Problema cu phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

MariaRaluca

Member
angela draganoiu a spus:
daca e vorba de lanosi eu am scapat de ei cu DECIS.
atentie izoleaza planta pt ca astia circula de la o planta la alta mai ceva ca pe bulevard.
Cei de la magazinul de fitosanitare mi-au mai dat o fiola de solutie, in caz ca nu reusesc cu mospilanul. (cred ca decis este) Sper sa nu fie nevoie.
 

angela draganoiu

Active Member
eu am diluat DECIS-ul cu o seringa de unica folosinta, astfel 1mm la 0,5 L apa. ai grija ca dupa un timp solutia isi pierde calitatile si trebuie aruncata. dupa ce ai deschis fiola restul nefolosit se arunca pt ca isi pierde calitatile. asa mi-a spus vanzatoarea de la o florarie, care zicea ca a lucrat in domeniul combaterii daunatorilor. tot ea mai spunea ca lanosii sint "de spurafata" si deci trebuie dat mai intai pe planta si dupa o saptamana si pe pamant ca sa dispara si larvele si ouale.
 
Buna dimineata, tuturor.
O colega are o phala la care varful frunzelor are pete maro, eu nu am stiut ce sfat sa ii dau. Daca voi stiti si ma puteti ajuta. Multumesc
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristina o poza ne-ar ajuta mult mai mult.
Se poate sa fie din cauza frigului sau sa nu o fi ars soarele sau tot la fel poate fi ceva bacterie de aceea fara o poza si fara anumite detalii legate de locul unde sta si de cum este ingrijita, este greu sa ne facem o parere.
 

Lorena

Member
Ajutor, moare orhideea mea?

Va rog sa ma ajutati cu un sfat...nu stiu ce a patit orhideea mea, i s-au ingalbenit frunzele chiar acum cand da si muguri de flori..nu stiu ce sa fac cu ea. Nu am schimbat nimic , nici locul, nici frecventa udarii si dintr-o data vedeti si voi ce a patit....Ma ajutati sa o salvez? :(





 

sarselia

Active Member
Moderator
Dupa cum arata frunza care a mai ramas verde as zice ca a ars-o soarele.Sau a fost mult prea cald pentru ea.Unde o tii?
Curat-o de frunzele galbene si pune-o intr-un loc mai racaoros si in care sa nu ajunga soarele.Mijlocul ei cum arata?E tot galben?
Dar radacinile?
 
Dupa parerea mea, planta este, din pacate, compromisa.
Daca o vei lasa sa infloreasca, cu siguranta dupa aceea va muri.
Daca vrei sa salvezi planta, taie-i tija florala si pune-o in repaus de udat, la umbra.
In nici un caz nu o fertiliza si nu o uda in exces, fiindca, desi face fotosinteza si la nivelul radacinilor, faptul ca a ramas fara frunze reprezinta un impediment major in asimilarea substantelor nutritive.
Succes.
 

Kati

Active Member
Singura speranta e ca are o frunza mica in crestere, dupa cate vad. Procedeaza cum a spus Greenfingers, si sa speram ca-si va reveni intr-un tarziu. Ca va trebui sa ai multa rabdare cu planta.
 

CristianG

Well-Known Member
Greenfingers are dreptate! Planta se afla intr-o situatie destul de dificila.Nu stiu exact cum sta la capitolul radacini....Ma mir ca planta a ajuns in halul ala si nu ai observat pana acum....Sper sa o salvezi! :(
 

Lorena

Member
Orhideea cu probleme sta in acelasi loc cu inca 3, care sunt foarte multumite. Chiar nu inteleg brusca schimbare in starea ei mai ales ca a ajuns asa in circa 2 saptamani fara sa ii fac ceva special, nu imi dau seama unde am gresit cu ea :( .
Voi incerca sa fac cum mi-ati spus si sper sa o salvez....
 

Kati

Active Member
Lorena, cateodata phalaenopsisii isi pierd brusc niste frunze, fara sa ne dam seama de ce. Si eu am patit asa odata, de pe o zi pe alta s-a ingalbenit o frunza, mai intai doar o pata, apoi s-a facut mai mare. Nu am nicio explicatie :?
 

refu

Member
Buna seara, tocmai ce am observt o problema la Phalaenopsisurile mele, niste mici paduchi/pureci albi circa 1mm diametru apar si dispar prin ghiveci.

Daca stie cineva despre ce e vb si are o solutie astept un raspuns, va multumesc.
 

Kati

Active Member
Daca sar pe ici pe colo cand uzi planta, inseamna ca sunt colembole. Nu fac rau plantei, insa te atentioneaza ca o uzi prea des. Ud-o doar odata pe saptamana.
 

refu

Member
Pai asa le ud prin imersie 1 data pe saptamana, nu sar umbla rapid nu vad multe doar din cand in cand apar, de exemplu le-am udat duminica si umiditatea se pastreaza vad cum se face condens pe vas .
 

Kati

Active Member
Condens in interiorul ghiveciului se face si la mine, se fac si alge. Si am si cate o ganganie mica si alba sau gri pe substrat la unele orhidee. Pe mine nu ma deranjeaza ganganiile, dar daca doresti, incearca sa pulverizezi substratul cu mospilan sau cu decis. Sau cu ce iti recomanda cei de la magazinul fitosanitar.
 

Kati

Active Member
O poza ar fi bine venita despre acel puf. Banuiesc ce este, dar pana nu vad, nu ma pronunt.
 

Kati

Active Member
Cele de foarte aproape nu sunt destul de clare, insa parca seamana cu un inceput de mucegai alb, care in curand va arata ca vata. Nu asa densa, dar seamana putin. Ar fi bine sa aerisesti incaperea unde tii planta, si mucegaiul ar disparea. Dar nu sunt prea mari sanse pana nu va trece umiditatea foarte mare din aer. Vezi sa nu tii planta in curent ca nu-i place deloc. Bafta!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus