paianjeni in gradina

Claudia*

New Member
Helpppp!!!!! Va rog sa ma sfatuiti in problema asta. Am curtea si gradina invadata de paianjeni. Am fost plecata pt cateva zile de acasa si cand m-am intors m-am ingrozit de cate plase au putut tese. Mi-au acoperit cu plasele destule flori din gradina, tuia, trandafiri, clematis etc. Nu stiu cu ce as putea stropi.....astfel incat sa nu aiba plantele de suferit. Ce-i drept nici nu am apucat sa intru in vreo fitofarmacie sa intreb. Recunosc ca mi-a fost mai comod sa va intreb pe voi.
 

Yanquapin

Member
Cu ce te deranjeaza? Nu rontaie plantele, dimpotriva, au grija sa nu fie rontaite de altii. Tine cont ca daca sunt asa de abundenti, inseamna ca au si conditii bune- mai ales hrana. Orice pradator intervine ca factor regulator al speciei-prada, asa ca mai bine ii lasi sa consume ce au de consumat.
Cine stie de ce te umpli dupa ce-i suprimi- au ei motiv sa fie atatia acolo, si asta poate fi vreo gaza- sau mai multe- care ti-ar consuma inacceptabil de mult din plante daca nu ar fi tigrii astia cu picioare articulate.
 

Claudia*

New Member
asta e adevarat...dar incep sa intre si in casa (bine acolo pot folosi aproape orice ca nu am flori)
Ma deranjeaza plasele lor. Am avut o tufa de trandafiri ce era practic acoperita de plase. Zici ca aruncasem de sus un voal intins perfect peste tufa.
 

mihai_c

Member
Inteleg sa dai cu insecticid pentru pureci sau alti dauntori dar paianjenii chiar nu fac nimic rau, dinpotriva. Eu din contra sunt bucuros sa vad ca gradina colcaie de tot felul de animalutze, inseamna ca e un mediu echilibrat si fiecare isi face treaba in pastrarea acestui echilibru.
 
Sus