Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

angela draganoiu

Active Member
da mai multe detalii : cind si cum ai udat-o ? unde o tii ? si mai ales ce fel de orhidee e ? poate si o poza ................ ar ajuta sa te........ ajutam.
 

adina_all

New Member
Orhideea se numeste orhidee phalaenopsis si de un an si ceva de cand o am 3 luni a stat inflorita; apoi a ramificat, dar mugurii din varful ramificatiilor au cazut; de cateva sapt frunzele au inceput sa se inmoaie; nu se poate pune problema de udat sau schimbat ceva la ea............
 

IRINA2714

Member
daca se inmoaie frunzele s-ar putea sa fie problema radacinilor.ori daca radacinile sunt putrezit enu va mai putea duce o alta tija.trebuie sa examinezi cu atentie daca ai posibilitatea si este in ghiveci transparent radacinile.dar parerea mea e ca trebuie sa umbli la ea sa cureti radacinile moarte si sa vezi daca maio e ceva bun acolo
bafta
 

adina_all

New Member
O voi fotografia in seara asta poate descoperim cauza........ sta in ghiveci transparent............... habar nu am ce se intampla........ :( :(
 

IRINA2714

Member
te rog
nu te-ai uitat la ghiveci
se mai vad ceva radacini verzi pe acolo?dupa ce spui cred ca radacinile sunt buba totusi.
 

giulia

Member
am avut si eu o problema asemanatoare . in ghiveci in mijlocul radacinilor era un ghemotoc de " ceva " din cauza caruia putrezisera majoritatea radacinilor . eu nu am putut s-o mai salvez.
 

IRINA2714

Member
trebuie repede scoasa si curatat, taiat ce e putred.taie si tijele ca sa nu mai consume energie.
planta nu arata bine deloc
 

adina_all

New Member
Sper sa-si revina cat mai repede..........verisoara ei Iasomia de Madagascar va inflori peste cateva zile.........va voi trimite fotografii sa vedeti ce minune va rasari.
 

oncilica

Member
Dupa ce ii cureti radacinile bolnave ai putea sa incerci sa o pui intr-o mini sera improvizata dintr-un pet ( metoda a fost descrisa anterior ). Se va mentine astfel umiditatea in jurul plantei si isi va reveni mai repede
 

Aly

New Member
nu prea ma pricep la ingrijitul florilor asa ca nu ma asteptam ca phale sa reziste prea mult :rofl: ...dar se pare ca inca supravietuieste



are 23 de flori :oops:
 

Leanna

Member
Aly e superba orhideea ta, o adevarata explozie de flori!!!


Si la mine a reinflorit o orhiduta :D lamiitza mea , deocamdata s-au desfacut doar 3 bobocei ,dar mai are multi...sunt inca in stadiul de formare.

Si orhidee alba cu floare gigantica, primita saptamina trecuta cadou. Demult imi doream orhidee alba,imi pare atit de eleganta :indragostit:
..vederea in grup a aristocratelor mele :)
 

hamsu

New Member
In cat timp ies noii boboci pe tija veche?
Acum o luna s-au uscat florile si am lasat tijele, pentru ca ambele aveau muguri; dar inca nu au aparut noi floricele :(
 

karmenutza

Member
Eu am una care are tija veche din ianuarie! :) Alta din februarie. Aia cu tija veche din ianuarie a scos 3 frunze noi si acum ii creste alta tija. Boboci nu a mai facut de atunci. Cealalta inca nu face nimic. Si mai am una mov care din februarie de cand am cumparat-o face flori incontinuu.
Deci poate fi de durata, cred ca ai de asteptat. Multa rabdare! Si daca tija nu se usuca nu o taia.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus