Poze bonsai

Sash

Active Member
Am primit pe mail un ppt cu niste bonsai superbi si din pacate nu am cum sa-i postez pe forum. Daca doreste cineva sa-si "bucure" ochii cu cativa copacei va rog sa-mi dati un mp cu adresa de mail pentru a vi-i trimite.
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
"I don't have enough superlatives!",ca sa-l citez pe un forumist depe acolo :D
 

vali

Active Member
Moderator
Asa-i. Exista prea putine cuvinte pe care sa le poti folosi pentru a spune ce simti cand vezi asemenea imagini. :D
Ar mai trebui inventate cateva... :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: :eek: :eek: Oare cati ani au copacii aia??? Intreb si eu ca o nepriceputa in ale bonsailor... :oops: Da' dupa cum arata mi se pare ca au o varsta...venerabila...
 

vali

Active Member
Moderator
claude a spus:
... dupa cum arata mi se pare ca au o varsta...venerabila...
Asta si este ideea in bonsai :) . Copaceii trebuie SA PARA batrani. Varsta aparenta este cea care conteaza si mai putin varsta reala a plantei.
De ex: o planta de 15-20 de ani (varsta reala) poate fi modelata de un artist bonsai inca 15-20 de ani, astfel incat la 30-40 de ani varsta reala, sa arate de peste o suta de ani.

Un alt exemplu: pot gasi in munti un ienupar pipernicit si chinuit de natura, care desi are 150-200 de ani (varsta reala), nu are mai mult de 60-70 cm inaltime. Il iau, il formez ca bonsai pentru inca 10-15 ani. Varsta reala a bonsaiului nu-i va creste cu nimic valoarea, daca nu este perfect realizat in acesti ultimi ani :D . Va ramane in continuare o planta batrana si respectabila, dar nu un bonsai valoros.

Revenind la imaginile de sus, este foarte posibil ca printre acei copacei sa fie si unii cu adevarat batrani. Totusi, fiind in majoritate caisi si ciresi, ma indoiesc ca vorbim de peste suta de ani.
Chiar daca unii arata de peste 300 :rofl:
 
Sus