probleme cu pamantul pt flori

anaelis

Member
Am pus la flori pamant universal adus din ungaria (recunosc ca nu am pus la fiecare floare pamant specific pt ea pt ca sincer nu stiam care la care merge) si am probleme ca mi se albeste deasupra, parca mucegaieste...ce as putea sa fac?
 

albela

Active Member
Eu am patit asa la un hibi. Acum l-am schimat cu florimo. Nu stiu de la ce s-a facut alb la suprafata :?
 

lili

Member
anaelis a spus:
Am pus la flori pamant universal adus din ungaria (recunosc ca nu am pus la fiecare floare pamant specific pt ea pt ca sincer nu stiam care la care merge) si am probleme ca mi se albeste deasupra, parca mucegaieste...ce as putea sa fac?
Albirea pamantului de la suprafata, poata avea 2 cauze: mucegai sau depuneri de saruri. In ambele situatii se elimina substratul de suprafata (1-2 cm)
- afaneaza pamantul la suprafata fara a deranja radacinile...te folosesti de un betisor :!:
- in conditii de umiditate ridicata, slaba aerisire si lumina insuficienta ...apare mucegaiul...asadar incearca sa controlezi acesti factori :wink:
- calitatea apei ingrasamantul solubil (daca este cazul) pot fi direct responsabili de aparitia depunerilor....asadar incearca sa iei cateva masuri preventive:
ca de ex.
1. Uda plantele cu apa statuta (se depoziteaza in vase cu gura larga, galeti etc), de ploaie, distilata, aer conditionat .
2. In momentul cand folosesti ingrasamant solubil, obligatoriu sa fie topite cristalele.....altfel raman la suprafata solului. O doza prea mare, o administrare pe pamant uscat sau portiuni de sol pot cauza acest neajuns.
Succes!!!
 
Sus