Probleme cu diverse plante. Rog ajutor urgent!

vio_mari

New Member
Dragilor, va rog mult sa ma ajutati in urm. probleme:
1. Am cumparat acum o saptamana o muscata stelata superba, e plina de boboci si de frunze, dar astazi am observat ca pe spatele frunzelor are niste chestii urate, de culoare bej, ca niste viermisori mici, mici (dar uscati), care stau ciorchine si sunt f bine lipiti de frunza (nu stiu daca am explicat bine). Am vazut ca frunzele atacate se scofalcesc si se usuca. Ce pot sa fac? Nu vreau sa o pierd!!
2. Am un Anthurim, cumparat tot acum o saptamana, arata f bine, dar mi se pare ca e extrem de inghesuit in ghiveciul minuscul in care l-am cumparat. Cand il pot muta intr-un ghiveci mai mare, avand in vedere ca are multe flori? Aceeasi problema o am cu o iedera de Madagascar. Am cumprat-o plina de flori, dar are un ghiveci tare mis. Cand il pot schimba?
3. Am pus la inradacinat un butas de leandru si pe langa sticluta in care l-am pus a emanat o substanta lipicioasa (inclusiv pe geamul langa care este pus). Ce inseamna asta? Ce se poate face?
4. Cu ce fel de apa udati voi plantele de interior? Eu stau la casa, am apa din fantana in casa, dar este deosebit de calcaroasa si nu cred ca face bine la plante. Ce pot face?

Astept raspunsurile voastre, multumesc frumos![/b]
 

angela draganoiu

Active Member
anturiumului ii place la inghesuiala. doar daca ghiveciul este foarte mic si planta este prea mare si ii ies radacinile prin orificiile de scurgere atunci il muti in alt ghiveci mai mare doar cu un numar. ai grija ca este o planta acidofila si ii trebuie pamint special.
iederea de Madagascar e de fapt stephanotis sau iasomia de Madagascar. si ea poate fi mutata doar daca ies radacinile prin orificiile de scurgere.
eu ud plantele cu apa "de truba" adica pun 1-2 pumni de turba simpla, de la florarie, in apa si las galeata citeva zile asa.
zici ca stai la casa. ai putea sa aduni apa de ploaie.
 

paula

Member
vio_mari a scris

2. Am un Anthurim, cumparat tot acum o saptamana, arata f bine, dar mi se pare ca e extrem de inghesuit in ghiveciul minuscul in care l-am cumparat. Cand il pot muta intr-un ghiveci mai mare, avand in vedere ca are multe flori? Aceeasi problema o am cu o iedera de Madagascar. Am cumprat-o plina de flori, dar are un ghiveci tare mis. Cand il pot schimba?
pot fi schimbate cu mare grija in alte ghivece nu prea mari , pentru ca ele sunt in ghivece de transport ( grija mare la boboci si flori )

de fiecare data cind am cumparat o floare din florarii fetele de acolo nu au uitata niciodata sa-mi spuna lucrul acesta "schimbati ghiveciul urgent pentruca este ghiveci doar de transport "
 

cornelia

Fondator
Membru staff
vio_mari a spus:
1. Am cumparat acum o saptamana o muscata stelata superba, e plina de boboci si de frunze, dar astazi am observat ca pe spatele frunzelor are niste chestii urate, de culoare bej, ca niste viermisori mici, mici (dar uscati), care stau ciorchine si sunt f bine lipiti de frunza (nu stiu daca am explicat bine). Am vazut ca frunzele atacate se scofalcesc si se usuca. Ce pot sa fac? Nu vreau sa o pierd!!
Musculite albe in colonie. Am patit-o si eu in felul asta si tot pe niste muscate. Trebuie sa stropesti intensiv si concentrat cu mospilan si alternativ cu victenon si decis. N-o sa scapi usor, poate ca plantele chelesc, dar nu mor din asta. Musculitele reprezinta ... batalia de primavara pentru multi dintre noi.
 

ste

Member
leandrul cred ca are cosenile (paduchele testos), verifica dosul frunzelor si tulpina. scapi de ei cu solutie de spirt cu apa - cureti bine peste tot cu un tampon de vata
 
Sus