Pomi fructiferi - discutii generale

Roxana Peled

Active Member
Acuma, ca femeia sucita vreau sa te intreb, mai gasim si altii? :giggle:
Hai sa-ti spun ce as vrea eu de fapt :D
As vrea un cires care sa creasca maxim 3 m. Stiu ca am zis cu cat mai mic cu atat mai bine dar in linkul pe care mi l-ai dat tu nu e specificata o dimensiune maxima la care ajunge si ma tem sa nu fie mic, mic ... :gandit: . Adica vreau totusi un pom nu o tufa.
In gradina mea de pe terasa am loc de un singur pom/copac. Initial imi doream un betula dar creste destul de incet si nu stiu daca stie cand sa se opreasca :rofl: . Daca iau unul marisor deja nu prea am cum sa-l aduc pe terasa cu balot de pamant cu tot decat cu macaraua si nu prea as vrea sa ajung sa inchiriez macara numai pentru asta. Pe de alta parte sunt obsedata de cirese si imi plac si ciresii infloriti. Plus ciresul creste destul de repede.
 

dan_6393

Member
1- Cumperi un cires de care-o fi
2- il plantezi in asa fel cat sa aiba in jurul lui un spatiu de cca 3 metri.( raza cercului = 1.5 m)
3-Dupa ce l-ai pus in pamant, de la nivelul solului masori 80-100 cm si tai
4-Din mugurii de pe ax ( tulpina) vor creste lastari. Alegi 3 dintre ei, pe cat posibil dispusi la 120 grade unnul fata de celalalt. Acestia vor constitui in timp scheletul coroanei
5- Ciresii astia altoiti nu prea cresc mai mult de 4 metri. Tie ti-ar ajunge daca ai un metru de tulpina, 2 metri de "Suprafata utila". Mai sus de 3 metri mai toti pomii sunt dificil de intretinut
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Ca tot s-a pronuntat cuvantul 'taieri'. Eu vreau sa stiu ce se intampla daca nu fac taieri la pomii fructiferi. Afecteaza productia de fructe in mod semnificativ sau apare doar dezavantajul cresterii mai puternice, care face anevoioasa recoltarea fructelor destinate pastrarii, cum sunt mere, pere...
Eu am un prun de-asta fara nume,nealtoit, face prune de vara, devreme in sezon, la inceputul lui iulie si nu a fost taiat niciodata si produce bine si asa netaiat
 

Roxana Peled

Active Member
Pai daca produce bine de ce te mai ingrijorezi cu taiatul? :rofl:

Multumesc pentru indicatii dan :D
Nu ma ingrijoreaza atat cum il ingrijesc ci faptul ca trebuie sa fiu dusa cu pluta sa ma urc intr-un cires plantat pe casa :rofl:
Pana la 3 metrii ma mai descurc cu o scara cu ceva.

Am gasit pe net Northstar. O fi existand si pe la noi?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Tu vrei sa-l plantezi pe terasa de pe casa? Chiar ca esti dusa cu pluta :rofl:

Ma indoiesc ca aia 50 cm de sol ii vor fi suficienti pentru radacini :?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Roxana , nu este in realitate pitic , totul creste , nimic nu ramane ...DAR , un mare dar ..... e frumos ca nu o ia razna ana de an si azi mananci de pe scaun si maine de pe masina de pompieri

aici e chestiia, pomii aia au denumirea de coroana cu vigoare mica si nu port pitic :D
 

Roxana Peled

Active Member
Acolo vor fi mai mult de 50 de cm clauditzo :D
De aceea imi permit un singur pom pentru ca am un colt in care planuiesc sa pun un pic mai mult.

Despre Northstar ziceau ca e inginerit genetic sa nu depaseasca 10 picioare care-s vreo 3 metrii si un pic :D
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
danero2004 a spus:
i azi mananci de pe scaun si maine de pe masina de pompieri
mi-a placut la maxim asta :rofl: .
Cam asa am patit si eu cu pomii mei si ma intreb acum cum o sa ajunga barbatul casei cu stropirile pina in virf :? Cred ca sui motanul :p
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu atomizorul . oricum e bun daca acoperi o parte din foliaj

Cand cumperii pomii , sa scrie : Pom cu vigoare mica"

Ala e bun :D
 

dan_6393

Member
claude a spus:
....daca nu fac taieri...
Principalul dezavantaj care poate aparea este alternanta de rodire ( anul asta face frcute in mod corespunzator, iar la anul, putine si de slaba calitate sau deloc).
Lasand pomul sa faca ce vrea, va duce in final la epuizarea mai rapida a pomului, dar fii pe pace- asta nu inseamna ca in doi ani o sa fie bun doar pentru odihna pasarilor!
 

dan_6393

Member
danero2004 a spus:
va depasi, ..., nu ai cum sa opresti un copac , :D
E ca la caini- pana la 7 luni - 1 an cresc si dupa aia "stau" 12 - 18 ani.
In cazul pomilor doar perioada de crestere difera :
-, marul, parul, visinul, cresc continuu timp de 4- 5 ani, dupa care ritmul de crestere scade absolut semnificativ.
- caisul, prunul, cresc 5 -6 ani
Asta nu inseamna ca nu vor mai lastari !
De pe lemnul "vechi" vor iesi lastari din "mugurii dorminzi"- Exceptie face visinul, la care pe masura ce ramura creste in lungime, mugurii se deplaseaza spre varf.
La unele specii pomicole si, in mod special la pomii mai batrani, se practica razuirea scoartei.
Aceasta razuire are doua avantaje:-
-faciliteaza evolutia mugurilor dorminzi
-inlatura "depozitele" de larve, fungi etc din crapaturile scoartei
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da Dane , dar nu ai cum sa opresti un pom , e logic , fie ca face o crenguta de 1m fie ca face una de 20 cm la un moment dat va depasi cei 3 m , ca e peste 2 luni sau peste 200 luni doar D-zeu stie. :D
 

dan_6393

Member
danero2004 a spus:
Da Dane , ....doar D-zeu stie. :D
:D Hai ca nu te-ai mai "contrazis' de mult cu cineva ! :D
Stie D-zeu, dar mai stim si noi ca o crestere anuala "inconfortabila" poate fi dirijata pe orizontala - Tai axul si lasi sa se dezvolte prima ramura orizontala de sub taiere.
N-o lua drept o contrazicere ! E o completare.
O zi buna tuturor !
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E o rautate sa zici ca te contrazici cand spui asa ceva :nu stiu: , pai ce fac in curte ...bonsai :pumni: ? Vorbeam de pomi care in timp au statura lor naturala sa fie pitica si nu "artifical condusi" desi e impropriu zis :fluierat:

Am doi visini tinuti pitici si am atras critici de la toti , fructe nu , pomii erau chinuiti , le am dat drumul si am avut productie record si laude de la toti (familie si vecini) , rezultat 1-0 pentru natura :suparat:

Par , mar si cires au urmat acelasi episod doar ca rezultatul a fost 4-0 , plus ca am luat si critica unui inginer horticol ,iar cand ma refer la critica e o virtuala "tragre de urechi" :)

Am ceva cu cine propune idei aiurea , NU E CONTRAZICERE , dar cum am mai repetat ...NU poti fenta Natura.

Ca se dezvolta incet e una , ca nu trece de 3 m ...pff imi vine sa rad :incapatanat: , eu vreau un pom armonios care se ramifica natural (cum am deja un mar care aproape ca nu are nevoie de taiere de conducere ) :marfa: si am de ex cei stil Balerina de care la inceput am fost super multumit pentru spatiul ocupat dar au aparut probleme ca nu vor sa ramifice corect , daca tunzi ca la reclama nu faci decat sa fie mai rau se indeseste rau , condusul pe stil coroana e complet gresit ...cel putin cu ai mei :gandit:

Per total , sa te joci de-a Natura e un pic peste puterile unor oameni si tunderile nu inseamna un pom pitic

tot o completare se vrea si dezbaterea e cheia succesului si nu capul in nisip ca strutul :hug:
 
Sus