Poinsettia

Maia36

Member
Cit timp trebuie acoperita cu acea punga?Nu stiu pe ce perioada.Daca esti draguta Silvia poti sa-mi spui?
 

cristi_d2001

New Member
poinsetia

Am si eu o poinsetia pe care am primit-o anul trecut. Nu i s-au rosit frunzele deloc, in schimb acum au inceput sa cada din ele. Ce sa ii fac? Cind sa o pun la loc intunecat?
 

angela draganoiu

Active Member
frunzele s-ar putea sa cada din cauza unei dereglari de udare fie prea mult fie prea putin. la loc intunecos trebuie pusa prin octombrie.
 

silvia

Member
Poinsetia

Maia,Roxy abia acum am vazut ca-mi solicitati un raspuns.
Mai intai ar fi trebuit tinuta de prin februarie intr-un loc racoros si lasata sa se usuce,sa ii cada toate frunzele.In luna aceasta MAI eu o voi scoate afara,ii voi schimba ghiveciul cu unul putin mai mare si voi inlocui pamantul ca altul proaspat care sa fie poros si cu un ph intre 6-6,5.
O voi uda si voi pune ingrasamant pana in luna noiembrie.
Pozitia ghiveciului cel nou va fi putin inclinata,pentru a favoriza formarea unui numar mai mare de lastari aducand-o la pozitie normala dupa ce acestia au crescut.In luna noiembrie cand se intrerupe administrarea de ingrasaminte se poate acoperi cu o cutie de carton 14 ore pe zi pentru a ajuta la aparitia frunzelor colorate mai repede.
Ingrasamantul sa contina:fosfor,azot dar si bor,fier,molibden fara de care frunzele se vor pata.
P.S. daca are cineva alte experiente ii rog sa intervina pentru a ne imbunatati modul de ingrijire al aceste plante atat de pretiosa iarna.[/b]
 

roxy

Member
ce va fac plantele? se pregatesc de inflorire? cum le tratati? eu pe cea rosie am bagat-o la intuneric de vreo 2 zile ca sa fiu sigura ca infloreste. la cea crem, cumparata acum, au inceput sa ii cada niste frunze dar cred ca din cauza mea: am lasat-o pe hol unde e mai cald si e intuneric :( . dar ii statea asa bine acolo!! acum am mutat-o pe balcon. in asteptare.....
 

carmenn

Member
asta e secretul?
sa stea la intuneric pt a inflori??

ca daca asta vrea, o mut de la geamul mare si luminos , la intuneric, sau semiintuneric....doar doar va inflori...
cu udarea cum ii place? cam la cate zile, avand in vedere ca in casa e o temperatura constanta de 23 grade...
 

roxy

Member
eu nu o ud prea des :oops: las pamantul sa se usuce intre 2 udari, dar vad ca ii place. eu anul trecut am tinut-o la lumina si nu mi-a inflorit. de fapt doar cateva frunze mici s-au inrosit. acum am zis sa incerc asa, sa o tin la intuneric, sa vedem cum se comporta.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Riscul e ca sa-ti scape si s-o lasi prea mult neudata. In cazul asta frunzele vor parea arse pe margini si vor cadea masiv.
 

blueheart_d

Member
in ce stare va sunt craciunitele? a mea m-a speriat putin cand a inceput sa- si arunce frunzele prea devreme si prea des. acum s-a oprit si la mugurasi noi atat din locul unor frunze cazute, cat si din varf. cat de sanatos e pt ea si ce ar trebui sa fac in cazul de fata. fiind de marime medie nu as taia din varf sa mai creasca. deocamdata cred ca o las sa vad unde vrea sa ajunga. in varf a scos frunze noi care au ajuns la marimea celorlalte. sunt verzi cu nervurile roscate.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, cateodata caderea frunzelor este ingrijoratoare. Dar nu afecteaza grav planta, doar efectul decorativ. Pierde frunzele in caz de udare neregulata sau in caz de variatii de temperatura (curenti reci sau calzi). Insa, indata ce se redreseaza conditiile de mediu ii dau alte frunze. Chiar lastareste frumos de la baza. E musai sa-i aplici tunderi anuale pentru ca altfel creste urat - plina de noduri si portiuni uscate de tulpina. Eu am avut una pe care am crescut-o pana la aproape 2 m. Urma s-o ia o fata din Hunedoara dar ea a disparut cu probleme personale si eu a trebuit s-o dau unei vecine. Nu mai aveam loc de ea.
 

mio

Member
Dragelor, am primit 2 frumuseti de Stelute ale Craciunului!
Doar dragoste si rabdare iti trebuie ca restul iti da Dumnezeu.
Sper sa traiasca frumos si sanatos ca le-am mutat intr-un balcon mai racoros si nu le tot sacai cu prezenta mea. Sunt ferite si de contactul cu plantele care au avut in trecut daunatori, ramane doar sa sper. Le ud moderat, au temperatura relativ constanta (10-15 grade) si nu se face curent.
Nu o sa le fortez sa se inroseasca la anu, las natura sa-si faca drumul. Sunt frumoase si asa verzi.
 

ami

Member
Eu nu stiam foarte multe despre Poinsetia,dar intr-o zi am vazut-o la o florarie.Desigur nu am rezistat tentatiei.Era foarte frumoasa si era plina de fruzulite,multe dintre bractee fiindu-i colorate de un rosu intens.
Cand am ajuns acasa cu ea,incet,incet i-au cazut toate frunzulitele,iar eu am crezut ca nu va mai rezista.Varful incepuse sa i se usuce,cand m-am hotarat sa-l tai.A ramas cheala,dar acum este superba.Au dat lastarei de la fiecare nodulet. :D
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sigur nu e o problema la udare? Adica udare asociata cu pamantul care se afla in ghiveciul pe care il are cand cumparati planta. Eu am crescut una pana s-a facut pom si nu mai aveam loc de ea. A trecut prin multe saraca: dereglari de udare, soare direct, musculite albe. A rezistat la toate.
 

Roxana

Active Member
ii place lumina multa si caldura, iar udarea se executa cand se usuca usor pamantul.
 

mimish

Active Member
a mea are frunze suficiente, insa nu sunt atat de viguroase precum as vrea.... sper totusi sa se inroseasca macar putin de Craciun! Nu c anu as mai cumpara oricum inca una......., dar o vreau si pe aceasta!
 
Sus