Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Simonilela

Member
Am vazut ieri o phale frumoasa foc si plina de flori si boboci...Nu am cumparat-o...Mi-e teama sa nu sufere un soc termic prea puternic. Care credeti ca ar fi solutia sa ajung cu ea in casa intreaga si fara sa isi piarda florile in zilele urmatoare? :(
 

Tina

Active Member
Depinde cit de lung e drumul tau prin frig cu ea .. ma gindesc ca ai putea sa o "invelesti" cu niste ziare... :wink: :wink:
E asa de frumoasa ca ti-a ramas gindul la ea ? :D
 

CristianG

Well-Known Member
Daca vrei sa o cumperi iti recomand sa iti iei o punga pe care sa i-o pui in "cap" (gen Bricostore, Carrefour). Din acelea micute...Apoi o introduci intr-o alta punga mai mare. Tocmai am achizitionat o alta ludisia si asa am facut.Nu cred ca a patit ceva. Acum am doua ludisii.Am mai luat una pentru ca au scazut preturile de sarbatori si sincer ador aceasta orhidee. O planta viguroasa cu flori atat de gingase si de sensibile. Parca sunt niste iepurasi albi... :)
 

Simonilela

Member
Eu ma gandeam sa ii rog pe cei de la magazin sa ma lase sa o pun intr-o cutie :D Dar cum nu stiu cand mai ajung acolo si o sa fiu plecata pana pe 4 ian....Probabil voi incerca sa nu ma mai gandesc la ea, consolandu-ma ca nu a fost sa-mi apartina :(
 

CristianG

Well-Known Member
Lasa ca nu conteaza...Vor aparea alte specii din ce in ce mai dragute.Asa ca uita de ea si bucura-te de sarbatori, de iubire si liniste sufleteasca.... :wink:
 

watashi

New Member
buna fetelor :D
ieri am facut curat pe balcon si fara sa vad, furtunul de la aspirator a tras de noua tija florala care ii crestea orhideei mele si a rupt-o :cry:
avea cam 10 cm si a rupt-o de la jumatate
cat de grav e? eu am luat bucatica rupta si am pus-o intr-un pahar cu apa, dar nu cred ca are vreo sansa :(
vi s-a mai intamplat asa ceva?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Watashi bine ai venit pe forum!
te asteptam la rubrica Noilor veniti sa te prezinti ca sa facem cu totii cunostinta cu tine.
legat de tija rupta...daca s-a rupt rupta este.
si ni s-a intamplat la toti dar nu e nicio problema pentru ca va mai face alta sunt sigura de asta.
cea din apa din pacate nu are nicio sansa dar poti incerca.
eu am avut o ramificatie pe o tija veche si din greseala s-a rupt acea ramificatie care promitea flori frumoase.
acum dupa vreo 2 luni de la incident vad ca imi face o alta ramificatie semn ca ea se incapataneaza sa infloreasca.
asa ca tinem pumnii sa faca o alta tija!
 

watashi

New Member
multumesc pentru raspuns
eu sper sa ii dea alta tija si sa faca flori si anul asta :D
am scris si la sectiunea pentru noii veniti :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
:)
Ma bucur mult!
vei vedea ca va mai face o alta tija nu iti fa probleme!
daca planta e sanatoasa te vei bucura in curand de o alta surpriza de la ea pentru ca daca s-a pus o data pe inflorit sigur o va mai face!
:)
 

Tina

Active Member
Watashi, si la mine s-a intimplat sa rup tija la jumatate, din greseala.. si acum ii creste alta, exact de la "ruptura"... asa o sa se intimple si la a ta, ai sa vezi.. :D :wink:
 

lelia

Well-Known Member
Eu am patit-o de mai multe ori ,s-au rupt tije pline cu flori ,din cauza greutatii ,din nodurile de sub ruptura au crescut doua sau chiar trei tije care au inflorit frumos.
Sigur va trece repede peste incident si te va bucura cu flori :D
 

watashi

New Member
pfiu ce bine, alaltaieri ma cam speriasem cand am vazut tija pe jos :p
atunci astept sa vad cum evolueaza in continuare :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm ar fi multe cauzele care sa duca la asa ceva.Poate ca mediul in care a tinut-o a fost prea uscat sau poate prea aproape de o sursa de caldura sau din contra prea frig.
se poate si din cauza udarii sa se fi intamplat asa ceva.
dar daca planta e bine atunci cu siguranta va mai face o alta tija.
:D
 

nutilepadat

Active Member
De ceva vreme am intrat si eu in randul iubitorilor de orhidee,iar ieri am mai achizitionat inca una bucata phalenopsis
 

diana999

Active Member
nu prea am vazut orhidee ca si a ta.cred ca ai facut bine ca ai luat-o chiar daca nu era reducere ;-) Deosebita!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus