Plantare muschi

lorisl

Member
Daca tot nu am curaju sa pun muschi langa bonsai din prima m-am gandit sa fac un mic experiment care suna asa: un pet de 2l la care i-am taiat fundu, ceva pamant din gradina, si muschiu pe care l-am gasit in fata blocului, langa garaj.Am luat fundu de la sticla pet, i-am facut trei gauri, am pus pamantul, am udat bine, am luat muschiu, l-am spalat(adica l-am tinut sub jet de apa) si l-am pus pe pamant, am presat putin si am pulverizat apa.Sa vedem ce o sa iasa.Iata si pozele(facute in graba):


Ce am gresit(cred eu): pamantul este pamant 100%, fara pietris, deci scurgerea se face foarte greu, dar poate asta ii un lucru bun ca din cate am inteles muschiu are nevoie de multa apa si umelzeala, gaurile pe care l-am facut is si ele cam mici, dar asta e, daca nu imi iese mai incerc odata cu drenaj mai bun.Voi ce ziceti?Apropo, cum ii mai bine ii pun si capul sticlei sa fac un fel de minisera ca sa tin mai multa umezeala?Nu de alta da ma gandesc ca ii place umezeal muschiului.Astept pareri :)
 

lorisl

Member
foarte bune materialele.Trebuie sa incerc si faza cu tocatul muschilor.Mersi mult.Apropo Stie cineva ce ii "buttermilk"-u?
 

DracuMic

Member
lapte de fluture.....da ala se gaseste numai vara..
se prind doi-trei fluturi si se mulg cu ajutorul unui topor...apoi toata recolta se fierbe la foc mic sub capac ...cantitatea rezultata este folosita cu mare atentie ca e toxica.
indicam a se folosi echipament de protectie adecvat.
:rofl: :rofl: :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
Se vede treaba ca si voua va umbla fluturii prin cap :rofl: :rofl: :rofl:

Lori, e vorba de zerul de lapte.

Dar parerea mea e ca n-are rost sa te complici cu ”mulsul fluturilor” :) si cu ”milkshake” din muschi de pamant, daca n-ai nevoie sa-i plantezi direct pe piatra.
Amestecul asta de muschi tocati, indiferent ca-s amestecati cu zer, cu bere, sau mai stiu eu cu ce, daca e pus pe pamant direct are mari sanse sa mucegaiasca si atat! Fara sa apara muschiul verde...

Cea mai simpla metoda de ”plantare” a muschiului pe pamant, este sa-ti faci rost de cateva pernite de muschi, sa le lasi sa se usuce bine, sa le faramitezi apoi intre degete si sa presari pudra rezultata (ca pe sare) in locurile unde vrei sa-ti apara muschi.
Daca mai si acoperi locul ”semanat” cu o folie transparenta de plastic, se rezolva treaba si mai repede.

Incearca si varianta asta... n-ai ce pierde.
 

lorisl

Member
acum sa vad cum merge "experimentu" asta.Mie mi oarecum frica sa pun ceva pe pamantu de la bonsai, ca am auzit ca pot ramane oua de insecte sau chestii de genu si nu vreau sa imi populez bonsai-u, de aia am zis ca incerc mai intai separat.Daca iese vreau sa incerc sa pun putin muschi pe pietrele care le am in ghiveciu bonsai-ului si abia apoi pe pamant, nu de alta da deocamdata am numa unu si daca il omor...trebuie sa ma apuc de inmultit bonsaiu
 

vali

Active Member
Moderator
Uite niste imagini cu muschi ”semanat” asa cum ti-am spus mai sus.


Asta prin 2005, daca mi-aduc bine aminte... Iar copaceii sunt si azi bine-mersi.
 

DracuMic

Member
ma Lori daca vrei muschi de cea mai buna calitate te invitam maine la o tura de padure......crd ca nu iti va fura foarte mult timp si pe deasupra mai inveti una alta.!
:) Ce nu ar da Vali sa vina la o tura dinasta? :)
ai nr meu de tel dami un semna sa ne intelegem daca vrei.sau un Mesaj privat.!
 

lorisl

Member
ti-am mai lasat un mesaj prinvat :)
eu as veni, dar marea mea problema e iubita mea facultate polithenica, mai exact is in sesiune pana la sf lui februarie si nu dorm cu noptile ca sa apuc sa invat, pur si simplu nu am timp...de exemplu maine am examen...dar dupa stresiune o sa am vreme garla si voi veni.oricum vezi ca iti las un mesaj pe privat
 

Sash

Active Member
bandi87 a spus:
lorisl a spus:
chiar nu are nimeni chef sa faca un tutorial cu plantatul muschilor langa bonsai?fac o bere/suc:D
iti zic din propria experienta si in plus ce am citit despre muschi.....
este o parte frumoasa a artei bonsai...dar in acelasi timp si foarte sensibila....si din pacate foarte putine carti o dezbat.

dar in scurt importante sunt rumatoarele idei/reguli: mushiul are rol estetic si atat....defapt el trebuie pus pe pamantul bonsai-ului doar in cazul in care il expui(ai musafiri :mrgreen: )....problema cu muschiul este ca e un paradis pentru tot felu de "animalute" pe care nu le vrei in pamantul copacului....in plus...deregleaza cursul apei cand uzi copacul(cea ce este foarte important!!!!).....creaze niste culoare pentru apa care pot sa duca prea multa apa la unele parti ale radacinelor sau prea putina la altele..si te trezesti porma ca unele ramauri incep sa-si piarda frunzele....si nu e placut nici acel momet cand te uiti sub muschi si vezi tot felu de larve miscanduse.....mai departe cum am mai zis...mushiul are scop estetic...practic peste tot unde sunt exibitii etc...muschiul este plantat inca in ziua aia..si seara este ridicat.

In cazul in care vrei sa plantezi totusi niste muschi pasul este urmatorul:
1.cauta un muschi care ti se pare potrivit stilului(nu te lua dupa carti...fa ceti place tie). Mie personal imi place muschiul care este des si "carnos" cu firele subtiri....asta de obicei il gasesti pe pietre...pot sa iti zic un loc concret..dute in parcul mare(centru cluj) si dupa facultatea de chimie pe marginea gardurilor pe partea pietroasa e plin cu muschi din asta.

2. inainte sa-l plantezi rupel in bucatele in cazul in care muschiul e mare pentru vas(no sa pateasca nimic)....

3.uda subsolul muschiului(o sa fie ca un fel de adeziv) si punel pe pamant cum ti-l doresti..creaza o textura etc....si la urma preseazal cu ceva..nu fi bland nu o sa pateasca nimic
 

Sash

Active Member
Ufff...ai dreptate alin m-am zapacit... sa vad acuma cum unesc topicurile.

alien.alin a spus:
eu am incercat odata sa plantez muschi la bonsaiul meu...etapele ar fi cam astea:

-cauti un muschi fin, care sa nu creasca mare, pt a se potrivi si cu marimea bonsaiului
-iei cutitu si te-apuci si sapi in jurul muschiului pana il scoti (nu ar trebui sa dureze mult-ajunge si vreo 2-3cm adancime)
-ajungi acasa, incerci sa-l cureti cat mai bine, pt a scoate tot pamantul de afara din el, si pt a-l planta pe pamantul de la bonsai
-la plantare, ari un pic pamantul bonsaiului a.i. radacinile muschiului sa sepoata prinde de pamant
-poti presa linistit pe muschi ca sa fi sigur ca au intrat radacinile cat de cat in pamant...
-il uzi un pic...si cam atat

sfaturi contra:
-desi poate vei curata bine pamantul muschiului, tot vor ramane ceva oua de insecte mici (muschiul fiind un mediu propice dezvoltarii acestor vietati) oua ce vor duce mai tarziu la aparitia "activitailor miniere" in pamantul bonsaiului tau...asta ti-o spun din propria experienta...aveam dimineti in care ma intrebam ce naiba s-a intamplat cu pamantul meu de o ia la vale...
-va fi problema la udarea bonsaiului in general...muschiul are nevoie de mai multa apa...bonsaiul e posibil sa nu-i trebuiasca chiar atat de multa...si ai sansa sa nu nimeresti cantitatea de apa necesara...

dar intotdeauna exista exceptii :)

spor
lorisl a spus:
multumim.Mare domn:D
Am o intrebare, exista ceva insecticid care sa ma scape de "mineri" inainte ca acestia sa se apuce de treaba?
Eu ma gandeam sa imi pun in prima instanta muschi doar pe o parte din pamant, sa vad cum iese si sa vad cum il pot uda, ca am vazut ca unii se planga ca nu mai reusesc sa ude bonsaiul dupa ce si-au acoperit tot pamantul de la bonsai.
alien.alin a spus:
pai, acei mineri care si-au facut aparitia la mine erau niste RAME...probabil este un insecticid care te scapa de ele...dar n-am cautat...

am renuntat imediat la pamant cand am observat ca bonsaiului nu ii e prea bine...
probabil dupa insanatosire completa, voi acorda inca o sansa muschiului...dar de data asta mult mai bine documentat

la problema cu udatul te=am facut atent mai sus ca e posibil sa ai necazuri din cauza muschiului...rezolvarea...teste, teste, teste...

si multa rabdare...tutunul nu e prea bun :D
 
Sus