Pamant Florimo - universal si cel pentru acidofile

mihaiS

New Member
Dupa sfatul primit de la lili referitor la pmantul Primaflora, ca e de categorie medie, am ezitat sa-l schimb pentru crotoni si celelelalte plante mai pretentioase (gardenii, gloxinii).

Am reusit in cele din urma sa gasesc pamant Florimo (la Selgros) si am cumparat de cel universal dar si 2 saculeti pentru acidofile. Intrebarea mea este: de care pamant Florimo (universal sau pentru acidofile) ma sfatuiti sa pun la crotoni, gardenii, gloxinii avand in vedere ca sunt plante extrem de pretentioase si orice aspect al ingrijirii lor este foarte important?

Va multumesc.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu zic sa pui la Gardenii din cel pentru acidofile si la celelalte din cel general/universal.
 

Sash

Active Member
N-am reusit sa gasesc pamant florimo nici la kaufland :( insa am luat o punga de pamant din IKEA care mie mi se pare ca seamana foarte tare cu florimo, pot-nu-stiu-cum se numeste si scrie pe punga ca e olandez...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am gasit la Brico Baneasa saptamina trecuta la pungi de 50 l.Si mi s-a parut la fel de bun ca inainte.Negru,gras,etc......
Chiar am fost foarte multumita.
 

Sash

Active Member
Am cumparat de curand din selgros si am pus niste lastari sub pet in el. Azi am desfacut unul din peturi si am obsevat ca se alergau niste chestii marunte pe acolo... :x sper sa moara de la atata alergat ca nu ma apuc sa le schimb...inca... :x
 

simona2

Member
Eu folosesc pamant Florimo Premium iar florile mele sunt multumite de el . Au crescut si inflorit cum nici nu ma asteptam !! :D
 
Sus