Primavara in Iazuri

kaenderr

New Member
Multumesc de raspuns. Am un aparat cu presiune, o sa-l folosesc si eu :).

M-am uitat ieri putin la nuferi. Nu se vede nimic deasupra stratului de pietris, s-au topit. Este normal?
 

goodmans

Member
cu siguranta nu sint topiti,probabil ca au fost prea adanc bagati in ghiveci si ies mai greu.
Si eu am reusit sa scot azi 3 ghivece din care am facut 7 pentru ca erau foarte mari plantele cu multi pui.
Un nufar l-am taiat in doua pt ca avea 2 capete mari infrunzite deja si fiecare a mai ramas cu cate 7-8 pui infrunziti si aia dar care nu erau inca de divizat.
recomand ghivece destul de marisoare pt ca nuferii cresc repede,daca nu au spatiu nu se dezvolta.
primavara e bine sa le punem si ceva bile de fertilizant pt ca pamantul de iaz e slab in nutrienti.Eu am luat ceva de la JBL,13 bile intr-o cutie,am luat 4 cutii.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si nufarul meu e intr-un ghiveci si mai are 4 pui.Cum pot sti daca sa-i despart sau nu?
 

goodmans

Member
nicieu nu stiam exact cum se face dar am vazut niste filme pe net la diversi crescatori.
Practic rizomul care se "indeparteaza" de planta mama trebuie sa aiba macar 7-8cm si cativa muguri.
Daca ai asa ceva poti taia linistita planta cu un cutit bine ascutit.
 

kaenderr

New Member
Intr-adevar, nu s-au topit. Lotusul si nufarul au supravietuit, au frunze noi. Le-am schimbat pamantul. Cu lotusul a fost mai dificil pentru ca avea radacini foarte multe iesite din cos si nu l-am putut scoate altfel decat prin taierea lor. Sper sa nu-i fi daunat.
 

goodmans

Member
Buna,
La nuferi radacinile cresc oricum foarte lungi,depinde planta in sine cat de mare este,radacinile alea le mai poti tunde sau lasa asa canu fac nimic rau,mai filtreaza apa.
Daca rizomul e mare si are pui,trebuie schimbat ghiveciul.
Pamant pentru plante de iaz se gaseste la brico,hornbach,etc.
La hornbach are sigur pt ca am luat eu,16ron sac de 20L.
Iti recomand si tie tot din asta pt ca nu murdareste apa deloc.
 

kaenderr

New Member
Lotusul meu are un pui (o excrescenta cu propriile frunze), insa era foarte lipit de planta mama si mi-a fost teama sa-l tai odata cu ruperea radacinilor. Probabil voi face asta mai incolo, sa-l vad cum evolueaza.
 

bebe Iris

Active Member
goodmans a spus:
Buna,
La nuferi radacinile cresc oricum foarte lungi,depinde planta in sine cat de mare este,radacinile alea le mai poti tunde sau lasa asa canu fac nimic rau,mai filtreaza apa.
Daca rizomul e mare si are pui,trebuie schimbat ghiveciul.
Pamant pentru plante de iaz se gaseste la brico,hornbach,etc.
La hornbach are sigur pt ca am luat eu,16ron sac de 20L.
Iti recomand si tie tot din asta pt ca nu murdareste apa deloc.
Multumesc foarte mult! Nu am din pacate in oras magazinele mentionate, dar am sa caut prin Praktiker, Ambient, Metro...astea le am in oras.
Nu are pui nufarul, ma gandeam ca poate-i place un pamant proaspat...daca gasesc cumpar oricum pentru irisi.
 

goodmans

Member
Pai iti dau eu un exemplu despre ce inseamna pamant prospat la nuferi,adica nutrienti.
Am vreo 10 ghivece cu nuferi,plante mature ce le am de 2 ani si ceva.
Acum,in primavara,am apucat la unele din ele sa le schimb pamantul,sa le divizez si sa le pun in ghivece mai mari.
La altele n-am apucat pt ca stau rau cu timpul liber,si acele plante nu au in acest moment nici o frunzulita comparativ cu cele "primenite" care au lastari si frunze de 10cm.
Saracele nu au nutrienti sa se dezvolte,dar voi lua masuri weekendul ce vine...
 

kaenderr

New Member
Tocmai mi-am verificat apa (neschimbata de anul trecut) din iaz:

pH 7.6-8, duritate totala: 14, duritate de carbon 8, NO2/NO3 - 0.

Pare un mediu optim, cel putin pe hartie.
Am cumparat plante de apa din Hornbach, au adus o varietate mare. Nuferi, lotusi si tot felul, insa preturile-s mari: 30-50 RON.
Zambila de apa mare este 12 RON.
 

kaenderr

New Member
Mda, am pus doua bucati zambila de apa duminica in iaz, frumoase, carnoase. Ieri dimineata a cazut bruma si a fost frig, iar aseara deja frunzele erau maronii iar corpul plantei era stafidit.
M-am grabit aiurea.
"Lăstarii obţinuţi iarna în sistemele climatizate sunt folosiţi pentru a popula suprafeţe de apă, atunci când temperatura aerului atinge 10-15 grade Celsius, iar în apă sunt cel puţin 10 grade Celsius."
 

baby_blues

Member
A venit primavara si-n iazul meu asa ca a trebuit sa -l curat , operatiune ce-a tinut aproximativ 5 ore. De asemenea a trebuit sa schimb si pompa de apa care a decedat subit. Am luat o pompa "TIP" VARIO 1000 (sper ca asta-i denumirea corecta) care -si face datoria mult mai bine decat pompa originala a setului de iaz. Am presiunea mai mare. Cred ca pestii sunt foarte multumiti. :D De asemenea mi s-a stricat si lampa UV si cred ca tre' sa schimb neonul sau ce are inauntru.

Am avut anul trecut zambile si am fos foarte multumit de ele. Mai mult dadeam la toti prietenii mei din ele deoarece se inmulteau foarte tare. N-am avut aproape niciun pic de alge datorita zambilelor care ocupau aproximativ 70% din luciul apei.
 

goodmans

Member
tare as vrea sa aflu si eu secretul vostru cu zambilele astea ca la mine nu se dezvolta deloc si mor lent...dar mor.
 

kaenderr

New Member
Na ca am curatat si eu iazul, ieri ;-). Nu m-am putut abtine.
Zambilele au mers bine si la mine anul trecut, pana cand am patit exact ca tine. Insa atunci, cred ca eu am fost de vina. Ca sa pun nuferii la inaltimea corecta, i-am pus pe niste borduri de beton si la un moment dat aveam pH-ul 12 :(.

La voi nuferii s-au trezit? Ai mei au cateva frunze, insa nu cresc deloc, cred ca dorm inca.
 
Sus