Probleme cu Hibiscusul

angela draganoiu

Active Member
daca ii ies radacinile prin gaurile ghiveciului e clar ca nu are spatiu asa ca muta-l intr-un ghiveci mai mare cam cu 1-2 numere, ai grija nu pune un ghiveci prea mare pt ca va fi ocupat sa dezvolte radacini in defavoarea florilor. il muti cu tot balotul de pamint din vechiul ghiveci fara sa-i deranjezi radacinile.
cu siguranta va mai arunca boboci pina se va adapta la noua lui casuta, pt ca hibiscusilor nu le place mutarea dintr-un loc in altul si reactioneaza astfel (iar cei galbeni sint chiar mofturosi). in momentul in care va avea conditiile necesare va reincepe sa faca flori. ii trebuie multa lumina, si chiar soare citeva ore bune, multa caldura si mult aer natural, daca ai avea o terasa sau un balcon deschis ar fi super. deocamdata nu ii pune ingrasamint pt ca se poate sa aibe de la producator (acele bobite albe care le vezi in pamint si care se topesc lent).
 
Multumesc mult pentru sfaturi. chiar nu stiam ce sa fac. :(
Din experienta .. ce pamant ma sfatuiesti sa folosesc pt hibi meu?
 
mod de utilizare reldan

fetelor,hibi al meu are paduchi verzi.de la farmacia fitosanitara mi-au dat reldan si mospilan si mi-au zis sa il folosesc conform indicatiilor.
insa pe eticheta de la reldan sunt scrise dozele pentru pomi,pentru grau...nu zic nimic de flori.
puteti sa imi spuneti daca l-ati folosit,si ce concentratie ar trebui diluata in apa?

va multumesc!
 

Fleur

Active Member
Au mai fost si altii "norocosi" Dar eu n-am putut sa-l salvez. Se pare ca din prea multa umezeala la anumite soiuri le putrezeste radacina. Taie un lastar doi si vezi daca isi revine in apa sa-l poti inmulti.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca este intr-adevar aceasta problema, atunci e una de natura fungica. Schimba-i pamantul.
 
o sa mai pun maine o poza..poate vedeti mai clar despre ce este vorba...eu i-am schimbat vasul..insa nu am deranjat vechiul pamant si nu am umblat la radacina.
Va multumesc oricum pentru ajutor...sper sa nu moara...ca asa plang dupa el...nici nu i am vazut bine florile :cry:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ce ai facut tu e doar o translare, nu o transplantare propriu zisa. Scoate planta, curata radacinile (nu le spala!) si pune alt pamant in intregime. O sa vezi ca in scurt timp o sa ai semne bune. Dar grabeste-te, pentru ca planta se deterioreaza.
 
M-am hotarat sa tai partea in neregula....si era aproape uscata...am luat si radacina ..era si ea lipsita de orice verde...
In ghiveciul asta erau 3 plante...acum mai sunt doua. Am desfacut radacinile celor 2 plante ramase, am dat cat de mult pamant am crezut din ele, am mai rupt cu mana din radacini...avea fff multe...insa nu am dat jos absolut tot pamantul de pe radacini...a mai ramas ff putin..adica nu erau doar asa...radacinile goale.
Am observat ca hibi cumparat de mine avea pamant cu perlit cred (bobite albe).Eu l-am pus in florimo universal. Sper sa fie bine...
Din pacate eu acum vad ce mi-ai scris tu Cornelia (multumesc din suflet) iar operatiunea de transplantare eu deja o facusem, insa nu cu pamantul integral scos de la radacina.
Oare ar mai fi necesar sa o scot iar din ghiveci si sa ii inlatur absolut orice firicel de pamant vechi? Nu ar fi un stres prea mare?

Inca odata multumesc pentru ajutor..asa tin la el...cred ca si de asta imi face figuri.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Daca zici ca a mai ramas doar putin pamant, nu mai e nevoie de alta transplantare. E ok ca ai tuns partile vestejite. Perlitul arata ca niste bobite albe. Ajuta la drenaj. Vezi sa nu fii tentata sa pui prea multa apa acum. Pamantul nou retine multa apa si poti sa ajungi ca prin exces sa-ti putrezeasca baza tulpinii. Deci uda moderat.
 

bibacj

Member
Voi dupa cat timp schimbati ghivecele hibiscusilor cumparati? Sunt in ghivece de transport si au pamantul destul de ciudat.
 

CocoT

Member
Roxana a spus:
As avea si eu o problema cu Hibiscusul meu. Pe toata planta au aparut niste chestiute mici si negre si unele sunt albe care apar la copacei in general primavara. Si lasa in urma ceva lipicios. Ma puteti ajuta?
Fleur a spus:
Stropiri cu insecticid: Talstar. Actara, Mospilan pe care le repati la 10-14 zile alternand substantele.
Roxana a spus:
Multumesc Fleur. O sa folosesc Mospilan ca am acasa si cred ca e cel mai bun. Deci dau acum si mai dau peste 2 saptamani :?
Roxana a spus:
Mai am o intrebare legata de Hibi meu bolnav: Il ud in fiecare zi timp de cat?
 
Sus