pamant prost (gradina la bloc)

miki70

Active Member
Cum pot imbunatati calitatea pamantului? E f prost, se pietrifica si vreau ca in locul unde plantez florile sa-l imbunatatesc. Ce pot face? Sa amestec perlit cu turba? In ce cantitati? Gunoi de grajd nu am de unde sa fac rost :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
poti face o compostiera din resturi vegetale pe care sa le incorporezi toamna la sapat , poti pune rumegus , nisip , turba bruna dar asta e mai scumpa caci e cam 1:1 proportia cu un pic de adaus de nisip mai grosier.

Frunze moarte , resturi de la garduri vii macinate....si inca multe altele
 

miki70

Active Member
Multumesc!
In toamna sa pastrez frunzele si sa le pun intr-un vas mare sau o groapa unde mai pun alte resturi menajere (coji de citrice , cafea si alte verdeturi) da?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Dozele de cafea se pun mai bine in compostiera , turba as lua de la un magazin specializat , dar daca e sa aleg alege acest amestec , e f bun si pentru paturi inaltate



succes
 

Endi

New Member
O alta metoda de inbunatatire a calitatii solului respectiv, care din cate imi dau seama are o textura in care predomina argila, este mulcirea terenului.
Aceasta mulcire are mai multe avantaje, de la stoparea dezvoltarii buruienilor, la descompunerea materiei organice mai rapide. Cele mai bune microorganisme care descompun materia organica sunt cele aerobe, deci iubitoare de oxigen, deoarece de multe ori, in compostiere se aduna multe resturi oganice, microorganismele aerobe de la baza compostierei nu au conditii propice de dezvoltare. Prin mulcire, insa, ele datorita stratului mai subtire descompun mai repede.
Ca muci se pot folosi mai multe resturi, de la iarba obtinuta in ruma taierii gazonului, paie, frunze, mranita, etc.
Deasemenea o mare atentie la foloisrea rumegusului, acesta de multe ori are un pH acid ceea ce poate duce la cresterea aciditatii solului.
Ca varianta initiala, totusi pana la refacerea calitatii solului trece ceva timp si sa nu asteptam cu o gradina fara flori, se poate realiza in locul plantarii gropi, in care se pune un maestec de pamant de o mai buna calitate si se plateaza florile, iar dupa aceea urmeaza mulcirea propriuzisa.
In linkul de mai jos se poate observa o metoda de mulcire
http://www.youtube.com/watch?v=RfYmazZ2L_Q&feature=related
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Interesant! Multumim pentru info!
Oare pot folosi in loc de stratul superior de paie iarba proaspat taiata? Ar arata mai bine stratul in gradina...si de iarba fac rost usor cand tai gazonul...
 

miki70

Active Member
Eu am cumparat ce mi-a recomandat Danero http://www.imagebam.com/image/7ddaff125036408 si am pus doar in gropile unde am plantat flori amestec 1/1 cu pamant din gradina, dc aveam nisip puneam si din acela dar nu am avut . In toamna vreau sa scot toti trandafirii si sa le pun amestec bun la radacina. In noiembrie e ok?
 

Endi

New Member
Nu e nici o problema, se poate aplica iarba proaspata, aceasta in cateva zile se usca. La fel procedez si la trunchiul copacilor sau arbustilor ornamentali, in special pentru stoparea pierderii apei prin evaporatie.
 
Sus