Pamant Florasol

simona2

Member
A folosit cineva pamant Florasol ? Din cate am vazut este un amestec de pamant cu turba si are ph 6-7 .
 

marean

Active Member
Eu am folosit florasol si am fost foarte mutumit de el...am improspatat toate ghivecele cu el si l-am folosit mai mult sau mai putin in amestec la plantarea altor plante...e foarte afanat, "curat",pana acum arata bine ..cand am vrut sa mai cumpar (imi cumparasem un sac de 12l :mrgreen: ),nu mai aveau l praktiker,asa ca am incercat si cu mult-laudatul florimo :wink: !
 

Erwin

Member
Ai dreptate Cornelia, Florimo retine apa. Personal nu imi place Florimo. Folosesc si eu Florasol cu rezultate bune.
 

kriss

Member
si eu folosesc Florasol si sunt foarte multumita mai ales de faptul ca e gata amestecat, numai bun de pus in ghiveci.
 
yo folosesc pamant pentru palmieri de la bricostore.....l-am mai amestecat cu nisip.....plantelor pare sa le prieasca....dar se albeste la suprafatza....nu stiu c este........
 
mai degraba tind sa cred ca e mucegai.....apare ca un puf (cam dupa 3 zile dupa ce am bagat planta in ghiveci)....florile le ud cu apa statuta in sticle.......sarurile apar la nivelul solului ca acumulari doar cand pun ingrasaminte (lichid-agro palma....produs cehia.....in trecut am folosit de la floriol-la sticute mici verzi........asta fiind mai scump e mai bun....mentalitatea romaneasca :? )
 

zi_inflorata

Member
Moderator
am luat ieri florasol din magazinul real ( ma bucuram ca am gasit oferta 10 l la 4 lei, pe cand in mangalia il iau cu 10 lei) si pe and umpleam ghivecele, am gasit melci uscati in pamant. Mi-a fost frica sa mai continui transplantarea..ce ma sfatuti? sa arunc pamantul?
 

daisy111

Active Member
Eu numai florasol folosesc de mai bine de jumatate de an si mereu am gasit scoici uscate.Prima data am avut si eu o retinere,apoi am vazut ca nu se intampla nimic cu planta si acum folosesc mereu....practic scoica vine si se macina in pamant,nu cred ca face nici un rau si nici nu stiu ce proprietati poate avea in pamant. :? :D
 

elaelena

Member
am gasit in Real trei tipuri de pamnt:Florasol,Florimo si Florabelle( cel din urma pt. muscate); care il recomandati pt. plantele de camera:dracaena,ficus,yucca,zamyoculcas?
 
Sus