Plectranthus australis

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: cum se numeste??

http://yoyoo221.sunphoto.ro/violeta1910/83201000
nu cumva despre asta e vorba?
Ce ai aratat tu erau niste dalii.

Nu-i stiu denumirea :? dar stiu ca se inmulteste extrem de repede,face radacini in apa fara probleme,creste cu repeziciune si daca pui mai multe bucatele intr-un ghiveci o sa ai o planta curgatoare bogata in timp scurt din care intr-un an de zile o sa scoti ca va deveni prea bogata.
Nu cere ingrijiri speciale.Rezista si la neudari dar nu timp indelungat insa nici pamintul prea ud sa nu fie.Udari...decente :) .Nu ii place soarele arzator ,mai curind semiumbra.
 

yoyoo221

Member
Re: cum se numeste??

la mine nu a vrut sa faca radacini in apa,dupa cateva zile a inceput sa i se innegreasca tulpinita si sa putrezeasca,asa ca am mutat-o in pamant,poate am mai mult noroc asa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: cum se numeste??

Depinde cind l-ai pus.Daca il puneai primavara/vara nu cred ca nu facea.Am avut de tare de mult aceasta planta si stiu cu siguranta ca facea radacini cu mare rapiditate.In apa.
Mai incearca.
 

ZiRA

Member
Re: cum se numeste??

Am și eu planta asta, de foarte mulți ani.... dar nu știu cum se cheamă. E o plantă decorativă prin frunze, flori face rar și sunt tare mici, albe parcă. De pe frunze rămâne o pulbere portocalie, care are un miros specific.

Eu o țin într-un balcon orientat N-V, unde niciodată nu bate soarele și îi merge bine. Rezistă și la temperaturi mai mici (acum în balcon sunt 5-6 grade și nu o deranjează), doar când e ger afară și ajunge să înghețe și balconul o dau în casă. De udat... iar nu e pretențioasă.... căci s-a întâmplat de multe ori să mai uit de ea. Primăvara obișnuiesc să o mai ciupesc și se mai îndeasă.
 

maresmarian

Member
Re: cum se numeste??

o planta comuna dar imi scapa numele. (papagalii au cam abuzat de ea).




scuze ca am postat aici, am crezut ca e un topic general pentru plante necunoscute.
 

dana

Member
Re: cum se numeste??

cred ca este Plamanul sau Begonia lucernae cel putin cam asa arata dupa frunze.daca este ce cred e decorativa prin frunze si complet nepretentioasa; se trateaza ca o suculenta - apa putina,pamant de flori obisnuit,ciupiri de lastari ptr.indesire
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Re: cum se numeste??

Ghia am avut eu unul acum vreo 15 ani. A crescut monstruos de mare si a avut o inflorescenta mov de toata frumusetea. Pacat ca la vremea aia n-am putut sa-l pozez.
 

maresmarian

Member
Re: cum se numeste??

dana a spus:
cred ca este Plamanul sau Begonia lucernae cel putin cam asa arata dupa frunze.daca este ce cred e decorativa prin frunze si complet nepretentioasa; se trateaza ca o suculenta - apa putina,pamant de flori obisnuit,ciupiri de lastari ptr.indesire

multumesc, nu e plamanul, ca pe aia o stiam cu picatelele ei.

dar din una in alta, am ajuns la begonia richmondensis.
cam asta pare.
 

ghia_don

Active Member
Re: cum se numeste??

cornelia a spus:
Ghia am avut eu unul acum vreo 15 ani. A crescut monstruos de mare si a avut o inflorescenta mov de toata frumusetea. Pacat ca la vremea aia n-am putut sa-l pozez.
Cornelia, cred ca al tau era Plectranthus zuluensis si intr-adevar creste imens si face inflorescente albastre-mov foarte frumoase :D






 
Sus