ma costa o trusa de aia pentr bonsai? Cleste, foarfeca si de alea? Ca eu ma chinui cu o foarfeca de aia mare de curatat copacii :rofl: si e cam incomod
Aoleu! Pai e ca si cum ai vrea sa bagi ata-n ac, cu manusile de box in maini. Foloseste o forfecuta mai mica, indiferent de care. Principalul e sa taie! Lucrul la bonsai se presupune a fi deconectant, nu o corvoada...
 
Sus