Phalaenopsis part 4

LadyBug

Well-Known Member
Dar nu-mi place ca sunt tinute in apa, mai stiu cateva persoane care nu le udau pe sus, ci le tineau cu ghiveciul tavita cu apa, unele au avut succes dar nu stiu pentru cat timp, altele nu, adica li s-a deshidratat rau planta. Plus ca nu au ghiveci transparent phalele iar dendro nobilae are nevoie iarna de o perioada de repaus, in care sa nu fie udat, ca sa infloreasca primavara, asta e putin dat peste cap daca e inflorit acum ori e cumparat acum.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
La mama astea infloresc cam e 3-4 ori pe an.. deci face probabil corect ce face...;-).. si sint acolo de cel putin 3 ani...
 

yo_man

Active Member
Mulțumesc. A făcut decât 3 boboci... si mai am o phala cu 4 și alta cu 5 boboci. Toate la prima înflorire îngrijite de mine. Și ale voastre s-au comportat la fel, prima data când au înflorit?
 

victor

Active Member
Ale mele au făcut tije cu ramificații și mulți boboci.
Cea mai bogată înflorire este prima, dar dacă sunt bine îngrijite vor înflori bogat și după 10 zece ani.
Ale mele, majoritatea au ramificații, însă mai au până la înflorire. Ramificațiile fac înflorirea mai spectaculoasă.
Cred că toate tijele vor face ramificații, cele care au crescut mai mari au câte 2-3 sau 4 ramificații pe o tijă.
Am mutat toate phalele cât mai departe de calorifer, dar le dau și lumină artificială, am pus 3 becuri led cu 1000 de lumeni fiecare
 

victor

Active Member
SAM_2742.JPG SAM_2745.JPG SAM_2746.JPG SAM_2746.JPG SAM_2747.JPG SAM_2747.JPG SAM_2748.JPG SAM_2749.JPG SAM_2749.JPG SAM_2751.JPG SAM_2752.JPG SAM_2753.JPG SAM_2753.JPG Vezi atașament 1049 SAM_2755.JPG
Starea phalelor mele astăzi.
Obiectivul meu a fost îndeplinit, toate plantele au tije florale.
Și celălalt obiectiv este îndeplinit în proporție de 80%, adică tijele au și ramificații florale.
Sunt sigur că și celelalte vor face ramificații când mai cresc.Dacă plantele sunt bine îngrijite, vor înflori cel puțin la fel de bogat ca cele venite la noi în magazine din import.
Aceasta a fost marea mea provocare, să fac plantele mele să se simtă ca în mediul lor natural, bineînțeles, păstrând proporțiile
 

Atașamente

victor

Active Member
Îmi pare rău, probabil ții planta lângă calorifer și aerul uscat este responsabil de îngălbenirea bobocului.
Fiind perioada înfloririi la orhidee, iată cauzele care duc la îngălbenirea bobocilor florali:
-udarea plantei cu apă mai rece decât temperatura ambientală.
-umezeală în exces.
-neudarea la timp.
-curenții de aer rece.
-excesul de nutrienți.
-aerul din casă este prea uscat.
-mutarea plantei în mod repetat.
-lipsa luminii.
-planta este atacată de boli și dăunători.
 

yo_man

Active Member
Știu care sunt cauzele pentru care se usucă bobocii, în cazul meu a fost aerul rece, am deschis geamul sa aerisesc și probabil s-a facut prea rece și s-a stresat. :)
Apropo s-a deschis bobocul. Este alba. Gata v-am stresat destul cu planta mea :p
 

liliput

Member
Buna.Scriam acum ceva timp de o orhidee care se prapadeste din cauza frigului,dar m-am inselat.Problema e ca a fost udata pe sus,i-a ramas apa in colet si i s-au ingalbenit frunzele,s-au festelit si...le-am taiat.O sa atasez o poza ceva mai tarziu.Ce sa-i fac s-o salvez? Un pic e putrezit coletul,dar radacinile sant sanatoase.
 

victor

Active Member
Bună!:openrose:
Dacă s-a înnegrit coletul este grav.Această boală se numește Crown-Root.
Dacă boala nu a devenit sistemică(s-a răspândit în toată planta), singura șansă ar fi să facă un pui bazal, dar planta aceasta nu mai crește.
Trebuie tratată cu un fungicid sistemic, încearcă Topsin.Tratamentul se face foliar, se repetă la 10 zile.Trebuie să pudrezi rănile de la frunzele tăiate cu scorțișoară sau champ.
 

liliput

Member
Multumesc f mult ptr raspuns.Coletul are cateva puncte negre sus,nu s-a innegrit tot.Tot ma chinui cu laptopul sa pun si poza,dar are ceva probleme cu bluetooth-ul.
Revin cand il rezolv.
 

Daniela Dany

New Member
D-nul Victor ,am o mica problema cu phala de ce floarea are dimensiuni mai mici comparativ cu anul trecut....cu același tratament?...nu am mai avut această problemă.aștept părerile tuturor.mulțumesc.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Mi s-a intamplat si mie - cred ca lumina insuficienta comparativ cu infloririle anterioare a fost cauza.
 

victor

Active Member
Toate orhideele provenite din comerț au fost îndopate cu hormoni, pentru creștere, dar și pentru înflorire.
Acești hormoni fac ca florile să aibă culori mai vii și mărimea florilor direct proporțională cu cantitatea de hormoni aflată în substrat și în sistemul plantei.
În timp cantitatea de hormoni scade și asta se vede după ce plantele vor rămâne doar cu nutrienții administrați de noi.
Plantele nu vor mai înflori la fel de spectaculos, florile vor fi mai mici și culorile mai șterse. Nici planta nu va mai fi atât de vioaie ca la început și treptat creșterea și dezvoltarea ei va fi mai anevoioasă.Bineînțeles și lumina este un factor care influențează culoarea și mărimea florilor, nutrienții și substratul.
Hormonii pot fi obținuți de noi din plante, voi posta un material pe acest subiect.
Este simplu și gratis, natura este darnică cu noi.
 
Ultima editare:
Sus