Planta care absoarbe MULTA apa?

Claudiavis

Active Member
Buna,

O colega de-a mea are probleme cu fosa, in sensul ca da pe dinafara. Ar vrea sa stie daca exista vreo planta care absoarbe multa-multa apa, pentru rezolvarea partiala si temporara a problemei. Voi aveti vreo idee?

Multumesc mult!
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Hibiscus moscheutos, o duce foarte bine si in conditii de mlastina...dar iti trebuie cel putin 5-6 ca sa ajute.. apoi pot creste maricei . Nu ajuta iarna..

Nu inseamna neaparat ca o sa aduca locul respectiv la o situatie mai buna imediat... dar daca pui destui in cercuri concentrice si ii lasi sa creasca mari ar trebui sa ajute....

Alte plante care sa reziste in clima noastra si care consuma apa:

Papura (prea multa bataie de cap)
Eupatorium fistulosum
Lobelia cardinalis
 

FlorentinaS

Member
Treaba cu plantele si fosa trebuie analizata cu grija...
Eu am patit-o la fosta casa: am facut fosa intr-o zona invadata de planta numita popular luleaua-turcului (am uitat denumirea stiintifica ) :oops:
Am incercat sa o indepartez, adica sa o las doar pe gard, nu peste tot prin curte. I-am scos radacinile pana la 2,7 metri sau ceva in genul asta, cat avea adancime fosa (nu mai tin minte exact). Planta ne-a facut figura si nu s-a lasat, ba, mai mult, a gaurit cu radacinile peretii laterali, de beton ai fosei!
Nu stiu sa fi absorbit mare lucru din fosa, dar mare pacoste a fost din cauza asta...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cu luleaua turcului si cu alte plante invazive nu e bine de incurcat.... de aia am spus prea multa bataie de cap cu papura (odata ce scapa de sub control.... e dificil de scapat de ele)

la fel si cu salcamul roz.... da, consuma multa apa... dar cind vrei sa scapi de el... nu mai merge...;-)


In principiu nu cred ca plantele or sa rezolve problema... pot sa ajute dar nu or sa rezolve problema..
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Unal din plantele care consuma multa apa este si Wisteria.... dar e necesar sa fie matura si cam ataca fundatiile...
 

belisima

Well-Known Member
si salcia plangatoare...dar tot la fel,ataca fundatia cu radacinile...si in plus ar trebui ca fosa sa aiba peretii nebetonati ca apa sa poata fi absorbita
 

IZA

Active Member
Irisii de balta. Am plantat eu la mama langa groapa de scurgere din bucatarie. Nu a deranjat-o detergentul si e o sugativaaaaa si face si flori frumoase. :wink:
 

FlorentinaS

Member
Cam off-topic, dar...
Noi am betonat peretii fosei, in incercarea de a face una ecologica, nu una care sa polueze panza freatica din zona, mai ales ca erau destui vecini care inca mai foloseau fantanile.
Socrii mei si-au facut la noua lor casa o adevarata fosa ecologica, din pereti de-aia speciali (arata ca un fel de plastic dur, nu stiu exact ce e).
Partea frumoasa a fost ca acei pereti nu permit continutului fosei sa "evadeze" in pamant, in schimb apa freatica intra in fosa (prima panza e la o adancime f. mica). Si uite-asa, in fiecare luna, trebuie sa goleasca fosa, desi, la dimensiunile proiectate trebuia sa dureze muuult mai mult :mrgreen:
 
Sus