Primula

melimeli

Active Member
iata si primula mea :)

acum are din nou vreo 3-4 floricele :? si eu care credeam ca nu infloreste numa primavara :eek: e normal sa infloreasca si acum :?:
P.S.
dar sa nu afle nimeni :rofl: :rofl: :rofl:
promiti ....daa!!! :rofl: :rofl: :rofl:
:wink: :wink: :wink:
 

isabella

Active Member
Stiati ca florile si frunzele de primule sunt comestibile? De curand am primit o carte de bucate in care se afla o reteta cu ...primule.
 

isabella

Active Member
meli, la fel am facut si eu cand am vazut reteta , are si poze , sunt flori de primula galbena si mov , absolut superbe :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
si eu am o primula care din primavara mi-a inflorit continuu
eu credeam ca numai primavara infloresc, dar se pare ca aceasta e deosebita :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: :rofl: pai tocmai ca nu am rasfatat-o deloc, ba chiar am crezut ca a murit, cand colo ea era pitulata sub frunzele de condurasi si era plina de flori :)
 

ingeritzaa

New Member
Salutare!

Vad ca nu s-a mai scris de ceva vreme pe topicul asta desi acum se gasesc peste tot primule. Am fost vrajita de primule! Nu m-am lasat pana nu mi-am cumparat o frumusete din asta. Asa ca de sambata asta am o primula obconica in grija mea. Am pus-o in dormitor, unde sunt cam 23 de grade, are lumina de la fereastra dar nu stiu dc e suficienta pt ea. Dc o apropii mai tare de fereastra e prea cald de la calorifer si cred ca nu ii place. Am asezat-o langa orhidee, phale. Nu stiu daca e bine, dar eu am pus ghiveciul intr-o vaza mai mare in care am pus pe fund 2 degete de apa, sa aiba umezeala. Ce parere aveti de conditiile pe care i le-am creat ? Mereu ma bucur cand cumpar cate o floare, dar mereu sunt stresata ca nu o ingrijesc cum trebuie. Pe net nu am gasit f multe informatii despre floarea asta. Ba se zice ca infloreste primavara, ba toata iarna, ba toamna. A mea e inflorita acum, credeti ca infloreste toata iarna?

va pup :hug:
 

aleynad

Active Member
Moderator
e planta de gradina...sau cel mult de balcon, deci...nu cred ca ii vor prii conditiile din interior :(
ii place racoarea, iar 23 de grade....e mult prea mult pt ea :(
de ce nu o pui intr-o jardiniera pe balcon?
 
Sus