pamantul florilor la ghiveci

Cum ar trebui sa fie pamantul florilor????la cat timp se schimba???.....
Eu din cate stiu pamantul floriLOR de apartament se schimba odata la una an...nu stiu daca e asa corect si de aceia intreb....
si pamantul trebuie pregatit la fel nu stiu daca e o metoda buna: pamant de gradina cu nisip si cu mranita....oare asa e bun???

astep sfaturile dumneavoastra :hug: :hug:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: pamantul florilor....

Nu exista o reteta universala de substrat ci se tine cont de o multitudine de factori: specie, locul unde se afla plantele, umiditate, lumina, temperatura, pH s.a.
Din experienta mea, cu florile din ghivece, iti spun ca nu e obligatoriu ca substratul sa fie schimbat anual si asta depinde. De ce sa schimb substratul unei plante care se simte bine in ghiveciul ei, intre timp a primit si fertilizanti, nu i-au iesit radacinile prin gaurile de scurgere, infloreste si arata bine ....etc....etc? :gandit: Doar pentru ca a trecut un an? :? :nu-mi_place:
Daca sunt probleme cu plantele, le schimb si dupa doua luni, nu stau cu ochii-n calendar asteptand anul. :mrgreen:


In urmatoarele topicuri gasesti exemple de substraturi.
viewtopic.php?f=7&t=12952
viewtopic.php?f=7&t=9363
viewtopic.php?f=84&t=6943
viewtopic.php?f=18&t=2387
viewtopic.php?f=7&t=2679
viewtopic.php?f=78&t=5639
viewtopic.php?f=7&t=6302
viewtopic.php?f=7&t=3104
viewtopic.php?f=7&t=9000
viewtopic.php?f=7&t=16170
viewtopic.php?f=7&t=4031
viewtopic.php?f=7&t=15650
viewtopic.php?f=7&t=3114
viewtopic.php?f=7&t=14054
viewtopic.php?f=7&t=3171
viewtopic.php?f=7&t=4536

Dupa ce citesti ai sa vezi ca subiectul e vast si nu exista retete standard.

Lectura placuta si spor la citit! :whew:
 

daisy111

Active Member
Re: pamantul florilor....

Daca imi permiti violeta1910 sa nu mai deschid alt topic pt o intrebare :*
De ce pamantul florilor mele se face alb la suprafata si nu numai,daca ridic ghivecele insus,se vede pe gaurile de scurgere la fel alb ca si cum ar mucegaii si are si un miros greu. :? Mentionez ca ud normal,nu abundent, cu apa luata de la izvor.Toata vara am curatat la ele,doar cele ce le tin in apartament,cele din balcon nu au facut asa,dar acum este mult mai mult alb. :( Ce trebuie facut?oare de ce se face asa?
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Re: pamantul florilor....

Nu stiu ce contine apa de izvor ca sa-ti spun exact motivul albirii substratului. :nu stiu: :?
Intre udari il lasi sa se usuce complet?
Daca uzi cu apa de la robinet se intampla la fel?
 
Re: pamantul florilor....

da cum sa nu iti permit daisy111..nu stiu de ce se face asa mie nu mi sa intamplat...eu le ud cu apa de la robinet ,apa de ploaie care si ea e la fel de buna ,care o tin in sticle vreo 2 zile...si apoi le ud...dar nu mi sa intamplat asa...
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Re: pamantul florilor....

Daisy , apa de izvor intradevar are mult calcar , duritatea apelor de sol fiind cunoscuta , dar prezenta lui pe sol e doar la sol uscat , ori tu zici ca e pe sol ud , deci as zice ...mucegai alb pentru ca apa de izvor nu e sterilizata , iei si multe alte chestii din sol ... fungii fiind cei mai prezenti :D

topsin pe sol sau scortisoara macinata ar putea preveni sau combate , dar si reducerea apei in sol
 

daisy111

Active Member
Re: pamantul florilor....

Va multumesc mult!!! :hug:
Tzep las sa se usuce pamantul intre udari,in special acum ca se usuca mai greu.Am sa dau cu ceva scortisoara pe moment pana o sa merg la o farmacie sa iau topsin.Tot ce sper este sa nu afecteze florile,ca pana la urma nu m-ar deranja asa de mult pamantul,desi este inestetic rau. :(
 

daisy111

Active Member
Re: pamantul florilor....

Am tot citit pe aici ( dle danero2004 dv spuneati de el) de cat de bun este zatul de cafea si m-am pus pe strans la serviciu,de la filtrul de cafea,insa nu stiu concret ce plante accepta acest zat.M-ati putea ajuta cu numele plantelor,va rog? :oops:
Multumesc. :hug:
 
Re: pamantul florilor....

eu din cate am citit si din cate stiu zatul de cafea e bun pentru florile de gradina nu de fereastra...imi cer scuze daca gresesc cu ceva :) :) :)
 
Sus