PLANTE/FLORI invazive

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sau zeama de sapa :mrgreen: .Este ideala.La mine a functionat.Numai cu volbura nu :cry:
 

anasstasia

Active Member
alfa a spus:
Physalis alkekengi. Floarea lampion.

Se intinde cu rapiditate cu ajutorul retelei de radacini, groase cat un creion.
Am ajuns sa sap tot stratul cu furca, ca sa pot scoate radacinile cat mai intregi, fara sa le tai bucatele mici. Imi plac lampioanele, dar trebuie neaparat plantate intr-un colt/strat dedicat!
Cind mai tai la ea sa o arunci, poate o arunci si spre niste doritori :)
 

anasstasia

Active Member
elipopa a spus:
la mine;
aquilegiile inalte sunt invazive, cred ca toate semintele care cad germineaza! pana acum nu le smulgeam ca-mi parea rau de ele, dar de anul asta gata, nu mai las puii, vreau se se inmulteasca cele pitice!!
si margaretele, la fel, in fiecare an injumatatesc tufele primavara devreme, acum sunt la fel de mari!!
phlox-ul, am plina gradina de pui si rasar mereu altii!!
mirabilis, la fel cresc una langa alta!!
galbenelele, am pus cateva fire si acum am gradina plina de pui, ii scot ca ma enerveaza!!
nu ma uita, in gradina la tara e totul albastru, nu le-am scos si acum au invadat totul, nu mai las asa multe!
soiul de crizantema pe care-l am , la fel, se intinde teribil!!
cam atat imi vine acum in minte
:)
Mai sa fie, de ce frumuseti va plingeti voi! Aquilegiile care te supara pe altii i-ar cam bucura (pina le-ar trece probabil). Serios, daca ai ceva in plus vreau si eu ca tare frumoase mai sint!
Phlox-ul si crizantemele sint si la mine in gradina din aceasta primavara. Sint de la tine, sa vezi ce te alerg daca nu mai scap de ele :rofl: :rofl: :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cerastium tomentosum Plantasem de-asta ca bordura pe marginea unui strat de trandafiri. A napadit tot, trandafiri si chiar iarba care creste mai jos de el. Am vorbit singura doua ore, pana am smuls o parte dar inca nu am terminat batalia, ca au mai ramas cred ca ceva rizomi si rasaaaareeee :evil:
 

alfa

Active Member
victoria222 a spus:
Heliopsis helianthoides sau napii. Din doi bulbi plantati in primavara am scos vre-o 50 toamna, pe care i-am mancat. Foarte gustosi.... :eek:
:rofl: :rofl: :rofl:


Anastasia, cu mare drag!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Da..da....pina dau de loc prielnic. Adica umbra si umezeala medie.... apoi pot sa se inmulteasca si sufoce aproape orice...

anasstasia a spus:
Voi glumiti? Lacamioarele??? Sint ase frumoase si delicate. Sint superbe...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Anasstasia vrei physalis?Iti dau cu mare placere.
Iti dau si o aquilegia.Dar cine imi da si mie un "cartof" de nap? :rofl:
Lacramioarele fac atit de multe frunze incit floarea aceea delicata nici nu o vezi :( trebuie sa o cauti bine ca sa o culegi :).Eu am scapat de ele :oops:
 

elipopa

Active Member
anasstasia a spus:
elipopa a spus:
la mine;
aquilegiile inalte sunt invazive, cred ca toate semintele care cad germineaza! pana acum nu le smulgeam ca-mi parea rau de ele, dar de anul asta gata, nu mai las puii, vreau se se inmulteasca cele pitice!!
si margaretele, la fel, in fiecare an injumatatesc tufele primavara devreme, acum sunt la fel de mari!!
phlox-ul, am plina gradina de pui si rasar mereu altii!!
mirabilis, la fel cresc una langa alta!!
galbenelele, am pus cateva fire si acum am gradina plina de pui, ii scot ca ma enerveaza!!
nu ma uita, in gradina la tara e totul albastru, nu le-am scos si acum au invadat totul, nu mai las asa multe!
soiul de crizantema pe care-l am , la fel, se intinde teribil!!
cam atat imi vine acum in minte
:)
Mai sa fie, de ce frumuseti va plingeti voi! Aquilegiile care te supara pe altii i-ar cam bucura (pina le-ar trece probabil). Serios, daca ai ceva in plus vreau si eu ca tare frumoase mai sint!
Phlox-ul si crizantemele sint si la mine in gradina din aceasta primavara. Sint de la tine, sa vezi ce te alerg daca nu mai scap de ele :rofl: :rofl: :rofl:
daca le tii sub control nu ai probleme! mie mi-e tare greu sa smulg un pui de floare si sa-l las sa moara, de aceea toti cresc si se fac mari si se inmultesc si asa mereu!
prima data cand am facut gradina de la bloc am laut din piata de la babute plante perene comune, phlox, margaretele, aquilegiile!! in doi ani s-au inmultit si au umplut gradina!
apoi am luat casa la tara si am mai scapat de ele ca am dus acolo mare parte! acum se inmultesc in voie peste tot!!
in primavara asta am mai scapat de aquilegia, phlox si margarete, dar iar au iesit pui mici si-mi pare rau sa-i smulg!!
daca ai puterea sa arunci ce nu-ti trebuie , nu sunt invazive :) :)

Am in gradina de la bloc 10 pui infloriti de aquilegia lila! o sa fac poze si daca-i vreti ai vostri sunt!!!
 

fixpix

Active Member
Imediat trecem in lista cam toate florile din gradinile noastre.
Halal gradinari! Si mai ziceti ca iubiti florile!
:rofl:
Cu unele sunt de acord. Cum ar fi lacramioarele.
Dar acuma ... si cerastium? Normal ca se intinde. Doar asta e stilul lui de viata!
Dar nu prea cred ca nu poate fi controlat.
Eu am in vreo 2-3 locuri si imi place.
Eu cred ca in subconstient dau termenului "invaziv" o definitie mai restransa. Doar ce iese din seminte sau din radacini ... si nu-mi place MIE cum arata :rofl:
 

victoria222

Active Member
Gabiuta, Iti dau eu napi, dar te avertizez, nu mai scapi de ei.
Cine are sa-mi dea si mie lacramioare si vinca? Am un loc sub un corcodus pe care vreau sa-l amenajez cu plante rezistente de umbra care nu necesita ingrijire.
 

elipopa

Active Member
victoria222 a spus:
Gabiuta, Iti dau eu napi, dar te avertizez, nu mai scapi de ei.
Cine are sa-mi dea si mie lacramioare si vinca? Am un loc sub un corcodus pe care vreau sa-l amenajez cu plante rezistente de umbra care nu necesita ingrijire.
am eu lacrimioare! in primavara cand am facut coletele nu rasarise , de aceea nu am trimis! acum sunt inflorite! cand ajung la tara fac pozici :)
 

fixpix

Active Member
:eek: asta se dorea a fi strict un topic pentru informare cu privire la plante/flori pe care le plantam intentionat si pe urma ne pare rau.
vad ca tot un fel de "am/vreau/da-mi" devine...
hmmm....
oare la fel si daca as incepe inca un topic "buruieni foarte agresive" .... ? :roll: :wink:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fixule te-ai suparat? :mrgreen: Incepe acel topic si apoi o sa vezi ce iese :evil:
 
Sus