Plante iubitoare de apa

rosebud

New Member
As vrea sa imi amenajez o mini fantana in curte. Imi puteti spune ce fel de plante as putea sa pun langa, adica ce fel de plante sunt iubitoare de apa. Fiind o fantana mica (poate 50/50cm) nu vreau stuf si alte chestii. Plante frumose decorative sau chiar care si infloresc. Va multumesc pt.sfaturi. Am vazut in albumul cuiva o fantana imi puteti da un indiciu.
 

silvia

Member
S.M.

Iata sunt in masura sa iti dau o lista cu plante atragatoare pentru soluri ude:
1.Sovarf de apa-Eupatorium purpureum-roz/rosii
2.Irisi de camp-Iris sibirica-bleu,violet,albe
3.Dreta galbinele-Lysimachia punctata-galbene
4.Iarba stralucitoare-Phalaris arundinacea-verzi mici
5.Trandescantia-Trandescantia-bleu,albe
6.Crini de apa-Tricyrtis hirta-albe,violet
7.Soparlita-Verinica gentianoldes-azurii
8.Corn rosu-Cornus sanguinea-albe
9.Salcie japoneza-Salix integra-matisori
--------
Primule inalte-Primula bullesiana
Barba mosului-Aruncus
Crini galbeni-Hemerocallis
Crini de toamna-Hosta
Hortensiilor le plac sa aiba 'picioarele umede"S.A.M.D.
 

ghia_don

Active Member
Trimis: Vin Iul 28, 2006 1:31 am
Attila

Nu stiu daca este topic in acest sens dar eu nu am gasit asa ca am facut unul, daca totusi este, va rog sa stergeti acest topic icon_redface.gif
http://i47.photobucket.com/albums/f173/ ... /pesti.jpg
http://i47.photobucket.com/albums/f173/ ... pesti2.jpg
Trimis: Vin Iul 28, 2006 12:27 pm
Andrada
Ce mult au crescut nuferii de cand am fost in vizita la tine Attila!
Dar daca am vazut bine atunci parca ai si o zambila de apa, parca asa se numeste..
Mar Oct 31, 2006 3:18 pm
Mihai_ c
Eu am papura in bazin, adusa de pe balta, anul trecut cand am adus-o a inflorit de 2 ori. Anul acesta desi i-am pus ingrasamant nu a mai inflorit.
Trestie am luat niste rizomi, au incoltit, apoi i-am pus in ghiveci si i-am scufundat pe fundul bazinului. N-au iesit niciodata la suprafata.
Trestia si papura nu cred ca poti sa le cultivi direct in sol daca nu ai un loc umed (cu freaticul la mica adancime), eventual poti incerca cu un vas ingrpoat si fara gauri. Daca ai sol propice pentru trestie atentie ca e invaziva. Pe langa trestia si papura autohtona exista tot felul de "trestii decorative" si graminee care nu au nevoie neaparat de un mediu foarte umed. Bafta!
PS. nici eu nu vad o legatura atat de evidenta cu subiectul cu pestisorii incat sa fie mutat topicul. Am mai sustinut si altadata idee de a nu face abuz de mutat de mesaje. Dar se pare ca unii se plictisesc.
Trimis: Mar Oct 31, 2006 4:05 pm
Swiby
Eu am pus trestia indigena in pamant, fara absolut nici un fel de pregatire prealabila sau ulterioara. Era si extrem de cald cand am plantat-o, partea aeriana desi era tanara si verde s-a uscat, insa acum are multi pui mici si inca cativa pui dati din nodurile 2 si 3 ale tulpinilor uscate (ma rog, semiuscate )
Trestia pe care am adus-o din Turcia crestea direct pe plaja, intr-un nisip pe care era greu sa faci 40m neincaltat fara sa faci basici in talpa. Am extras radacina cu 7-8 rizomi cam de la 20cm adancime si am impachetat-o in hartie umeda pana acasa (am facut asta cu o zi inainte de plecare). Pana acsa crescusera rizomii cu 0,5-1cm fiecare. Acum a inceput sa creasca si sunt curios cum va rezista in iarna romaneasca. Cred ca o sa o acopar cu paie, sa nu inghete. Cu prima ocazie o sa fac si niste poze.
A, sa nu uit, din aceeasi familie avem in gradini si iarba decorativa, care in nici un caz nu este planta de apa.
Sper ca la primavara vor fii mai multi amatori
Ca este chiar foarte frumos sa ai langa casa sau pe terasa unui bloc un pic de lac cat de mic ar fii ea .
Este forte usor de realizat si ieftin numai imaginatie trebuie si unpic de rabdare
 
Sus