Plumbago

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Si eu, Tamara!
Alb am vazut in Italia, de ex dar rosu??? inca n-am vazut pana acum dar cred ca e minunat!!!
 

carmenushka

Active Member
gradinar1 a spus:
Si eu, Tamara!
Alb am vazut in Italia, de ex dar rosu??? inca n-am vazut pana acum dar cred ca e minunat!!!
Pai are domnul Popescu un exemplar superb rosu! Alb au mai multi colegi gradinari de pe forum.
 

popescu gp

Well-Known Member
Vad ca alb s-a gasit( eu l-am obtinut din seminte din Anglia acum 3 ani),iar rosu- indica il am de anul trecut si inca nu stiu cum se comporta( a fost inflorit din decembrie pana in aprilie)nu am reusit sa inradacinez inca din el caci lastari a facut foarte tarziu.Sa vedem ce va mai fi.Daca voi avea plantute sau butasi voi anunta pe foreum.
 

IULIA

Active Member
am o intrebare:
cum arata plumbago iarna, in casa? ca am indoieli cu privire la sanatatea plantei mele. :(
ii tundeti sau ii lasati asa?
 

popescu gp

Well-Known Member
Il fasonez putin pentru spatiu si apoi il las asa pana primavara udandu-l doar cate putin cand se usuca pamantul
 

ghia_don

Active Member
Si eu l-am tuns pentru ca mi-ar fi ocupat vreun metru patrat, l-am tuns bine de tot, de-a ramas doar tulpina de vreo 40 cm si citeva ramurele laterale cu doi trei ochi...A piardut toate frunzele si a ramas gol dupa o perioada...dar acum a inceput sa-i dea frunze noi. De udat il ud cam la 1-2 saptamini..
 

nico.agat

New Member
pe cel alb si albastru ii tin mai la racoare ,pana in 8 grade ,uneori le mai cad frunzele si cum a spus si domnul Paraschiv udat rar
 

popescu gp

Well-Known Member
E firesc comportamentul la cel alb si albastru;cel rosu insa acum isi formeaza tijele florale si sper sa nu le mai duca pana prin mai nefacand o posibilitate pentru a lua butasi.
 
eu lam bagat intr-o camera neincalzita si mai departe de fereastra si tulpina arata stafidita iar frunzele negre ...am crezut ca s-a dus la cer dar dupa ce am inceput sa incalzesc camera a lastarit foarte frumos..de udat il ud rar
 

FlorentinaS

Member
Eu nu am avut curaj sa il las pe terasa neincalzita, unde temperaturile ajung la 3-4 grade noaptea, asa ca a ramas in casa, intr-o camera cu lumina naturala si 19-20 grade. Il ud cam la o saptamana. Pare ok, nu i-a picat nicio frunza, nu s-a innegrit nimic si au aparut cateva frunzulite noi :)
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Eu il tin intr-o camera cam la 19 grade ca neincalzita nu am si-l ud des pentru ca la temp asta are nevoie de apa. Arata foarte bine iar de taiat o sa fac asta de-abia la primavara
 
tocmai am trimis ocomanda la plantecentrumexotica si am comandat si plumbago indica
-intrebarea mea :-are aceleasi cerinte ca plumbago albastru? :?:
 

popescu gp

Well-Known Member

popescu gp

Well-Known Member
plante pentru balcoane si terase

Pietricica spre deosebire de cel alb sau albastru are perioada de inflorire in decembrie-marie;nu necesita soare direct si nici udare excesiva,dar ii trebuie spatiu ( vas ) mare pentru dezvoltare.Inflorirea duce pana in aprilie aproape cand are nevoie de perioada de repaus si apoi incepe sa butaseasca.
 
Sus