Primavara

vali

Active Member
Moderator
DracuMic a spus:
NU e de nici unul...deja e Ficuso-tei...cu inclinatii spre via din gradina si afumat frecvent de picanteriile de pe gratar.!
Maine poimaine stoarcem vin din el :rofl:
Si daca mai da si 5 kile de lapte pe zi, e perfect :rofl: . Iar marmota, stii tu... :)
flo_flu a spus:
data viitoare cand mai vi la cluj sa fi mai atent....
...si sa-mi zici si mie :rofl:
Mah, platyphilla e teiul cu frunza mare (ala pe sub care plangea Eminescu cand ramanea fara bani :) ); cordata are frunza mai mica... de vreo 6-8 cm diametru.
 

DracuMic

Member
Dupa indelungi discutii cu conferentiari de la Oxford si Sorbona sa ajuns la concluzia ca e Platanoides.
Dar problema cea mai ingrijoratoare e cum dracu a crescut in tava de prajituri???
 

vali

Active Member
Moderator
Tipului despre care am vorbit la un moment dat in acest topic, i-au mai aparut niste frunze.
 

vali

Active Member
Moderator
Salut, hoinar

Am folosit tot un substrat mixt, insa un pic mai inert decat obisnuiam eu pentru niste foioase (caci ulmii au fost cei replantati pana acum). Predomina argila expandata si faramitzata, cam 60%, multumita lui flo_flu, care mi-a trimis niste "mostre" :), apoi niste urme de perlit, akadama (cam "dupa gust", caci asta a fost adaugata la modul "personalizat", la fiecare vas in parte). Cu totul, partea anorganica, sa zicem c-ar fi undeva la 70%. Restul de procente e compus, in parti mai mult sau mai putin egale, din muschi de mlastina faramitzat, turba alba granulata si turba de cocos. In fiecare vas, am amestecat si o mana (la vasele care contin, oricum, doar "o mana" de substrat, a se citi "o lingura" :) ) din substratul vechi.
La partea organica, in vasele mici si foarte mici, accentul e pe muschiul de mlastina, pentru a mentine mai usor umiditatea. La cele mai mari, accentul e pe turba.
E un cocktail destul de flexibil, iar amestecul difera sensibil de la vas la vas.
 
Sus