Pamant de cartite?

manuela

Member
Nu am stiut cum altfel sa intitulez acest topc. Dupa cum am promis la intalnire am facut cateva poze cu pamantul pe care unele violete il au in farfurioare. mai precis cred ca am ceva vizitatori care maruntesc pamantul si arata la fel ca cel de cartite dar la dimensiuni mai mici. Nu stiu daca cineva isi va da seama despre ce vorbesc, dar poate recunoaste cineva acelasi timptom si stie mai multe. Din cate stiu Serge vorbea despre acest lucru spunand ca ar fi vreun miriapod sau alta ganganie care face asta si ca a observat ca violetele care aveau aceste simptome mereu erau frumoase si mai inflorite si nu erau afectate never de vreo boala. Oare ce sa fie?

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Mi s-a intamplat si mie ceva similar cu pamantul de la baza unui ghiveci cu hibiscus. Nu i-am dat mare importanta insa am observat o vietuitoare ca o urechelnita. Tu stii ce-ar putea sa fie asta?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu, deloc! Planta era fix in pamantul cu care fusese cumparata. Ce-i pusesera producatorii nu stiu. Sau cei din florarie ...

:gandit:
 

manuela

Member
Din fericire, nu sunt rame ca nu fac ramele excremente atat de fine. Pamntul arata ca niste cacareze in miniatura si par putin uleioase. Nu am gasit nici o corpisnita, am vazut odata un soi de urechelnita, dar acum nu se vede nimic. Plus ca ii merge foarte bine, deci nu as avea de ce sa o deranjez de unde e...doar ca :oops: mi-a fost frica sa nu fie ceva rau!
 

Tina

Active Member
Insecta aia am intilnit-o si eu in diverse ghivece.. e brun-roscata si are multe picioare.. o cunostinta mi-a zis ca se numeste "vierme de sirma", pe urma am inteles ca nu ar fi asta numele ei.. :eek: :eek:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-mi spune ca mananca radacinile! Ca dupa ce am vazut-o planta aia a murit. A intrat in colaps.
 

Tina

Active Member
La asta ma gindeam si eu acum... ca a mea nu parea sa fie din aia afinatoare de pamint ca a Manuelei.. :x :x
 

Tina

Active Member
Simona, nu mai tin minte cum era miriapodul.. :oops: :oops: .. se potriveste "portretului robot" de mai sus ?
E drept, nu l-am gasit la orhidee, ci in pamint de flori obisnuit..
 

simonac

Member
da tina, se potriveste...multe picioare, brun-roscat...urmare: pui orhi decedat :x gasit cu radacinile sectionate de la baza :x
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si eu am intalnit uaratania asta in pamant .Ce am observat ,daca pui planta sub dus sau scufunzi ghiveciul sub apa,aceasta creatura iasa la suprafata si o pot ucide. :twisted:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ui' ce zice pe net: ca unii cresc vietatile astea pe post de ... "animale de companie". Ch!

Blue si ce face? Reteaza radacinile? Sau ce? ca n-am gasit mare lucru despre ea.
 

manuela

Member
Bre fomeilor, stati asa, nu va inflacarati, ca dihania cu pricina care isi lasa rahateii (ca sa ma exprim elevat :rofl: ) in farfuriuta violetei mele, cred ca traieste acolosa de foarte multa vreme, cred ca este peste un an de cand imi lasa daruri. Plus ca nush daca e miriapodul cu pricina pe care l-a pus blue, pentru ca ce am vazut eu era mai scurt, tot maroniu, dar nu avea antenele alea ci mai degraba niste virgulite dar mai scurte si mai aduse...bine poate ca imaginatia imi joaca feste, dar daca era un vierme sarma sigur pana cum violeta era moarta si ingropata si va invitam la parastas!
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Am gasit aceleasi vietati intr-un ghiveci cu camelia. Am umblat la el, erau 2 vietati, una mai mare si una mai mica + o gramada de radacini rupte sau mancate. Am curatat radacinile ramase, m-am asigurat ca nu sunt acolo daunatorii si am replantat camelia. Ma miram eu de ce nu-i merge bine!
 
Sus