Passiflora

gabiee

Active Member
am pus seminte de passi :
- de 4 saptamani in pastile de turba - in miniserele mele , pe calorifer la minim
- de 2 saptamani in pamant florimo + perlit intr-o caserola tot pe calorifer la minim
- de 3 zile stau 5 seminte in apa calduta .....
........
nimic la niciunul :(

mai am 8 seminte - ce sa le fac ? :?
 

IZA

Active Member
Eu le-am pus neinmuiate in apa dinnainte intr-un ghiveci cu nisip umed acoperit cu o punga langa calorifel . In 4 sapt au rasarit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Semintele de passi in mod normal se tin inainte de a fi puse la incoltit in suc de portocala sau lamiie si apoi puse la germinat :D
Saracele seminte le chinuiti in prag de iarna :)
Tot caldura maaaaaaare si lumina.Succes!Ce mai pot sa zic? :mrgreen:
 

gabiee

Active Member
pe cele 5 seminte din apa am pus suc de lamaie :D
si le-am pus in pastile de turba , si la caldura cu ele .....
ceva , ceva tot trebuie sa-mi rasara :x
semintele pe care le mai am , poate le las pana la primavara sau cel putin februarie .... daca nu ma apuca intre timp , sa le pun si pe astea :)
 

y0lka

Member
buna, miam luat si eu niste seminte de passiflora ... leam tinut noaptea trecuta in apa calda.. si acum ma pregatesc sa le pun la germinare in pahar de plastic.. acuma... am niste nisip "furat" de la santierul de langa noi, e putin umed inca... e ok daca pun un substrat de nisip si apoi de turba si asa le pun la incoltit? Sau daca nu, ce ar trebui sa fac?
Pamantul care il am e universal.
Si tot asa am pus si niste seminte de regina noptii dar habar nu am ce sa fac ca are seminte ffff mici... banuiesc ca trebuie sa pun mai multe in acelasi loc?
Chiar as avea nevoie de niste sfaturi... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Fetelor,dragelor,scumpelor,iubitelor........cum sa va mai spun eu voua???Cititi maica maiculita in topicuri ca atit s-a vorbit despre germinarea diferitelor seminte de plante ca m-am plictisit eu sa tot citesc si sa zic.Va rog nu mi-o luati in nume de rau,imi cer scuze (desi nu ar trebui ca doar nu o sa va suparati tocmai pe mine :mrgreen: ) dar...............zau asa.Cititi inainte.
Un pic de rabdare trebuie si gata...........
Nisipul de constructii de obiei nu este bun decit in caz nu ai altceva la indemina.Uita-te putin la soluri si substraturi.[/b]
 

IZA

Active Member
y0lka, cel mai bine e sa semeni semintele de regina noptii afara in gradina si nu in casa ca vor creste anemice. Afara pe la sf lui martie si se pot rari cand sunt maricele dupa o ploaie buna. Daca nu ai gradina intr-o jardiniera dar vor creste inalte daca nu sunt pitice :wink: .
 

ovi0808

Member
Buna!

Eu am cumparat un plic de passiflora coerulea am luat jumatate din seminte le-am tinut cam o zi in apa calda pe calorifer apoi le-am plantat acoperindu-le foarte usor cu pamant. le-am udat foarte putin dar zilnic si le-am tinut pe pervazul de la geam in dreptul caloriferului. Nu mai tin minte exact dar n-au trecut mai mult de 2-3 saptamani si arata asa:

Eu sper ca sunt passiflora pentru ca am pus mai multe tipuri de seminte in jardiniera aia dar am marcat pozitiile lor. poate ma lamuriti voi.
Multumesc
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Are cineva Passiflora incarnata? Ca am citit pe undeva ca rezista afara in zona 6...si e si frumoasa :)
 
Sus