Pansele

ghia_don

Active Member
FlorentinaS a spus:
Am nevoie de ajutorul vostru pentru ca nu stiu unde sa plasez 3 jardiniere cu panselute in iarna asta.
Povestea e urmatoarea: le-am comandat pt a le atarna de grilajul de fier de la balcon (unde e soare dupa-amiaza). Eu le-am comandat in august, ele au venit in octombrie, nu mai detaliez cauzele :mrgreen:
Le-am tinut putin pe balcon, pt la la noi bate un vant turbat (cred ca se face un soi de curent intre case). Le-am pus in spatele casei, pe terasa, unde e soare dimineata si mult mai adapost de vant.
De cand s-a facut foarte frig si a nins, le-am bagat in garaj, unde nu prea au lumina (exista o singura fereastru dubla, dar garajul e lung).
Plantele sunt inca pline de flori si boboci.
Un vecin mi-a spus ca nu stau bine acolo, sa le mut inapoi afara, ca nu vor ingheta si rezista bine toata iarna. El are cateva panselute, plantate direct in gradina in toamna asta si care intr-adevar, sunt inca inflorite.
Dar ale mele sunt in jardiniere si azi dimineata la noi erau -8 grade (cine stie cate au fost azi noapte).
Ce sa le fac? Unde sa le pun?
Multumesc pentru orice sfat!
gabiee a spus:
pune-le in gradina
eu tot timpul cumpar panselute toamna in octombrie .... dupa ce trec restul de flori si le plantez in gradinita .... infloresc pana in iulie - august anul viitor .....
daca lasi in jardiniere probabil vor ingheta radacinile ....
FlorentinaS a spus:
N-as vrea sa le pun in gradina, ca vreau la primavara sa le pun inapoi pe balcon, acolo unde le era locul initial, pentru care le-am comandat.
Deja gradina mea mica e aglomerata de tot soiul de plante, daca mai pun si panselutele astea, chiar ca nu mai seamana a nimic normal :rofl:
bebe Iris a spus:
FlorentinaS a spus:
N-as vrea sa le pun in gradina, ca vreau la primavara sa le pun inapoi pe balcon, acolo unde le era locul initial, pentru care le-am comandat.
Deja gradina mea mica e aglomerata de tot soiul de plante, daca mai pun si panselutele astea, chiar ca nu mai seamana a nimic normal :rofl:
La primavara, cand trece pericolul de inghet le pui inapoi in jardiniere. Fara probleme, pentru ca nu sunt pretentioase la mutat. Insa in jardiniere pana la primavara ma tem ca nu raman. Dca te hotarasti sa le pui in pamant, incearca sa le pui cu tot balotul de pamant din ghiveciul in care sunt acum, sa nu fie nevoite acum sa faca radacini noi.
ghia_don a spus:
Sau ingroapa jardiniera cu totul... :wink:
sicora fabian a spus:
Da, mai bine! Si la primavara prin martie le scoti mai usor!
FlorentinaS a spus:
Pai, problema: peste tot in gradina e plantat gazon, pana la marginea terasei si a gardurilor. Din loc in loc e cate un spatiu marginit de plastic de-ala special, cu scoarta si in mijloc cate o planta (tuja, trandafir urcator, bradut argintiu etc). Pe marginile aleilor sunt plantati bulbii de lalele/irisi.
Nu am niciun loc liber, doar cu pamant. Oriunde as incerca sa bag jardinierele sau panselutele, stric ceva. Si nu are rost, pentru ca e doar o problema de moment si, dupa cum am spus, panselutele nu vor ramane in gradina.
Deocamdata le-am lasat in garaj. Sper sa reziste si cu lumina mai putina...
 

Tulipa

Member
No, si vin eu cu intrebarea-bomba: merge sa le cresc si-n casa? Initial stiu si eu atata lucru: NU, dar nu m-am putut abtine si am cumparat astazi un plic de seminte pe care le-am plantat la "plesneala" intr-un ghiveci mai mare. Il tin in casa. Macar sa stiu ca am incercat. A mai incercat si altcineva?
 

elipopa

Active Member
Tulipa a spus:
No, si vin eu cu intrebarea-bomba: merge sa le cresc si-n casa? Initial stiu si eu atata lucru: NU, dar nu m-am putut abtine si am cumparat astazi un plic de seminte pe care le-am plantat la "plesneala" intr-un ghiveci mai mare. Il tin in casa. Macar sa stiu ca am incercat. A mai incercat si altcineva?
eu le-am scos afara in gradina ca se lungisera foarte tare, le-am tinut in asa cam 10 zile, mai mult nu stiu ca nu am incercat..... poate pe pervaz afara!
 
Eu am incercat anul trecut ,le-am avut numai in casa si au inflorit incontinu dar au facut florile mai mici de cum am vazut in gradini , mentionez ca am soare de dimineata si pana seara la geamul unde au stat
 

elipopa

Active Member
beginner gardener a spus:
Eu am incercat anul trecut ,le-am avut numai in casa si au inflorit incontinu dar au facut florile mai mici de cum am vazut in gradini , mentionez ca am soare de dimineata si pana seara la geamul unde au stat
eu am soare numai dimineata, de aceea s-au lungit, in gradina le merge super!
 
Asa este in gradina le merge mai bine ,dar cum eu nu aveam gradina ,m-am bucurat de ele in casa ,chiar daca floricele au fost micute ,de anul asta in gradina :)
 

sicora fabian

Active Member
Insolatia puternica si caldura mare le sunt dusmani! De aceea se si folosesc ca decor pentru toamna - primavara . . . cand sunt, de fapt, reginele spatiilor verzi!
 

Tulipa

Member
Am inteles. Nici eu nu am gradina, nici balcon, si imi plac foarte mult. M-am gandit sa incerc si treaba asta. Oi vedea ce-o iesi.....dac-o iesi.
 

sicora fabian

Active Member
O jardiniera prinsa in afara pervazului iti rezolva problema si dorinta! Toamna - primavara pansele si bumbisori, vara anuale . . . :D
 

Elektra

Member
Tulipa a spus:
No, si vin eu cu intrebarea-bomba: merge sa le cresc si-n casa? Initial stiu si eu atata lucru: NU, dar nu m-am putut abtine si am cumparat astazi un plic de seminte pe care le-am plantat la "plesneala" intr-un ghiveci mai mare. Il tin in casa. Macar sa stiu ca am incercat. A mai incercat si altcineva?
Daca le semeni acum pana la toamna nu vezi flori, dureaza cam 5 luni de la rasarire pana fac prima floare, mai bine dai 5-6 lei pe trei rasaduri care deja au bobocei, le pui in jardiniera pe pervazul exterior si te bucuri de flori :D
 

IZA

Active Member
Am semanat eu acum doi ani si au facut prin vara ceva flori anemice apoi au murit pentru ca le-a ars soarele de vara . N-as mai face treaba asta .
 

Tulipa

Member
Pai daca au stat in plin soare, normal ca le-a ars. Eu nu le voi tine in plin soare la vara. Asta e avantajul ghiveciului: il muti unde vrei :wink:
 

FlorentinaS

Member
Ale mele au supravietuit (surprinzator) unei ierni geroase in garaj, in jardiniere si acum au bobocei :D
O sa incerc sa pun si poze zilele urmatoare.
 

IZA

Active Member
Am si eu ca am o mama harnica si cu multa rabdare si a pus ea si pentru mine. A semanat in august si toamna le-am plantat. Acum sunt tufele frumoase si se vad bobocii. :wink:
 
Sus