Philodendron bolnav ! AJUTOR !!!

Simona D.

Member
Philodendronului meu i-au aparut ceva pete micute maronii ca niste intepaturi. Nu vad nimic altceva, nici panza de paianjen, nici insecte ... nimic. Cu ce sa-l tratez ??? :cry:

 

acacia

Member
Stiu ca asemenea intepaturi de culoare bruna apar din doua motive:
1 excesul de substante nutritive
2 intepatura unor insecte
Daca ai facut un exces cu substante nutritive, in ultima perioada( asta doar tu stii) incearca sa nu mai administrezi ingrasamant.
Daca e din cauza intepaturilor de insecta atunci:
-priveste bine planta atat pe partea superioara a frunzei cat si pe cea inferioara, mai ales la nervuri, vezi la baza plantei , aproape de pamant.
Sunt daunatori care nu se pot vedea cu ochiul liber:(
In cazul in care nu ai administrat ingrasaminte plantei si nu aceasta este cauza, incearca sa stropesti planta cu Sinoratox 0.1% ,dar cat timp faci tratamentul nu o tine in camera in care stati.
Sinoratox gasesti la farmaciile fitosanitare.
Sper sa-ti fi dat un sfat bun, la mine tratamentul a mers:)
 

Simona D.

Member
acacia a spus:
Stiu ca asemenea intepaturi de culoare bruna apar din doua motive:
1 excesul de substante nutritive
2 intepatura unor insecte
Daca ai facut un exces cu substante nutritive, in ultima perioada( asta doar tu stii) incearca sa nu mai administrezi ingrasamant.
Daca e din cauza intepaturilor de insecta atunci:
-priveste bine planta atat pe partea superioara a frunzei cat si pe cea inferioara, mai ales la nervuri, vezi la baza plantei , aproape de pamant.
Sunt daunatori care nu se pot vedea cu ochiul liber:(
In cazul in care nu ai administrat ingrasaminte plantei si nu aceasta este cauza, incearca sa stropesti planta cu Sinoratox 0.1% ,dar cat timp faci tratamentul nu o tine in camera in care stati.
Sinoratox gasesti la farmaciile fitosanitare.
Sper sa-ti fi dat un sfat bun, la mine tratamentul a mers:)
Multumesc de raspuns !
Ingrasamant i-am administrat o singura data si l-am dizolvat mai mult decat scrie pe ambalaj. Am folosit ingrasamantul dupa ce in prealabil am udat cu apa curata. Nu cred sa fie asta cauza.
Daunatori, pe frunze nu se vede nimic dar am ceva ganganii mici albe la suprafata pamantului care daca suflu pe ele se misca foarte rapid. Ma pregateam sa folosesc Mospilan pentru ele.
Am sa caut si Sinoratox. Daca gasesc am sa-l folosesc, daca nu, am sa incerc Mospilanul.
 

Simona D.

Member
Floria a spus:
Parca l-au ciupit tantarii, saracul!!! Chiar nu am nici-o idee! :nu stiu:
Cand am vazut, m-am gandit sa-i schimb pamantul dar nu as rezolva nimic. Trebuie sa elimin cauza prin tratament ca altfel o transfer in noul substrat. :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor nu stiu sigur, dar e posibil sa fie aceeasi problema ca la ficusi. Cand cercetam problema cu ficusii am dat peste o informatie din care reiesea ca ar fi o boala fungica. Deci un fungicid ar trebui administrat.
 

Simona D.

Member
cornelia a spus:
Fetelor nu stiu sigur, dar e posibil sa fie aceeasi problema ca la ficusi. Cand cercetam problema cu ficusii am dat peste o informatie din care reiesea ca ar fi o boala fungica. Deci un fungicid ar trebui administrat.
Tu ce ai folosit? Ca eu sunt paralela :)
 

acacia

Member
Mi-am luat cartea de entomologie si fitopatologie in fata si nu gasesc nimic asemanator.
Simona te-as ruga sa-mi descrii putin mai amanuntit petele de pe floare si ,,ganganiile,, albe pe care le-ai vazut, poate le pot identifica in seara asta si te pot ajuta:)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ganganiile sunt Colembole (nu-ti afecteaza direct planta). Apar de obicei cand umiditatea e mare, ceea ce se leaga de o posibila boala fungica.
 

Simona D.

Member
Multumesc mult Acacia ! :oops: :)

De ganganiile astea albe am mai scris pe undeva. Sunt de cele care apar la suprafata ghivecelor in cazul umiditatii excesive ( sunt mana larga cand e vorba de udat :eek:f: )
Petele sunt cafenii - maronii, ca niste intepaturi si in vre-o doua locuri, am vazut o picatura cat gamalia unui ac de ceva substanta incolora aflata exact in locul unde pare intepata. Sau e seva ce iese din planta sau e ceva lasat de "individul" ce a intepat planta. La pipait nu pare lipicioasa ( picatura despre care-ti spun ) dar e mai consistenta decat apa.
Altceva nu prea mai stiu ce sa spun :astept: :gandit:
 

Simona D.

Member
cornelia a spus:
Ganganiile sunt Colembole (nu-ti afecteaza direct planta). Apar de obicei cand umiditatea e mare, ceea ce se leaga de o posibila boala fungica.
Da Cornelia , din alea sunt :x
Le pot extermina ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In primul rand raresti udarile. Dupa aia ai doua variante: fie administrezi mospilanul mai concentrat (ai zis bine) dar mai rar, fie un pic mai diluat dar mai des (dar nu mai mult de o data la 5-6 zile). In mod normal, rarirea udarilor duce la eliminarea lor partiala. Topsinul il administrezi dupa ce ii reglezi udarile. Lasa pamantul sa se usuce un pic intre doua udari.
 

acacia

Member
Simona, am citi aseara, din pacate am gasit doar o boala asemanatoare cu ce mi-ai spus tu: Septorioza: apar pete brune, circulare, rotunde, in centru petelor e mai negru putin, are forma unei intepaturi.
Nu sunt sigura suta la suta daca asta este .Am gasit si tratamente cu TOPSIN 1%, BENLATE 1% CAPTADIN2%..poti sa folosesti care vrei din aceste substante.
Am mai gasit intr-o carte ca Philodendronul este atacat de paduchele cu scut si paianjeni. Am cautat modurile de atac ale acestora, dar nu prea se aseamana cu ce mi-ai spus tu si inafara de asta la tine pe planta nu sunt daunatori, tu nu i-ai vazut.
Am sa mai intreb pe cineva care lucreaza in ,,fitopatologia plantelor,, sa vedem ce spune.
Multa bafta:)
 

Simona D.

Member
Multumesc Acacia ! :D
In centrul petelor mele culoarea este mai deschisa :) nu mai negru.
Am sa astept sa se usuce pamantul si am sa folosesc Mospilan dupa care, daca e nevoie, apelez si la Topsin . Le vin eu de hac ! :)
 
Sus