Portocale

danero2004

Well-Known Member
Moderator
hoinar a spus:
Buna dimineata,

Am obtinut acest portocal
http://i276.photobucket.com/albums/kk20 ... 2011/P.jpg
dintr-o samanta aruncata cu indiferenta in pamant, in toamna anului 2003... Dupa un an ne-am despartit. Tinut in conditii neprielnice, in orice fel de pamant, mutat, taiat, efectiv chinuit... pot spune fara exagerare ca este un copacel supravietuitor, un erou :D In ianuarie am reusit sa-l recuperez si sa incerc sa-i ofer conditii mai bune... Intrebarea mea pt. D-voastra este, daca il las in pace, la varsta pe care o are, am vreo sansa ca la anul sa infloreasca, sa faca fructe? Sau tot trebuie altoit? Multumesc.

Numai bine.
Oricum trebuie altoit ca sa produca inainte de cei 10-15 ani de maturizare , atat timp cat copacelul are o atitudine erecta si mai putin ramificativa inseamna ca inca tanjeste dupa numarul de noduri care acum au fost resetate si asa cum zice Cornel , aduse la grad II (I in cazul in care se recurge la versiunea pe picior inalt si una din ramificatii va fi noul trunchi)
Chiar si la forma initiala premergatoare incidentului, faptul ca e din seminte , denota faptul ca va dura ceva timp sa produca , si in caz ca o face , in perioada in care leaga fructul are nevoie de calduri ceva mai ridicate decat cele de la lamai.

Ingrasamant cu mult N , soare din plin sa se bronzeze :rofl: , si apa cu moderatie sa si refaca circuitul radicular si coronarier.
:wink:
Succes
 

cataliny

Member
hoinar a spus:
Va multumesc mult pentru raspunsuri... e clarAm inceput cu niste seminte de limequat si kumquat.
Nu te mai chinuii cu Kumquat-ul, este pierde de timp, un sistem radicular fff.prost, creste foarte greu chiar si pe port altoi de P.Trifoliata( cel mai indicat). Daca vrei Kumquat iei tu frumos o crenguta de Trifoliata dintr-un loc public din Bucuresti (nu dau nume ca mie mila de ei desi au tepi de 5 cm) o pui la inradacinat si dupa 1-2 ani il altoiesti cu Kumquat, dar sa te inarmezi cu rabdare ptr ca altoirea pe Trifoliata e foarte dificila si plina esecuri :eek:f: . Scuze de OFF TOPIC .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acum e riscant sa ti dau un poncirus , dar daca imi aduci aminte mai in toamna te pot ajuta.

Intradevar cei din samanta pot avea sistemul radicular destul de firav , iar intre cei "comestibili" intradevar kumquatul e cap de lista :wink:

succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ma uit maine ca si eu vreau sa i scot pe toti din sol si sa i mut in ghivece , dupa acomodare vorbim

oricand cu placere
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca a fost tinut afara e bine sa l tii tot afara. La mine adusi in interior nu erau prea bucurosi
Cu placere
 

attila

Member
Vad ca nu prea va plac citricele eu sunt cam fan acum va arat ceva destul de interesant cel putin asa cred eu asta am avut anul trecut pe una dintre pomisori :-)
 

LadyBug

Well-Known Member
Cum sa nu ne placa citricele, au am o multime, dar daca nu am ce sa comentez, nu scriu, ca daunatori nu am, de inflorit infloresc, de rodit mai rodesc numai ca in general sunt pomisori mici asa ca nu am pretentii prea mari de la ei inca. I-au papat si melcii, i-a ingalbenit si soarele, au mai suferit si de seceta, i-am mai uitat pe afara cand a dat frigul si le-au cazut frunzele dar si-au revenit de fiecare data. Mai rau cu portocalele, ca nu prea asa am ceva ca lumea, ca sunt cam scumpi, dar imi doresc mult portocal mare, eu am multe soiuri ciudate luate de la dianadia de pe sunphoto.
 

attila

Member
LadyBug daca vrei iti pot da crengute din ce am sa altoiesti daca vrei cat despre soiuri mai ciudate la ce te referi ?
Asta cum ati place acum sa copt cred dar nu sunt sigur ca este primul rod si din asta nu am gustat demult Limequat
Sora sa Kumquatul acum doar incepe sa infloreasca


Si mai am buddha's hand din pacate poza acea nu gasesc ca acum nu am pe el fruct anu trecut am avut 5 bucati in chimb asta este chiar mai ciudat si sensibil inca nu prea am rusit sal fac fericit mai pica frunza se mai usca crengute din pacate dar ma straduiesc
 
Sus