Paphiopedilum - Orhideea "Papucul doamnei"

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cornelia

Fondator
Membru staff
L-am tinut in balcon la racoare si umiditate mare in aer. Florile nu-s mai mici, doar par mai mici.
 

refu

Member
sarselia a spus:
Nuuuuuuu Refu le-am cumparat din magazine nici vorba sa merg la cules de asa ceva!
Pe aici prin zona mea nici nu a vazut asa ceva si nici sa fi vazut nu le-as fi luat de la mama lor.Iubesc prea mult plantele ca sa ma lase inima sa fac asa ceva!
Nici nu ma gandeam ca ai face asa ceva!!!Intrebam doar :D Era o poienita vestita undeva prin Moldova plina de papucei in 2 ani de cand sa aflat de ea nu a mai ramas nici una.Foarte trist ce se intampla la noi in tara legat de natura, plante si animale.

Avantajele si dezavantajele masterului pe care il urmez.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nu e nicio problema,Refu!
Din pacate se intampla si din astea pe la noi.Sunt multe plante pe cae de disparitie din cauza omului.Si nu numai la noi.
Citisem mai demult o scurta istorie a cresterii orhideelor de catre oameni si mi-a parut extrem de rau de tot ce am descoperit.Se zice ca pe la 1800 si dupa,pe cand aristocratii prinsesera gust pentru ele plateau anumiti oameni de stiinta pentru a face expeditii in vederea aducerii anumitor specii.Si cum acestia erau inro vesnica concurenta pe unde ajungeau omorau tot ce le iesea in cale numai pentru ca alt om de stiinta, platit de un alt aristocrat ,sa nu le descopere si sa aiba la fel unul cu celalat.
Urat de tot!
 

refu

Member
Da asa e omul. Astia au fost britanici cu orhidee, oricum nu stiu cum era mai bine , au si adus benefici si deschis oportunitati lumii acesti aristocrati.
Fara ei nu cresteam noi acum orhidee!!!
 

michaela

Active Member
michaela a spus:
Papucelul meu, dupa ce a reinflorit , a produs si niste.... bace?! parca ar dezvolta mici radacinute... cand m-am intors din vacanta nu mi-a venit sa cred.... oare ce-ar trebui sa fac cu ele? :) se vor dezvolta plantute asa? :? sau trebuie sa fac ceva cu ele...
Intre timp capsulele au devenit maronii... am spart una si are in interior ca niste spori de ferigi, milioane de seminte.... cred :?
Din pacate nu am rabdare sa le urmaresc.... "sporii" i-am imprastiat in alte ghivece cu orhidee :) :oops:
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
michaela a spus:
Papucelul meu, dupa ce a reinflorit , a produs si niste.... bace?! parca ar dezvolta mici radacinute... cand m-am intors din vacanta nu mi-a venit sa cred.... oare ce-ar trebui sa fac cu ele? :) se vor dezvolta plantute asa? :? sau trebuie sa fac ceva cu ele...
Intre timp capsulele au devenit maronii... am spart una si are in interior ca niste spori de ferigi, milioane de seminte.... cred :?
Din pacate nu am rabdare sa le urmaresc.... "sporii" i-am imprastiat in alte ghivece cu orhidee :) :oops:
Sa vedem ce se intampla nu-i asa? :wink:
 

sarselia

Active Member
Moderator
michaela a spus:
michaela a spus:
Papucelul meu, dupa ce a reinflorit , a produs si niste.... bace?! parca ar dezvolta mici radacinute... cand m-am intors din vacanta nu mi-a venit sa cred.... oare ce-ar trebui sa fac cu ele? :) se vor dezvolta plantute asa? :? sau trebuie sa fac ceva cu ele...
Intre timp capsulele au devenit maronii... am spart una si are in interior ca niste spori de ferigi, milioane de seminte.... cred :?
Din pacate nu am rabdare sa le urmaresc.... "sporii" i-am imprastiat in alte ghivece cu orhidee :) :oops:
Tare intersant.Sunt tare curioasa daca vor rasari.
Bafta mare!
 

michaela

Active Member
Arselia, Cristian-am citit aici http://lalam.pagesperso-orange.fr/cultu ... paphio.htm o chestie foarte interesanta despre aceste orhidici.... se pare ca inmultirea se face exclusiv prin seminte .....
vreti sa incercati? :wink: plus ca pot sa nu respecte caracteristica plantei mame? chiar oare o iesi ceva?? :?
eu sunt dispusa sa va impart acesti spori-in ceea ce ma priveste nu dispun nici de timp nici de rabdare :( si nu cred ca voi avea vre-un succes cu ei :oops:
Asa arata cea de-a 2-a capsula

p.s- daca sunteti interesati va rog adresele pe pm :D
 

michaela

Active Member
pai.... ei s-au aratat foarte interesati de final.... si-i stiu extrem de pasionati in ale orhidicilor :oops:
insa .... sunt spori suficienti...
deja i-am mai promis cuiva.... sincer cu cat mai multi cu atat mai interesant... lasa-mi si tu adresa si iti trimit si tie. :D
deja impartim la 4 persoane. Mai mult nu mai am.... zic sa fie ceva spori per persoana :wink:
-imi pare rau ca am irosit cealalta capsula.... dar rau.... :( :oops:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc tare frumos,Micha.
As fi tentata sa incerc...Cine stie...poate ca vom avea noroc....
Inca o data multumesc ca te-ai gandit la mine!
:hug:
 

CristianG

Well-Known Member
michaela a spus:
Eu nu trebuia sa "imprastii sporii" ci sa-i pun intr-un flask :) :) :roll:
http://ladyslipper.com/compot2.html
Multumesc pentru oferta....Sincer sa fiu nu stiu daca iese ceva. Atati spori si totusi cate plante vor iesi in final? Nu cunosc tehnica cu sporii si sincer sa fiu, cred ca succes ai daca aplici anumite procedee cunoscute doar de cultivatorii de orhidee. Oricum foarte interesant! :wink: :D
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, vezi ca se poate....Este perioada lor.Pana la urma tot infloresc. Trebuie doar sa avem rabdare.Felicitari! Abia astept sa ii vad infloriti. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus