Parthenocissus tricuspidata (Vita de vie decorativa)

aleynad

Active Member
Moderator
Intrucat am tot cautat si nu am gasit topicul aferent, am deschis unul nou.
Imi cer scuze daca mai exista un astfel de topic si rog moderatorii sa-l mute :oops:

Zilele trecute am achizionat o Parthenocissus tricuspidata 'Veitchii,

iar sambata as dori sa o plantez in gradina, am citit ca merge foarte bine in locuri insorite, eu as vrea sa o pun sa se intinda pe un gard cu expozitie sudica.
Eticheta m-a bagat putin in ceata, pentru ca scrie, conform simbolurilor (foarfeca) ca se taie in luna noiembrie? :eek:


Voi ce ma sfatuiti?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am avut asa ceva in curtea din vremea copilariei insa ce pot spune este ca nu stiu ca bunica sa fi bagat vreodata foarfeca in ea .Sau mai mult sa o fi curatat-o de frunze uscate,bla-bla asa cum tindem noi sa facem din exces de...........naiba stie ce :)
Sunt zone in Bucuresti s banuiesc ca si la tine in Valcea in oras, unde exista pe garduri sau pereti aceasta planta si nu cred ca sta cineva sa o bibileasca.
Asa ca Daniela parerea mea este sa o plantezi unde crezi tu ca ai vrea sa o ai ca planta acoperitoare de......ce vrei tu si sa nu iti faci probleme ca ea isi vede singura de existenta ei cataratoare :)
 

aleynad

Active Member
Moderator
:rofl: asa ma gandeam si eu, Gabiuta!
vreau sa o las sa se intinda, nu sa-mi bat capul cu tunsul ei :)
tocmai asta imi place la ea, pentru ca asa am vazut-o si eu in Valcea, pe fatadele unor case...si e splendida :D
 
iar eu nu inteleg de ce ai cumparat-o :). In Bucuresti, pentru doritori, iedera asta o gasiti la liber, daca aveti o foarfeca scoateti o multimde de butasi inradacinati din zona podului de la Baneasa, cel de langa Elvira. Cum vii de pe Barbu Vacarescu nu urci pe pod ci cobori pe niste trepte sub pod. Inainte sa ajungi efectiv sub pod, acolo este foarte foarte multa iedera decorativa ( se face rosie toamna, nu?) care are foarte multi lastari intinsi pe jos si inradacinati. Cu sutele!!!

Cand se pot scoate acesti butasi? Eu am luat toamna caci am drum acolo la AVAS. Se poate si acum?
 

alfa

Active Member
Da, si eu cred ca se poate planta oricand daca are radacini! Tare mult imi place si mie!

MirelaLucia, te rog, nu-i mai spune iedera, ca nu e iedera! E vita salbatica!!!!
 

aleynad

Active Member
Moderator
MirelaLucia a spus:
iar eu nu inteleg de ce ai cumparat-o :). In Bucuresti, pentru doritori, iedera asta o gasiti la liber, daca aveti o foarfeca scoateti o multimde de butasi inradacinati din zona podului de la Baneasa, cel de langa Elvira. Cum vii de pe Barbu Vacarescu nu urci pe pod ci cobori pe niste trepte sub pod. Inainte sa ajungi efectiv sub pod, acolo este foarte foarte multa iedera decorativa ( se face rosie toamna, nu?) care are foarte multi lastari intinsi pe jos si inradacinati. Cu sutele!!!

Cand se pot scoate acesti butasi? Eu am luat toamna caci am drum acolo la AVAS. Se poate si acum?

Mirela, draga mea, eu nu stau in Bucuresti!
Iar in Rm.Valcea aceasta vita de vie decorativa, ca din cate stiu eu nu e iedera, e doar pe casele vechi din centrul orasului, inchipuieti ce ar insemna sa ma prinda cineva in buricul targului cum trag de plata sa iau pui :rofl: :rofl: direct la Politia comunitara as ajunge!
Iar cei 5 lei pe care i-am dat pe ea nu mi se par o avere, avand in vedere ca e plina de muguri :D
 
Am zis si eu, ca poate vrei mai multa :D . Eu am lua din aia de care ziceam, o sa astept sa creasca si apoi ma lamuresc daca e iedera sau vita de vie decorativa.

Dupa umila mea parere , ca si utilitate fac cam acelasi lucru nu? Amandoua se catara, amandoia sunt verzi vara si rosii toamna, si amandoua nu produc struguri :D . ce aduce una in plus fata de cealalta? sa ma dumiresc si eu, innafara ca au funze diferite ca forma.

Si ca idee, daca vrei si dn asta de care nu ai, trebuie doar sa spui. ma duc si iti culeg eu, caci pe acolo nu circula nici naiba . Iti iau mai multe fire , le pun la posta si gata.
 

aleynad

Active Member
Moderator
mai, Mirela, m-ai ametit de tot cu iedera si vita de vie decorativa :rofl: :rofl: :rofl:
Vita de vie decorativa este ce am cumparat eu, cea din poza de mai sus
Diferenta dintre vita de vie decorativa si iedera, pentru mine, este ca vita de vie decorativa merge plantata in locuri insorite, pe cand iedera prefera locurile umbroase, iar eu am nevoie de ea pe un gard insorit :D
si iedera nu se face rosie toamna :rofl: ramane vesnic verde
 
eu cred ca ma ametiti vo pe mine :). pentru ca planta de care vorbesc eu , asta toamna cand am luat eu butasii de unde am zis era rosie!!! toata zona era rosie, pe pamant erau numai crengute inradacinate din oc in loc , toate rosii.

Am si eu un vecin in sat care are un gard de plasa intreg cu aceeasi planta si toamna din verde se face rosie, ca respectiva. Eu nu stiu daca e vita sau iedera sau daca exista si iedera care se face rosie toamna. Eu a banuit doar ca e vita de vie decorativa. Dar voi m-at bagat in ceata ca nu a fi asa ceva. da ce sa zic ceata, m-ati bagat direct in smog acuma :rofl:
 

alfa

Active Member
Iar iedera e verde si iarna :).

Mare diferenta intre cele doua plante. Fiecare are particularitatile ei. Haideti sa nu le incurcam :D .
 

alfa

Active Member
Da, Mirela ai avut dreptate. Dar nimeni nu a zis ca ar fi altceva. Doar tu ai facut confuzia cu iedera :D . Dealtfel sa stii ca si iedera se gaseste garla in paduri si parcuri :wink:
 
Asa e , am numit-o iedera dar ma refeream la ce a cumparat alyenad am specificat de la inceput ca e rosie toamna :D . In fine ce mai conteaza.

Alyenad sa te bucuri de ea.
 

Blitz

Active Member
Aleynad, unde ai gasit vita salbatica? Poate in vreun magazin care are un similar la noi in "satul cu tramvaie" :wink: :wink: :wink:
 
Sus