Palmieri Grecia. Sfaturi

alexovi1995

New Member
Am cumparat seminte de palmieri din grecia. Nu stiu cum sa le cultiv.
Eu stiu asa:
1.Le tin 24 de ore in apa calduta (chiar apa la temperatura camerei).
2.Le plantez in pamant de la florarie amestecat cu nisip. (nu stiu cat nisip sa pun).
3.In ce ghiveci sa le pun? (are ceva daca le pun in un ghiveci mare) sau pot sa le pun intr-un ghiveci mic si le mut dupa.
4. Sa pun toate cele 15 seminte intr-un sigur vas (ghiveci) sau le pun separat?
5. Le ud o data pe saptamana pana incoltesc? Sau cum trebuie udata?
Alte sfaturi daca imi mai puteti da.
Multumesc, Ovidiu.
 

doina

Member
Alex , eu am reusit cu seminte de Wasingtonia filifera si am procedat astfel.
Am pus semintele in apa calda cu atonik , nu le-am pus in termos dar am pus paharul pe receiverul de la dolce :rofl: pe 2 le-am lasat 48 de ore si am schimbat apa de cateva ori am mai pus altele pe care le-am lasat 3 zile in apa avand grija sa schimb apa de cateva ori .
Dupa perioada aceasta le-am pe un pat subtire de cocopeat inmuiat tot cu apa si Atonik, intr-o cutie cu capac transparent si aceasta am pus-o deasupra caloriferului ( in perioada cand acesta era cald ) dar mai sus ca sa nu se incalzeasca foarte tare.
Dupa ce a aparut plantuta si a crescut de cativa mm am mutat-o pe substrat obisnuit ( direct din punga ) intr-un pahar de plastic de 80 ml.
 

Floria

Active Member
Trebuie totusi sa ne spui ce specii de palmieri ai. Unii au nevoie de stratificare, adica tinute semintele o luna in frigider. Daca nu li se face aceasta, se inhiba si nu mai germineaza.
 

alexovi1995

New Member
poi nici eu nu stiu. se numesc palmieri grecia nu au denumirea stintifica.
dar cel de la care am cumparat mi-a spus sa ii tin 12-24 ore in apa la temperatura cemerei. si dupa sa ii plantez in pamant de flori. fara nisip. asa a facut el.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
alexovi1995 a spus:
Am plantat niste seminte de palmieri in pahare de bere. le-am copsit in negru si le-am imbracat in folie de aluminiu (pt a nu intra lumina).
Am pus deasupra paharelor pungi de plastic transparente (din acelea mici la sul).
Am facut bine? Este vara si este ff cald. Imi este teama sa nu se intample ceva cu semintele stand sub pungi.
Astept raspuns. Va multumesc.
 

alexovi1995

New Member
astept raspuns

Am plantat niste seminte de palmieri in pahare de bere. le-am copsit in negru si le-am imbracat in folie de aluminiu (pt a nu intra lumina).
Am pus deasupra paharelor pungi de plastic transparente (din acelea mici la sul).
Am facut bine? Este vara si este ff cald. Imi este teama sa nu se intample ceva cu semintele stand sub pungi.
Astept raspuns. Va multumesc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Creerea efectului de sera este benefica deoarece semintele nu sufera de soc higro , prin udari si uscari repetate , insa are si un efect secundar ,se creeaza o zona fierbinte si umeda daca e expus in zona soarelui.
Recomandarea mea e sa folosesti acea punga , dar spre seara cand caldura a mai stagnat sau bate in retragere sa deschizi punga pentru 10 minute sa se aeriseasca solul

succes
 

alexovi1995

New Member
Multumesc mult pt raspuns. Eu ii tineam cu pungile peste si la 2 zile ii aeriseam (ii lasam 1 zi fara pungi).
Ei nu stau in soare insa au lumina suficienta.
 
Sus