Probleme cu Hibiscusul

IoanaTweety

Active Member
Oameni buni, ce-s ganganiile astea nenorocite? Cand ma bucuram si eu ca i-au dat frunzele la Brides Boquet de la gommer, au aparut musafirii astia.Mentionez ca a fost stropit de 2 ori cu acaricid.



Sa incerc intai cu dusuri repetate sau cu ceva chimic?
 

corinap

Member
Posibil sa fie rahatzei de la o chestie verde ca o omida.frunzele nu sunt mancate?Uita-te ffff.atent pe dosul frunzelor.Stopeste cu ceva de insecte.nu acaricid.
 

IoanaTweety

Active Member
M-am uitat atent si eu picioare. Am mai cautat si cred ca sunt afide, le-am facut un dush strasnic. Am cautat altceva si n-am gasit alti musafiri.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
In general, da! Depinde de cat de puternic e jetul de apa. Totusi ca sa nu rupi bobocii si frunzele tinere, poti sa dai cu mana apoi cu presiune mai mica a dusului.
Daca e cazul peste o saptamana, repeti dusul.
 

IoanaTweety

Active Member
Revin cu o problemuta: in ultima vreme frunzele noi cresc cam chircite si intortochiate, cu tendinte la decolorare. Asa:


Ce se intampla si ce sa le fac?
 

IoanaTweety

Active Member
Eu nu ma refeream la faptul ca e variegata stiu ca asa trebuie sa fie. Eu ma refeream ca sunt chircite, nu sunt drepte.
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Ioana, de obicei cand au ceva "musafiri" se chircesc frunzele, duseaza-i. :idea:
 

corinap

Member
Am un schizopetalus care a avut niste picaturi lipicioase si transparente,au cazut toate frunzele.Eram 100% ca-l pierd si totusi si-a reveni,a lastarit foarte frumos si saptamana trecuta a inflorit. Azi am vazut ca au aparut iarasi acele picaturi.Nu stiu ce poate avea.Stie cineva sa-mi spuna :?: l-am tratat de musculitza,paianjen rosu,...ce sa-i mai fac?
 
D

dyayzh

Guest
Aceeasi problema o am si eu cam pe toate frunzele de hibi, o chestie incolora ca mierea de albine ca densitate
 
Sus